عمومیکسب و کار ویژه

افزایش قدرت یادگیری کودکان

آنه یک مساله ریاضی را برای پسر 9 ساله اش ادی توضیح می دهد. با وجود اینکه او به مادرش خیره شده است، آنه می داند که ادی تمرکز لازم را ندارد زیرا به سوالات وی پاسخ نمی دهد. توانایی تمرکز در بین افراد بر اساس سن و میزان رشد متفاوت می باشد. در این مطلب از ، به شما می گوییم که چرا بعضی کودکان با تمرکز کردن مشکل داشته، چگونه می توانید از آنها حمایت کنید و همچنین فعالیت هایی که می توانید برای افزایش تمرکز و توجه کودکان از آنها بهره بگیرید، خواهیم پرداخت.

نشانه های عدم تمرکز در کودکان

اگر کودک شما در تمرکز و توجه مشکل دارد، ممکن است بعضی از این علائم را در رفتارهای وی مشاهده کنید:

 • ننشستن در یک مکان و سهولت در حواس پرتی
 • گم کردن اشیاء و ناتوانی در منظم بودن
 • داشتن مشکل در یادگیری و یادآوری مطالب
 • ناتوانی در تمرکز بر تکالیف
 • فرو رفتن مداوم در رویاپردازی و خیال بافی
 • داشتن دستخط نامناسب نسبت به هم سن و سالان خود
 • گاهی اوقات پرخاشگر و بدخلق
 • داشتن مهارت های حرکتی ضعیف مانند دویدن یا پریدن

دلایل کمبود تمرکز در کودکان

 1. کمبود تمرکز در کودکان به علت کمبود خواب کافی

کودکان به هشت تا ده ساعت خواب در روز بسته به سن شان نیاز دارند. کمبود خواب یکی از عوامل مهم در کاهش تمرکز محسوب می شود. توجه دقیق به الگوهای خواب و دلایل آشفتگی روال خوابیدن، بخش مهمی از روال مدیریت مشکلات تمرکز است. قبل از خرید لباس لاک پشت های نینجا  همواره بهتر است، علایق بچه‌ را در نظر بگیرید.

 1. کمبود تمرکز در کودکان به علت تغذیه ضعیف

تغذیه نامناسب یک عامل مهم در کاهش تمرکز کودکان است. رژیم های غذایی سرشار از قند و چربی بدون تامین موادمغذی کافی بر مهارت های تمرکزی کودکان تاثیر خواهند گذاشت. تخم مرغ، نان سبوس دار، شیر، مرغ، گوشت، ماهی و بیکن گزینه های غذایی مناسبی برای یک کودک محسوب می شوند. از مصرف قهوه، نوشیدنی های انرژی زا و غذاهای ناسالم تا حد امکان پرهیز نمایید. حفظ آرامش، رژیم غذایی متعادل و خواب می توانند تا حدود زیادی مشکل را برطرف نمایند.

 1. کمبود تمرکز در کودکان به علت استرس های خانوادگی

فشار بیش از حد بر کودکان برای داشتن عملکرد بسیار خوب در درس ها یا امور مورد علاقه و بحث و مجادله مداوم بین والدین می تواند علائم بی توجهی و حواس پرتی را تشدید نماید. فشار بر روی کودکان برای داشتن عملکرد فوق العاده را کاهش داده و از بحث و جدل در مقابل وی خودداری کنید.

 روش های افزایش تمرکز در کودکان

در اینجا چندین روش را برای افزایش تمرکز کودکان بیان می کنیم:

 1. تقویت تمرکز کودک با تحت نظر داشتن کودک

با فاصله از کودکتان نشسته و در حین بازی، صحبت کردن یا مطالعه یک کتاب وی را زیر نظر بگیرید. حرکات بدنی وی را مورد توجه قرار داده و سعی کنید بفهمید که چه چیزی توجه آنها را به خود جلب می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با معلم وی صحبت کنید. چون معلمین معمولاً همکاری نزدیکی با کودکان دارند، می توانند اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهند. صبور و معقول بوده و به جای سرزنش کردن، سعی کنید کودکتان را درک کنید.

