عمومی

آستان قدس مجوز ایجاد صندوق وقف سرمایه را از شورای فقهی بورس دریافت کرد

دکترنامه/مازندران مدیر توسعه و مشارکت موقوفات آستان قدس رضوی گفت: آستان قدس نخستین نهادی است که مجوز ایجاد صندوق وقف سرمایه را از شورای فقهی بورس دریافت کرد.

مدیر توسعه و مشارکت وقف بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی ۴ بهمن ماه در همایش تکریم واقفین منطقه شمال کشور که در محل سالن اجتماعات باشگاه برق ساری برگزار شد، با بیان اینکه خطه شمال از نظر دارابودن تعداد وقف دومین کانون پس از مشهد است، اظهار کرد: در سال ۱۹۵۰ هجری قمری امیر جلال الدین در گرگان سرزمین تبرستان اموال خود را که از منطقه توشن تا خواجه نصیر و شهرآشوب را وقف زائرین  و در راه ماندگان حرم امام رضا (ع) کرد.

حجت‌الاسلام عبدالرضا اصغری با بیان اینکه نخستین واقف جهان اسلام پیامبر عظیم الشان اسلام بود، افزود: حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) بزرگ‌ترین واقف و امام حسن مجتبی (ع) نیز نخستین متولی موقوفات بودند.

مدیر توسعه و مشارکت وقف بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه سومین بخش اقتصاد جهان را انجام امور خیریه تشکیل می‌دهد، تصریح کرد: وقف نیز بخشی از این امور است و می‌تواند در مردمی‌کردن اقتصاد تأثیرگذار باشد.

آستان قدس مجوز ایجاد صندوق وقف سرمایه را از شورای فقهی بورس دریافت کرد

حجت‌الاسلام اصغری با بیان اینکه وقف باقیات و صالحات انسان است، ادامه داد: اموال و فرزند زینت زندگی انسان است؛ در واقع با انجام وقف نگاهی به آینده داریم تا مردم از برکات آن بهره‌مند شوند.

معاون مدیریت املاک و اراضی موقوفات شمال کشور نیز با بیان اینکه در آستان قدس رضوی معاونت‌های متفاوتی خدمتگزاری به امام رضا (ع) را برعهده دارند، افزود: معاونت بهره‌وری املاک و اراضی نیز مسئولیت تعیین و تکلیف موقوفات را بر عهده دارد.

جواد صداقت به بیان گزارشی از تعداد موقوفات و رقبات استان‌های شمال کشور پرداخت و ادامه داد: در استان گلستان ۴۲ هزار هکتار، در استان مازندران ۲ هزار هکتار و در استان گیلان نیز ۲۰۰ هکتار اراضی موقوفه است؛ تعداد رقبات در استان گلستان بیش از ۴۰ مورد، در استان مازندران بیش از ۳۰ مورد و در استان گیلان هم بیش از ۲۵ مورد است.

صداقت با بیان اینکه سند تحولی در معاونت بهره‌وری املاک و اراضی شمال کشور بر اساس سیاست‌ها، راهبردها و برنامه‌ها است که برگرفته از حکم رهبر فرزانه، سیاست‌های آستان قدس رضوی و منویات تولیت آستان است، اضافه کرد: سیاست‌های کلی حوزه در بعد موقوفات مبتنی بر توجه به شأن و جایگاه آستان قدس رضوی است.

آستان قدس مجوز ایجاد صندوق وقف سرمایه را از شورای فقهی بورس دریافت کرد

وی با اشاره به اینکه مسئولیت اصلی بهره‌وری املاک و اراضی موقوفات افزایش دارایی‌های در اختیار است، گفت: دغدغه‌های ما در مورد نحوه حفظ و نگه‌داری از موقوفات باتوجه ‌به درآمدزایی و ماندگاری آن است به‌طوری ‌که نحوه برخورد ما با مردم به‌گونه‌ای باشد که سیره رفتاری دوستداران امام رضا (ع) و شأن ایشان حفظ شود.

معاون مدیریت املاک و اراضی موقوفات شمال کشور پایبندی و پیشرانی در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را از راهبردهای حوزه فعالیت خود عنوان کرد و افزود: بهبود نظام مدیریت بسیار دارای اهمیت است؛ چون مدیریت موقوفات را باید افرادی بر عهده گیرند که در کنار احساس مسئولیت نسبت به حفظ آن، به‌روز و دارای ارزش‌های اخلاقی و توانمند باشند.

ترویج وقف زمانی رخ می‌دهد که خودمان به آن عمل کنیم

محمد اسماعیل امامزاده در این همایش نیز با تبریک میلاد امام علی (ع) و گرامی داشت مقام پدر، گفت: وقف یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در همه ادیان مطرح است، از گذشته همه ادیان به وقف اعتقاد داشتند به‌طوری‌که شاهد هستیم در کشورهای غربی از تعداد ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا نزدیک به ۲۸دانشگاه وقف هستند.

دبیر کانون خدمت رضوی مازندران با بیان اینکه دانشگاه‌های هاروارد، استنفورد، تگزاس و غیره نمونه‌هایی از مکان‌های وقفی در کشورهای غرب هستند، افزود: در دین اسلام هم بر انجام وقف تأکید شد و از مسلمانان خواسته شد تا آن چه که علاقه دارند را وقف کنند.

آستان قدس مجوز ایجاد صندوق وقف سرمایه را از شورای فقهی بورس دریافت کرد

وی با اشاره به اینکه ما مازندرانی‌ها بیش از هر استان دیگر باید مروج وقف باشیم، ادامه داد: این ترویج زمانی اتفاق میفتد که خودمان هم در مسیر وقف قرار بگیریم و به آن عمل کنیم.

لازم به ذکر است همایش تکریم واقفین منطقه شمال کشور باهدف گرامی‌داشت واقفین ۳ استان گلستان، گیلان و مازندران برگزار شد.

در همایش از مادر شهیدان حسینی آزاد، پدر شهید صادق تقوی زرینی و همسر سردار شهید معصومی و تعدادی از نمایندگان واقفین تجلیل و تکریم شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا