کسب و کار ویژه

اینورتر چگونه کار می کند؟

در این مقاله ابتدا نحوه عملکرد یک اینورتر (یا برخی می گویند اینورتر، درایو یا درایور) را توضیح می دهیم. استفاده از اینورترها را توضیح می دهیم و مزایای آنها را بررسی می کنیم. در ادامه به بررسی قیمت اینورتر و نکات خرید اینورتر می پردازیم. ما پرفروش ترین اینورترهای یاسکاوا، دلتا و LS را در بازار ایران تحلیل می کنیم.

ما اخیراً اغلب اصطلاح “اینورتر” را می شنویم. نام های دیگر اینورتر عبارتند از: اینورتر، موتور درایو، اینورتر، کنترل کننده سرعت موتور، درایو سرعت متغیر، درایو AC، درایو VFD با سرعت متغیر و میکرودرایو که همه به یک دستگاه اشاره دارند. اینورترها را می توان در بسیاری از وسایل خانگی و صنعتی که به نوعی حرکت نیاز دارند، از کولر، یخچال و ماشین لباسشویی گرفته تا پمپ آب خانگی و آسانسورهای خانگی و صنعتی استفاده کرد.

اینورتر چگونه کار می کند؟

اصطلاح “اینورتر” به طور کلی معادل دستگاهی است که می تواند برای تبدیل جریان مستقیم از برق DC به جریان متناوب از برق AC استفاده شود. در اینورترها ابتدا جریان متناوب شهر که 220 ولت 50 هرتز است به جریان مستقیم تبدیل می شود. اما کار اصلی اینورتر زمانی است که جریان را دوباره به جریان متناوب تبدیل می کند اما با ولتاژ و فرکانس مورد نیاز و با توجه به کار الکتریکی مصرف کننده.

سرعت موتور (RPM) رابطه مستقیمی با ولتاژ و فرکانس موتور دارد. به این معنی که با افزایش ولتاژ همراه با سرعت، سرعت موتور نیز افزایش می یابد. اگر بار خودروی الکتریکی نیاز به فرکانس و ولتاژ پایین داشته باشد، می توان از اینورتر برای کاهش ولتاژ و فرکانس استفاده کرد. علاوه بر این، اگر می خواهید سرعت ماشین الکتریکی خود را کاهش دهید، می توانید از یک اینورتر برای این کار استفاده کنید. مثلاً اگر چند لباس را داخل ماشین لباسشویی بگذارید، ماشین لباسشویی وزن لباس را تشخیص می دهد و با نیرو و سرعت کمتری می چرخد. در تجهیزاتی مانند آسانسورهای دارای کنترل سرعت آسانسور می توان حرکات کنترل شده و روان را در نقاط مختلف حرکت بین طبقات مشاهده کرد.

اینورترها کجا استفاده می شوند؟

هر حرکتی که توسط یک موتور الکتریکی انجام شود می تواند با کمک یک اینورتر به یک حرکت کنترل شده و هوشمندتر تبدیل شود. به عنوان مثال هنگام استفاده از پمپ آب در هتل، می توان سرعت پمپ را بسته به تعداد دریچه های باز و مصرف آب تغییر داد و در نتیجه از فشار زیاد آب با مصرف کم جلوگیری کرد. همچنین اینورتر سرعت چرخ ماشین لباسشویی را با توجه به مقدار لباس یخچال و عملکرد کمپرسور یخچال را با توجه به میزان مواد موجود در یخچال تنظیم می کند. از این تجهیزات می توان برای عملیات گشتاور ثابت مانند ماشین های پیچ، نوار نقاله و میکسر، عملیات قدرت ثابت مانند کشش و همچنین عملیات گشتاور متغیر مانند فن های صنعتی و پمپ ها استفاده کرد. از اینورترها در گریز از مرکز (موتورهای پرسرعت) نیز استفاده می شود. با استفاده از اینورتر، چرخش سانتریفیوژ افزایش یافته و ذرات ریز مواد جدا می شوند.