 1. تقویت تمرکز کودک با کاهش حواس پرتی

بعضی کودکان به شدت در فیلتر کردن چیزهای مزاحم مشکل دارند. پس تلاش کنید محیط مناسبی را برای تمرکز در اختیار کودکتان قرار دهید. اگر کودکتان در حال انجام فعالیتی است، به کسی صحبت نکرده یا تلویزیون را در هنگام درس خواندن وی خاموش کنید. به عنوان یک والد، برای کودکتان الگو باشید. وقتی مطالعه می کنید، محیط را ساکت کرده و یا در هنگامی که کودک شما درس می خواند، شما نیز به فعالیتی مشابه بپردازید. این کار وی را تشویق خواهد کرد تا عملکرد بهتری داشته باشد.

 1. تقویت تمرکز با کاهش ساعات استفاده از کامپیوتر و گوشی همراه

به جای اینکه به کودکتان اجازه دهید تا به انجام بازیهای کامپیوتری بپردازد، وی را به انجام بازی های سنتی و فیزیکی تشویق کنید. چیزهایی را برای وی بخرید که فعالیت بدنی و تفکر وی را همزمان با تفریح کردن، بهبود بخشد. زمان معینی را برای کار با گوشی همراه، کامپیوتر، تماشای تلویزیون یا گشت و گذار در اینترنت در طول روز تعیین کنید. با این کار میزان اختصاص زمان کودک به این موارد تحت نظرات شما خواهد بود.

 1. تقویت تمرکز کودک با تعیین اهداف

اهداف باید قابل دستیابی باشند. ساعات درس خواندن کودک را به موضوعات مختلف تقسیم کنید. یک جدول زمانی برای تمامی فعالیت های کودک مانند زمان تفریح و بازی، درس و مطالعه یا سایر فعالیت های موردعلاقه تهیه کنید. از پاداشهای مناسب در صورت انجام صحیح تکالیف در طول هفته یا ماه برای بالا بردن انگیزه کودک بهره بگیرید.

 1. تقویت تمرکز کودک با اختصاص مسئولیت های روزانه

امور ساده روزمره که نیازمند نظم و ترتیب هستند، می توانند به بهبود تمرکز کودک کمک کنند. بسته به سن کودک، مسئولیت هایی مانند چیدن میز، درست کردن ساندویچ، مرتب کردن قفسه ها و موارد مشابه به وی بسپارید. اگر کتابخانه دارید، از کودک تان بخواهید تا آنها را بر اساس ترتیب حروف الفبا مرتب نماید. به طور منظم کارها و تکالیف وی را تغییر دهید تا کودک از نسبت به انجام آنها دلزده نشود.

 1. تقویت تمرکز کودک با تقسیم کارهای بزرگ به کارهای کوچکتر

گاهی اوقات انجام یکباره یک کار، برای کودکان دشوار است. بهتر است کارهای زمان بر یا دشوار را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید. کودکان وقتی کاری را انجام دهند که تمام کردن آن به زمان زیادی نیاز نداشته باشد، کمتر اذیت می شوند. اگر یک فصل از کتابی را مطالعه کرده و به نظر سردرگم می رسد، از وی بخواهید تا آن را صفحه به صفحه یا پارگراف به پاراگراف بخواند.

 1. برای تقویت تمرکز کودکان را مورد تشویق قرار داده و پاداش دهید

کودکان باید در حین انجام یک کار، انگیزه لازم را داشته باشند. آنها باید هنگام انجام یک کار احساس موفقیت کنند. این کار به کودکان کمک می کند تا انگیزه و تمرکز خود را حفظ کرده، عملکرد بیشتر و بهتری داشته باشند. وقتی کودکتان را در حال بهبود و انجام بهتر کارها مشاهده کردید، حتماً وی را تحسین کنید.

 1. کمک گرفتن از مشاورین مدرسه برای تقویت تمرکز کودک

از مشاورین مدرسه کمک بگیرید. بررسی کنید که آیا مدرسه کودکتان می تواند وی را در زمینه بهبود تمرکز، قبل و بعد از مدرسه راهنمایی کند. همچنین می توانید برای کسب تجربه بهتر در یک سری کلاس ها نیز شرکت کنید.

 1. استفاده از ارزیابی متخصصین برای تقویت تمرکز کودک

برای ارزیابی مشکل با یک پزشک یا درمانگر، وقت ملاقات بگذارید. گفتگو با یک پزشک می تواند به شما کمک کند مشکلات کودک خود را درک کرده و شما را به سمت راه حل های مناسب هدایت خواهد کرد.

