عمومی

بازگشت واحد شماره ۶ نیروگاه رامین اهواز به شبکه سراسری

دکترنامه/خوزستان مدیرعامل نیروگاه رامین اهواز با اشاره به جلوگیری از خروج ۶۰۰ هزار یورویی ارز از کشور، گفت: توربین واحد ۳۱۵ مگاواتی شماره ۶ نیروگاه رامین اهواز پس از نصب پره‌های ساخت ایران مجددا به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.

محسن حافظی در گفت و گو با دکترنامه، اظهار کرد: توربین واحد ۳۱۵ مگاواتی شماره ۶ نیروگاه رامین اهواز در اوایل اسفندماه پارسال از ناحیه پره‌های استیج ۲۷ و ۲۸ و ۲۹ دچار شکستگی و آسیب‌های جدی شد و ناچار شدیم به منظور جلوگیری از آسیب‌های بیشتر، این واحد تولید برق را از مدار خارج کنیم.

وی افزود: پره‌های این نوع توربین‌ها باید فشار ۲۴۰ اتمسفری و حرارت ۵۴۰ درجه سانتیگرادی را تحمل کنند که دارای مواد، ساختار فنی و فناوری خاصی هستند و تاکنون در کشورهای بلوک شرق تولید می‌شدند.

نیـروگاه حرارتی رامیـن از بزرگترین نیروگاه‌های حرارتی ( بخاری)  کشـور است که با هدف تامین برق استان خوزستان و شبکه سراسری احداث شده است. نیروگاه رامین در کیلومتر ۲۰ جاده اهواز – مسجدسلیمان و در مجاورت رودخانه کارون و شهـر ویس در شمال شرقی اهـواز قرار دارد. این نیـروگاه با ۶ واحد ( ۴ واحد ۳۰۵ مگاواتی و ۲ واحد ۳۱۵ مگـاواتی) دارای توان تولیدی ۱۸۵۰ مگاوات است.

مدیرعامل نیروگاه رامین اهواز تصریح کرد: اعتماد به سازندگان ایرانی و قطع کامل وابستگی به سایر کشورها همواره از رویکردهای وزارت نیرو و به ویژه صنعت برق حرارتی بوده است و بر همین اساس ساخت و تعویض این پره‌ها را به شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران واگذار کردیم.

حافظی با بیان اینکه پس از نصب و اجرای تنظیمات تخصصی توانستیم با موفقیت این واحد تولید برق را راه‌اندازی و مجددا به شبکه سراسری برق کشور متصل کنیم، عنوان کرد: در این طرح، پره‌های استیج شماره ۲۷ تعویض شده و پره‌های استیج شماره ۲۸ و ۲۹ مورد ترمیم و اصلاح قرار گرفتند.

وی ادامه داد: همچنین ساخت و نصب پره‌های استیج ۲۹ برای اولین بار در ایران بر روی روتور IP  رزرو این توربین هم اکنون در شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران در حال اجرا است.

جلوگیری از خروج ۶۰۰ هزار یورویی ارز از کشور

حافظی با اشاره به آغاز فصل گرما و پیک مصرف برق در جنوب کشور گفت: خرید و انتقال این نوع پره‌ها با توجه به شرایط تحریمی، قیمت بالا و پروسه زمانی تامین آن‌ها باعث عدم راه‌اندازی به موقع این واحد نیروگاهی می‌شد و احتمالا بیش از ۸ ماه به طول می‌انجامید. در حالی که دوره ساخت، نصب و راه‌اندازی توربین این واحد نیروگاهی با تکیه بر دانش و تخصص ایرانی حدود ۳ ماه طول کشید.

مدیرعامل نیروگاه رامین اهواز گفت: جلوگیری از خروج ۶۰۰ هزار یورویی ارز از کشور (حدود ۳۶ میلیارد تومان)، حمایت و تکیه بر توانمندی ایرانی، کاهش زمان تعمیرات و راه‌اندازی سریعتر این واحد ۳۱۵ مگاواتی مهمترین دستاورد این عملیات است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا