عمومی

از دور جدید «اسکرین شات» تا نمایش جند مستند

نمایش جند مستند در مرکز گسترش، اجرای دوباره « اسکرین شات»، یک دیدار با سینماگران اهل تاجیکستان ، نمایش مستند «یک میخ و چند کت» در خانه هنرمندان ایران و…از جمله خبرهای دریافتی سینما و تئاتر است.

مستندهای «حقوق از دست رفته»، «گاپائو»، «آدری عزیز»، «فریادی از کوهستان»، «در شهر ما جایی برای شما نیست» و «حافظه سینما، فیلمی درباره فرناندو مندزلیته» در مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی روی پرده می‌روند.

به گزارش دکترنامه به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، در ادامه اکران مستندهای خارجی، یکشنبه ۲۹ بهمن ماه سه مستند «حقوق از دست رفته» (محمد مصلی)، «گاپائو» (سوفیا پائولی تورنه) و «آدری عزیز» (جریما هیز) در سالن حقیقت مرکز نمایش دارند.

همچنین دوشنبه ۳۰ بهمن ماه، مستندهای «فریادی از کوهستان» (کریم سلیم شلوانی)، «در شهر ما جایی برای شما نیست» (نیکولای استفانوف) و «حافظه سینما، فیلمی درباره فرناندو مندزلیته» (موسیس سلاما) روی پرده می‌روند.

آغاز اکران مستندها ساعت ۱۶ و تماشای آثار برای علاقه‌مندان آزاد و رایگان است.

مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی یکشنبه و دوشنبه هر هفته نمایش آثار مستند ایرانی و خارجی دارد.

####

«یک میخ و چند کت» در مستندات یکشنبه و نسخه مرمت شده «دردسر هَری» در سینماتک خانه هنرمندان ایران 
فیلم مستند «یک میخ و چند کت» به کارگردانی محسن خان‌جهانی در مستندات یکشنبه و نسخه مرمت شده فیلم سینمایی «دردسر هَری» به کارگردانی آلفرد هیچکاک در سینماتک خانه هنرمندان ایران نمایش داده و بررسی می‌شوند. 
به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، چهل و هشتمین برنامه «مستندات یکشنبه» که زیرمجموعه سینماتک خانه‌ هنرمندان ایران به پخش فیلم‌های مستند می‌پردازد، به نمایش فیلم مستند «یک میخ و چند کت» به کارگردانی محسن خان‌جهانی اختصاص دارد. 
این برنامه یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ از ساعت ۱۷ در سالن استاد فریدون ناصری برگزار می‌شود. 
پس از نمایش فیلم نیز نشست نقد و بررسی با حضور علیرضا بهرامی (مجری و منتقد سینما)، عباس عبدی (روزنامه نگار) و محسن خان‌جهانی (کارگردان و مستندساز) برگزار می‌شود. 
«یک میخ و چند کت» مستندی است که چند نامزد مجلس و رقابت انتخاباتی آنان را به تصویر می‌کشد. 
علاقمندان برای تهیه بلیت می‌توانند به سایت تیوال مراجعه کنند. 
همچنین پانصد و هفتاد و چهارمین برنامه سینماتک خانه هنرمندان ایران دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۷ به نمایش نسخه مرمت شده فیلم سینمایی «دردسر هَری» به کارگردانی آلفرد هیچکاک محصول ۱۹۵۵ اختصاص دارد. 
پس از نمایش فیلم نیز نشست نقد و بررسی با حضور شاهپور عظیمی (منتقد و مترجم سینما) برگزار می‌شود.  
ادموند گون، جان فورسایث، شرلی مک‌لین و… بازیگرانی هستند که در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند. 
 

####

«اسکرین‌شات» با بازیگران جدید تمدید شد

نمایش «اسکرین‌شات» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی اشکان درویشی از دوشنبه ۲۳ بهمن مجددا روی صحنه تئاتر شهرزاد رفت. 

به گزارش روابط عمومی، نمایش «اسکرین‌شات» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی اشکان درویشی که در اجرای قبلی با استقبال از سوی تماشاگران مواجه شد، با حضور بازیگران جدید از دوشنبه ۲۳ بهمن ماه دوباره در سالن شماره یک پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه رفته و تا ۳۰ بهمن ماه هر شب ساعت ۱۹:۳۰ به مدت ۷۰ دقیقه میزبان مخاطبان خواهد بود. 

در این نمایش مهدی تقی‌پور، مریم زارعی، فردین رحمان‌پور، ندا محمدی، عباس ایمانی، سیمین بهفر، هادی رسولی و امیر آرتا با صدای باربد و آرزو آرزومند ایفای نقش می‌کنند. 

این نمایش اتفاقاتی را از یک دورهمی شبانه روایت می‌کند که در نهایت منجر به نابودی چند خانواده می‌شود. 

عوامل این اثر نمایشی عبارتند از: تهیه‌کننده و کارگردان: اشکان درویشی، نویسنده: سامان شمس، مدیر پروژه: پرویز برومند، مجری طرح: موسسه خیریه فرشته‌های بهشتی به مدیریت مهشید خسروی، دستیار کارگردان: شایان مستوفی و صبا صادقی، سرپرست: محمدحسین عابدینی، مدیر اجرایی و هماهنگی: محمد نیکبخت و حسین عباسی، طراح پوستر: محمد تقی‌پور، عکاس: حسین خدارتی، ساخت تیزر و موشن‌گرافی: جاوید علیپور، طراحی مجازی: علی شیرازی، طراح نور: علی قمصری و محمد سئوه و دانیال اسدنیا، گروه موسیقی: کورش عبدی، گروه اجرایی و هماهنگی: ماریا زینالی و مریم ناظری، طراح گریم: مهتاب حسنی، دستیار گریم: رومینا واثق، مدیر صحنه: علیرضا اصلانی، طراح صحنه و لباس: اشکان درویشی، دستیاران صحنه و لباس: عرفان آنی زاده و نرگس رسالتی، امور چاپ و تبلیغات: مجموعه دیباگستر مسعود هاشمی، پشتیبانی: محمد رحیمی، مشاور تبلیغات: مریم رودبارانی، مشاور رسانه‌ای و مدیر روابط عمومی: مریم قربانی‌نیا. 

####

زبان فارسی عامل پیوند سینمای ایران و تاجیکستان است

محمد حمیدی مقدم مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی در دیدار با سینماگران اهل تاجیکستان بر ضرورت تحکیم روابط و تمرکز بر زبان و فرهنگ، به عنوان عناصر مشترک بین دو ملت تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، سینماگران اهل تاجیکستان که برای حضور در چهل و دومین جشنواره فیلم فجر به ایران سفر کرده بودند، سه‌شنبه ۲۴ بهمن ماه با محمد حمیدی مقدم مدیر عامل مرکز گسترش دیدار کردند. محمد سعید شاهیان مدیر تاجیک فیلم، عثمان تهیه‌کننده تاجیک فیلم، زائول داخته فیلمبردار پیشکسوت سینمای تاجیکستان (فیلمبردار فیلم رستم و سهراب)، اکمل عبدالله‌زاده دبیر جشنواره فیلم دوشنبه و محی‌الدین مظفر کارگردان سینما در این دیدار حضور داشتند.

در آغاز این دیدار حمیدی مقدم ضمن توضیح درباره جایگاه سینمای مستند در ایران گفت: مرکز گسترش، متولی جدی تولید مستند و انیمیشن در ایران است، بسیاری از کارگردان‌های سینمای ایران در این مرکز فیلم ساخته‌اند. سینمای مستند ایران بسیار غنی است، فیلمسازان بزرگی در این حوزه کار کرده و آثار ماندگاری خلق کرده‌اند که در تاریخ سینما به یادگار باقی مانده است.

او ادامه داد: زبان فارسی میراث و هویت مشترک ماست و چه خوب است که در زمینه ساخت آثاری بر پایه این میراث و عشق مشترک، همکاری کنیم. تجربه‌ای که مرکز گسترش به عنوان متولی برگزاری هفده دوره جشنواره «سینماحقیقت» داشته، می‌تواند برای شما مفید باشد و زمینه برگزاری جلسات پیچینگ، کارگاه‌های آموزشی و … را فراهم کند. کشف استعداد، حمایت از سینماگران جوان منطقه و تولید مشترک از اهداف و اولویت‌های جدی ماست، امیدوارم در جشنواره «سینماحقیقت» میزبان دانشجویان سینمای تاجیکستان و جوانان علاقه‌مند به مستندسازی در جلسات کشف استعداد و کارگاه‌های آموزشی و ارائه طرح باشیم.

