اقتصادی

اگر وزیر نیرو بودم، اولویتم صنایع بود/ برای تامین برق صنایع راهکار ارائه کرده‌ایم

در پی اعمال محدودیت برق صنایع و از جمله خودروسازان، وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به اینکه وزارت نیرو تامین برق صنایع را در اولویت دارد اما اگر بنده مسئول بودم، از اهمیت صنایع کم نکرده و اولویت را به صنایع می‌دادم تاکید کرد که البته در این شرایط، وزارت صنعت، معدن و تجارت راهکارهایی را به صنایع ارائه کرده و از آن‌ها خواسته تا «خودتامین» باشند و با احداث نیروگاه‌های برق، موتور تولید خود را روشن نگه دارند.

در پی محدودیت برق صنایع و اجرای آن برای خودروسازان، این صنعت دچار چالشی جدی شده و پس از حدود دوسال که خودروی ناقصی تولید نمی‌شد و تولید خودروها عبور مستقیم بوده، مجدد محدودیت‌ها و قطعی برق خودروسازان منجر به تولید خودروی ناقص شده است.

در این رابطه عباس علی‌آبادی- وزیر صنعت، معدن و تجارت- در حاشیه مراسم روز ملی صنعت و معدن در گفت‌وگو با دکترنامه، اظهار کرد: بنده به شخصه معتقد هستم که برق، زیرساخت اساسی برای توسعه و تولید است و برای آن بایستی اولویت تعیین شود. قانون هم همین موضوع را تصدیق می‌کند. اما اکنون در شرایط فوق‌العاده در تامین برق قرار گرفتیم و در نهایت تصمیم گرفته شده که اولویت برق  را به منازل دهند؛ تصمیم‌گیری آن بر عهده وزارت صمت نیست اما اگر بنده بودم، حتما تامین برق را به صنعت می‌دادم و معتقد هستم که کشور، نهایتا به این تصمیم خواهد رسید.  

وی در رابطه با برنامه وزارت صمت در این زمینه، تصریح کرد: در حقیقت برنامه ما «خوداتکا» کردن تامین برق صنایع است و در حال حاضر در حال احداث نیروگاه ها هستیم. بیش از ۵٠ درصد نیروگاه‌های فعال شده در سال گذشته، عملاً نیروگاه‌هایی هستند که توسط خود ما و صنعت سرمایه‌گذاری شده است. در حال تلاش هستیم که شرکت‌های بزرگ همچون ایدرو و ایمیدرو را در این بخش فعال‌تر کنیم تا زیرساخت‌های لازم برای تولید برق را فراهم کنیم. همچنین تلاش بر این است که خود صنعت برق را به عنوان یک صنعت اقتصادی در آورده تا سرمایه‌گذاران مشتاق به سرمایه‌گذاری در این صنعت شوند. چنانچه این فعالیت اقتصادی شکل بگیرد، مشکلات اساسی به نظر می‌رسد که حل خواهد شد.  

وی افزود: همچنین شهرک‌های انرژی را ایجاد می‌کنیم که معافیت‌های مالیاتی دارند، زمین را به قیمت مناسب دریافت می‌کنند و از پشتیبانی وزارت صمت بهره‌مند هستند؛ امکان اینکه این‌ها نیز بتوانند برق صنایع را به صورت خوداتکا فراهم کنند، وجود دارد. البته ذخیره سازی انرژی توسط صنایع نیز در دستور کار است.

ادامه دارد…

دکمه بازگشت به بالا