سلامت و دانش

با این مواد غذایی از سفیدی مو پیشگیری کنید

آفتاب‌‌نیوز :

مو‌های سفید در دهه چهل زندگی و حتی قبل از آن در صورت بروز یک عامل ژنتیکی یا رنج بردن از استرس روانی شروع به ظهور می‌کند و متداول‌ترین روش‌های پنهان کردن آن‌ها به رنگ آمیزی بستگی دارد. اما آیا می‌دانستید که برخی از غذا‌ها دارای اثر محافظتی هستند که ظهور مو‌های سفید را در هنگام گنجاندن در رژیم غذایی به تأخیر می‌اندازد.

غذا‌های غنی از پروتئین‌های حیوانی و گیاهی و همچنین روی، با تقویت تولید کراتین، پروتئین سازنده مو، توانایی تقویت مو را دارند. این باعث افزایش سلامت و نشاط مو می‌شود و همچنین پیری آن را به تاخیر می‌اندازد. ویتامین‌های A، C و E در این زمینه بسیار موثر هستند، زیرا به بازسازی سلول‌های تشکیل دهنده مو کمک می‌کنند و باعث قوی شدن و جلوگیری از پیری زودرس می‌شوند.

غذا‌هایی که مو‌ها را جوان نگه می‌دارد؛ توصیه می‌شود این غذا‌ها را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید تا از تأثیر آن‌ها در به تأخیر انداختن ظهور مو‌های سفید استفاده کنید:

۱- شکلات تلخ

این طعم خوشمزه و توانایی آن در به تأخیر انداختن ظهور مو‌های سفید به دلیل غنی بودن از مس و امگا ۳ مشخص می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود روزانه از آن به مقدار کمی بین ۱۰ تا ۲۰ گرم استفاده کنید.

۲- جگر

این نوع گوشت سرشار از ویتامین است که در زمینه به تاخیر انداختن پیری مو کمک می‌کند؛ زیرا دارای خواصی است که رنگ طبیعی مو‌ها را حفظ می‌کند.

۳- بادام زمینی

کمبود مس می‌تواند باعث ظهور زودهنگام مو‌های سفید شود، اما خوشبختانه این جزء را می‌توان از منابع مختلف از جمله بادام هندی تهیه کرد که می‌تواند به عنوان میان وعده برای تامین نیاز ما به مس مصرف شود.

۴- لوبیا سفید

این نوع لوبیا سرشار از سلنیوم است که به طور موثری پیری مو را به تأخیر می‌اندازد.

۵- غلات کامل

غلات کامل برای سلامتی بسیار مفید و سرشار از تیامین است که ظهور مو‌های سفید را به تأخیر می‌اندازد.

۶- لوبیا سبز

این نوع حبوبات علاوه بر ویتامین A سرشار از ویتامین B، C و E است. همچنین سرشار از مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیم، روی، مس و سلنیوم است. این مواد غذایی در زمنیه تاخیر در ظهور مو‌های سفید بسیار مفید باشد.

۷- چای سبز

خواص این نوشیدنی برای سلامتی و مو بسیار مفید است غنی بودن آن از پیری زودرس محافظت می‌کند.

۸- زرده تخم مرغ

تخم مرغ سرشار از پروتئین و ویتامین است و همین امر باعث می‌شود تا رنگ طبیعی مو تا حد ممکن حفظ شود و از سفید شدن آن جلوگیری شود.

۹- آووکادو

آووکادو علاوه بر ویتامین A، که به مو‌ها اجازه می‌دهد رنگ طبیعی خود را حفظ کنند، از سفیدی زودرس محافظت می‌کند و سرشار از ویتامین K، C و B است.

دکمه بازگشت به بالا