سلامت و دانش

بهترین گیاهان برای مبارزه با دیابت

آفتاب‌‌نیوز :

دیابت یکی از بیماری‌های شایعی است که بسیاری از مردم جهان به آن مبتلا هستند. شما می‌توانید با استفاده از تغذیه مناسب و همچنین دارو‌های گیاهی مفید این بیماری را کنترل کرده و حتی درمان کنید. در این بخش برخی از دارو‌های گیاهی برای درمان دیابت را به شما معرفی می‌کنیم.

آلوئه ورا داروی گیاهی برای دیابت

جالب است بدانید که گیاه آلوئه ورا برای کنترل و درمان دیابت مفید است. شیره خشک شده و ژل آلوئه ورا که از قسمت داخل برگ‌های آن به دست می‌آید، میزان گلوکز خون را کاهش می‌دهد.
 
دارچین داروی گیاهی برای دیابت

یکی دیگر از دارو‌های گیاهی برای درمان دیابت دارچین است. دارچین موجب دسترسی آسان سلول‌های چربی به انسولین شده و در نتیجه تبدیل گلوکز به انرژی را چند برابر افزایش خواهد داد. همچنین دارچین از ایجاد رادیکال‌های آزاد خطرناک جلوگیری می‌کند.
 
پیاز یکی از دارو‌های گیاهی برای درمان دیابت

شما می‌توانید برای درمان دیابت از پیاز استفاده کنید. پیاز قند خون را کاهش خواهد داد. همچنین روی سوخت و ساز گلوکز در کبد تاثیر گذاشته و ترشح انسولین را افزایش می‌دهد.
 
سیر داروی گیاهی برای دیابت

شاید به جرات بتوان گفت سیر، بهترین درمان برای کاهش مستقیم قند خون، بازسازی سلول‌های لوزالمعده و تحرک آن برای تولید انسولین است. پس برای کاهش قند خون تان مصرف سیر را فراموش نکنید.
 
برگ‌های انبه داروی گیاهی برای دیابت

برای درمان بیماران دیابتی می‌توانید برگ‌های انبه را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید. پس از آن برگ‌های انبه را فشار دهید. آبی که از فشار دادن برگ‌ها به دست می‌آورید را بخورید.
 
یک روش دیگر اینست که برگ‌های انبه را خشک کنید. سپس آن را آسیاب کرده و روزی ۲ بار با آب مصرف کنید. برای بهبود دیابت این دو روش را فراموش نکنید.

قره قاط داروی گیاهی برای دیابت

قره قاط برای سلامتی ما فواید زیادی دارد. به عنوان مثال این میوه اختلالات پرخطر دیابت مانند آسیب‌های چشمی و آب مروارید را کاهش خواهد داد.
 
شنبلیله داروی گیاهی برای دیابت

شنبلیله یکی از گیاهانی است که برای درمان بیماران دیابتی توصیه شده است. طبق بررسی‌های بدست آمده، شنبلیله موجب کاهش مقاومت انسولین در بدن شده و تعداد گیرنده‌های انسولین در گلبول‌های قرمز را افزایش می‌دهد. با این کار میزان قند خون بدن کنترل خواهد شد. این گیاه با به کارگیری گلوکز در بافت‌های پیرامونی، میزان گلوکز خون را کاهش می‌دهد.
 
برای استفاده از خواص شنبلیله کافیست دانه‌های شنبلیله را یک شب کامل در یک لیوان آب بخیسانید. سپس روز بعد آب آن را بخورید و دانه هایش را هم بجوید. با این کار به مرور قند خون شما پایین می‌آید.
 
اسفرزه داروی گیاهی برای دیابت

اسفرزه یکی دیگر از دارو‌های گیاهی است که به کاهش کلسترول و قند خون کمک زیادی می‌کند. این داروی گیاهی دارای فیبر زیادی است که یبوست را از بین برده و با کاهش کلسترول، احتمال خطر بیماری قلبی را کاهش خواهد داد.
 
ریحان داروی گیاهی برای دیابت

شاید این مساله را نمی‌دانستید که سبزی ریحان هم موجب کاهش قند خون خواهد شد. این گیاه، روند ترشح انسولین را آسان‌تر خواهد کرد. طبق بررسی‌های بدست آمده هر گیاهی که لوزالمعده و کبد را تقویت کند، به درمان دیابت کمک خواهد کرد. اما اگر دیابتی هستید و دارویی برای کنترل قند خون استفاده می‌کنید باید برای مصرف این گیاه و کلا گیاهان دارویی با پزشک مشورت کرده و مدام قند خون تان را چک کنید. چون ممکن است میزان قند خون شما افت ناگهانی داشته باشد.

تیم خبری مقالات علمی

به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، هدفم این است که متونی را ارائه دهم که علاقه شما را به علم پزشکی تحریک کند و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهم.
دکمه بازگشت به بالا