ست لباس اسباب بازی گربه سیاه  را با چه قیمتی می توان تهیه کرد؟ این ست لباس در فروشگاه ما از 300 تومان به بالا می باشد

 1. حفظ فعالیت بدنی کودک برای تقویت تمرکز کودک

تحقیقات نشان می دهند فعالیتهای بدنی مانند دویدن، دوچرخه سواری، فوتبال و غیره نه تنها برای بدن بلکه برای ذهن کودکان نیز مفید هستند. این امور به کودکان کمک می کنند تا تمرکز بهتری داشته باشند.

 1. انجام تمرینات تنفسی آسان برای تقویت تمرکز کودک

تامین مقدار کافی اکسیژن، به عملکرد مناسب مغز کمک می کند. بنابراین، کودک خود را وادار به انجام چند تمرین تنفسی کنید. بهتر است این تمرینات را با یکدیگر انجام دهید. آنها می توانند تمرینات تنفس را در یک اتاق، نزدیک پنجره، تراس یا فضای سبز انجام دهند. از کودک خود بخواهید تا به پشت بخوابد و یک اسباب بازی را روی شکم وی قرار دهید. حال، از وی بخواهید تا نفس عمیق بکشد و اسباب بازی را بدون لمس کردن، تا آنجا که می توانند بالا ببرد. اگر اسباب بازی به سمت بالا حرکت کند، معنی آن این است که ریه های کودک پر از هواست.

 1. انجام یک سری تمرینات یوگا برای تقویت حافظه کودک
 2. استفاده از فعالیت های جذاب برای کمک به تمرکز بیشتر کودک

کودک شما وقتی موضوعی وی را سرگرم کند، بیشتر توجه خواهد کرد. اوقات فراغت و تعطیلات آخر هفته را با بازی های پر تمركز برای کودکتان سپری كنید. شما می توانید یک سری برگه های رنگ آمیزی رادر اختیار کودکتان قرار دهید. در ادامه یک سری ایده های دیگر را مشاهده خواهید کرد.

بازیهای افزایش تمرکز کودکان

فعالیت ها و بازیهایی که تمرکز را بهبود می بخشند.

 1. پازل تصاویر برای تقویت تمرکز کودکان

پازل ابزار فوق العاده ای برای بهبود تمرکز محسوب می شود. شما به یک پازل تصویری نیاز خواهید داشت.

نحوه بازی پازل تصاویر برای تقویت تمرکز کودکان :

قطعات پازل را به کودکتان داده و از وی بخواهید با چیدمان صحیح، تصویر را کامل کند. وی باید قطعات مفقوده را یافته و آنها را در مکان مناسب قرار دهد.

 1. پازل کلمات برای تقویت تمرکز کودکان

شما به یک پازل کلمات نیاز خواهید داشت.

نحوه بازی پازل کلمات برای تقویت تمرکز کودکان :

از کودک خود بخواهید تا جایی که می تواند با حروف پازل، کلمات مختلف بسازد. می توانید برای هر کلمه به او یک راهنمایی ارائه دهید.  پازل ها می توانند کودک را به مدت طولانی سرگرم کنار هم قرار دادن حروف یا یافتن کلمات نماید.

 1. بازی مجسمه برای تقویت تمرکز کودکان

این بازی به کودک کمک می کند تا چگونه در یک مکان باقی مانده و از این کار حوصله اش سر نرود. شما به یک سیستم پخش موسیقی یا گوشی همراه برای پخش موسیقی نیاز خواهید داشت.

نحوه بازی بازی مجسمه برای تقویت تمرکز کودکان :

موسیقی را پخش کرده و از کودک خود بخواهید برقصد یا نقشی را بازی کند. سپس موسیقی را متوقف کرده و بگویید “مجسمه”. کودک شما باید دقیقاً در همان وضعیتی که بوده است، برای مدت 30 ثانیه ثابت بماند تا شما بگویید “آزاد”. پس از این فرمان وی می تواند حرکت کرده و حالت بدنی خود را تغییر دهد. این کار را چندین بار بدون خسته کردن کودکتان تکرار کنید.

 1. تکرار جملات خاص برای تقویت تمرکز کودکان

این بازی محبوب، به کودکان در بهبود تمرکز و همچنین مهارت تلفظ کمک می کند. ضمن سرگرم کردن، حافظه شنوایی آنها را نیز تحریک می کند. شما به یک تکه کاغذ یا یک تخته سیاه کوچک نیاز خواهید داشت.  تهیه کردن یک دست لباس دختر کفشدوزکی واقعی یا ست لباس برای شادی کودک و پرورش قوه تخیل او کار سختی نیست.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.
دکمه بازگشت به بالا