اینورتر چه مزایا و معایبی دارد؟

استفاده از اینورتر مزایای زیادی دارد. یکی از ویژگی های اصلی اینورتر عملکرد هوشمند آن است. این دستگاه میزان بار موتور را نشان می دهد و بر اساس بار مساوی فرمان مناسب را به موتور می دهد. در بیشتر موارد این فشار کمتر از دور موتور است. از مزایا و عملکردهای اصلی اینورترها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اینورتر چگونه کار می کند؟
اینورتر چگونه کار می کند؟

صرفه جویی در انرژی و در نتیجه کاهش هزینه ها؛

کاهش جریان راه اندازی و در نتیجه افزایش پایداری و عمر موتور.

افزایش طول عمر قطعات خودرو در پشت موتور به دلیل کاهش توان الکتریکی در قسمت های مختلف موتور و تجهیزات انتقال به دلیل تخریب اولیه موتور؛

امکان تغییر سرعت و جهت موتور بدون استفاده از کنتاکت یا سایر وسایل الکتریکی.

هوشمندی و برنامه ریزی برای راه اندازی موتور؛

موتور را بدون قطع ولتاژ اصلی روشن و خاموش کنید.

محافظت در برابر اضافه بار و جلوگیری از سوختن آتش.

موتور را می توان تحت شرایطی کار کرد که ولتاژ ورودی دائماً در حال تغییر است و موتور می تواند از افزایش ناگهانی ولتاژ محافظت شود.

سرعت بالاتر از سرعت اسمی در موتور افزایش می یابد.

قیمت اینورتر و مشاوره خرید

از کجا اینورتر ایرانی بخریم؟ برای خرید اینورتر باید چند مورد را مشخص کنید: اول قدرت موتور الکتریکی که می خواهید بخرید. معمولاً بهتر است اینورتر خود قدرت بیشتری نسبت به موتور داشته باشید. به عنوان مثال، استفاده از یک اینورتر 1 یا 1.5 کیلوواتی برای یک موتور 750 وات ایده خوبی است. همچنین توجه داشته باشید که توان ذکر شده در اینورترها برای یک ماشین معمولی با سرعت چرخش 1400 دور در دقیقه است. برای موتور 2800 دور در دقیقه، قدرت اینورتر نصف توان موتور و برای موتور 700 دور در دقیقه، قدرت اینورتر دو برابر قدرت موتور الکتریکی است.

حتما موتور برق سه فاز بخرید. زیرا اینورترها دارای سه فاز هستند. جریان تک یا سه گانه فرقی نمی کند. یک اینورتر می تواند برق شما را به سه فاز تبدیل کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات فنی موتورهای برقی می توانید به وب سایت های فروش مانند ثامن مراجعه کنید.

در مرحله بعد باید به نوع برق توجه کنید: اگر برق محلی وجود دارد باید ترانسفورماتور 220 ولت بخرید. در صورت وجود منبع تغذیه سه فاز، ترانسفورماتور باید از نوع ورودی سه فاز باشد. به یاد داشته باشید، احتراق سه فاز اگر هر دو وجود داشته باشند، بهتر است، موتور به آرامی کار می کند.

برای برنامه ای که می خواهید از اینورتر استفاده کنید مهم است. کاربردهایی مانند جرثقیل هایی که به گشتاور راه اندازی بالاتری نیاز دارند به سطح بالاتری از فناوری اینورتر (مثلاً فن) نیاز دارند. سه مدل کلی از ترانسفورماتورها وجود دارد: الف. Control Vector: همانند V.F که فقط قابلیت افزایش یا کاهش دستی سرعت را دارد. ب. بدون سنسور: می تواند در کاربردهای نیمه صنعتی و نیمه سنگین استفاده شود و می تواند مقدار بار وارد شده به موتور را بدون سنسور فیزیکی اندازه گیری کند که با خروجی موتور و سرعت کنترل های موتور جریان می یابد. مبتنی بر موتور؛ Y. حلقه بسته: مبدل های پیشرفته ای که می توانند سرعت موتور را از طریق حسگر فیزیکی خارجی مانند رمزگذار، کنترل کننده دیجیتال یا لیزر کنترل کنند.

بنابراین هزینه اینورتر به موارد زیر بستگی دارد:

قدرت اینورتر؛
ولتاژ ورودی (تک فاز یا سه فاز)؛
سطح فناوری و کنترل؛
توانایی برقراری ارتباط با سایر مدیران کسب و کار.

دکمه بازگشت به بالا