دبیر جشنواره «سینماحقیقت» در بخش دیگری از این جلسه گفت: جشنواره فیلم تاج سامان و جشنواره «سینماحقیقت» می‌توانند همکاری‌های مشترکی داشته باشند و در راستای معرفی و تقویت فرهنگ و زبان فارسی گام بردارند.

حمیدی مقدم افزود: ما تا ۲ ماه دیگر دوره آموزش آنلاین مستندسازی را با حضور اساتید برجسته سینمای مستند راه اندازی می‌کنیم، این مسیر می‌تواند بین دو کشور، به راه‌اندازی یک مدرسه فیلمسازی مشترک کمک کند تا تجربیات مستندسازان ایرانی و تاجیک، به یکدیگر منتقل شود.

محمدسعید شاهیان مدیر موسسه «تاجیک فیلم» بزرگترین نهاد سینمایی تاجیکستان که در این جلسه حضور داشت، گفت: تجربه حضور در جشنواره فیلم فجر، برایم جذاب بود. ما در تاجیکستان، امکانات و فرصت‌های فیلمسازی داریم که در کنار شما، با توجه به ریشه‌های مشترک فرهنگی، می‌تواند ارزش افزوده یافته و به گسترش تولید فیلم و سریال مستند و داستانی بیانجامد.

او ادامه داد: شاهنامه فردوسی به عنوان یکی از حلقه‌های پیوند ما، همه انسان‌ها را به خودشناسی و بازگشت به هویت دعوت می‌کند. ما این مضمون جهان شمول و متعالی را باید در آثار سینمایی، مستند و انیمیشن برجسته کنیم. در تاجیکستان، روی شاهنامه کار کرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم در کنار شما، این ایده‌ها را گسترش داده و اجرایی‌تر کنیم.

اکمل عبدالله‌زاده مدیر جشنواره دوشنبه ابراز امیدواری کرد که در جشنواره امسال آثار مستند سینمای ایران حضور داشته باشد و بخشی به سینمای ایران اختصاص داده شود که زمینه همکاری‌های مشترک را فراهم کند.

محی‌الدین مظفر کارگردان گفت: ما دانشجویان فراوانی داریم که دلبسته به سعدی، حافظ و شعرا و نامداران بزرگ ایرانی هستند، اما مستندی نداریم که درباره آرامگاه یا زندگی آنها باشد و استاد بتواند وقتی درباره این مفاخر بزرگ صحبت می کند آن را نمایش بدهد. سینمای مستند، می تواند زمینه معرفی این چهره های درخشان را به همه جهان و البته فارسی زبانان در تاجیکستان و سایر کشورها فراهم کند.

او ادامه داد: شما امکانات و شرایط تولید چنین آثاری را دارید، ما هم نسلی از مستندسازان را آماده و مهیای کار داریم، امیدوارم خروجی این جلسات و دیدارها، برای سینمای ایران و تاجیکستان تولید آثاری در ستایش فرهنگ و ادبیات و زبان فارسی و مفاخری چون اقبال لاهوری، فردوسی و همه بزرگان عرصه ادب باشد.

حبیب ایل بیگی، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی که در این جلسه حضور داشت، گفت: من به دلیل علاقه به زبان فارسی، گاهی تلویزیون دولتی تاجیکستان را می‌بینم اما مردم ما، از تاجیکستان تصویری در ذهن ندارد. ما و شما از یک پیکره‌ایم و زبان شیرین فارسی، حلقه اتصال ماست. ما مستندسازان درجه یکی داریم، همکاری با آنها و ساخت فیلم درباره تاجیکستان، تاریخ و فرهنگ آن، هم ذخایر تصویری شما را غنی می‌کند، هم تصویر ذهنی ایرانیان و دیگر مردم جهان را نسبت به کشور شما کامل می‌کند.

در بخشی از این دیدار، از سوی محمدسعید شاهان مدیر «تاجیک فیلم» نشان «تاج سامان» به محمد حمیدی مقدم مدیر عامل مرکز اهدا شد.

 عبدالحسین بدرلو قائم مقام و معاون مستند مرکز گسترش و شیرین نادری مدیر بین‌الملل مرکز گسترش هم در این دیدار حضور داشتند.

انتهای پیام 

دکمه بازگشت به بالا