اقتصادی

تازه‌ترین آمار اشتغال تعاونی‌های زنان

بر اساس آمارها در دولت سیزدهم بیش از ۴۰۰ شرکت تعاونی زنان با اشتغالزایی ۶۱۰۰ نفر تشکیل شده و بیش از یک میلیارد و ۸۸۰ میلیون تومان کمک بلاعوض برای پایداری اشتغال زنان سرپرست خانوار اختصاص یافته است.

به گزارش دکترنامه، امروز سازمان‌های‌ بین‌المللی، تشکیل تعاونی‌های زنان را به‌عنوان یکی از راهبردهای اساسی کاهش نابرابری‌های جنسی و افزایش مشارکت در کلیه امور اقتصادی و اجتماعی به دولت‌ها توصیه می‌کنند.

بر اساس گزارش‌ها، زنان ۵۰ درصد جمعیت و یک سوم تعاونی‌های کشور را به خود اختصاص داده‌اند که به گفته کارشناسان با توجه به نقش موثر آنها در توسعه اقتصاد و تولید ناخالص داخلی شایسته است از ظرفیت‌های بالقوه آنها به نحو مطلوب استفاده کرد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی سال‌های گذشته رویکرد حمایت از تشکیل و توسعه تعاونی‌های زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار و توان‌یاب را در پیش گرفته و در جهت حل موانع و مشکلات تعاونی‌های زنان گام برداشته است.

امضای تفاهم‌نامه مشترک میان معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و معاونت امور تعاون وزارت کار با هدف کمک به اشتغال زنان سرپرست خانوار با تاکید بر تشکیل و پیاده سازی الگوی تعاونی از جمله این اقدامات بوده است.

مطابق آخرین آمارها حدود ۱۱ هزار تعاونی زنان در کشور وجود دارد که در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات و گرایش‌ها و رشته‌های متعدد از جمله فرش دستباف، صنایع دستی، دوزندگی،‌ تولید گیاهان دارویی و پرورش دام و طیور فعالیت می‌کنند.

سید معین هاشمی- مدیرکل سابق دفتر توسعه تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره آمار اشتغالزایی تعاونی‌های زنان در دولت سیزدهم می‌گوید: ۴۱۰ شرکت تعاونی زنان با عضویت ۴۳۸۵ نفر و فرصت اشتغالزایی ۶۱۹۶ نفر در دولت سیزدهم ایجاد شده و وزارت تعاون بنا دارد دستاوردها و توانمندی‌های بانوان بخش تعاون را در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی در معرض دید مخاطبان قرار دهد.

وی با تاکید بر حمایت وزارت تعاون از کسب و کارهای تعاونی‌های زنان می‌گوید: در راستای پایدارسازی اشتغال زنان سرپرست خانوار در سال ۱۴۰۱ بیش از یک میلیارد و ۸۸۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به ۱۷۶ شرکت تعاونی زنان تعلق گرفته است.

تازه‌ترین آمار اشتغال تعاونی‌های زنان

هاشمی درباره منابع پرداخت تسهیلات به زنان تعاونگر می‌گوید: پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به اعضای شرکت‌های تعاونی زنان از محل منابع بانک توسعه تعاون، بانک قرض الحسنه رسالت و حمایت مالی در قالب کمک بلاعوض در راستای توسعه بازار و حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی از جمله نمایشگاه‏‌های فرش دستباف و صنایع دستی و نمایشگاه صنایع کوچک از جمله برنامه‌های حمایتی معاونت امور تعاون است.

در حال حاضر حمایت از تعاونی‌های زنان در عرصه‌های اقتصادی رویکرد وزارت تعاون به شمار می‌رود و بر همین اساس خط اعتباری ویژه‌ برای کمک به تعاونی‌های زنان در راستای توانمندسازی و تامین نقدینگی آنها پیش‌بینی شده است.

تهمینه دانیالی – مشاور وزیر کار در امور تعاون در گفت‌وگو با دکترنامه، تاسیس تعاونی‌های زنان را بستر مناسبی برای مشارکت زنان در عرصه فعالیت‌های اقتصادی عنوان کرده و می‌گوید: راه‌اندازی تعاونی‌های زنان زمینه توسعه اقتصاد به ویژه اقتصاد خانوار را فراهم می‌کند و با توجه به اهمیت جایگاه زنان در عرصه اشتغال و کارآفرینی، تقویت تعاونی‌های بانوان موجب می‌شود تا زنان در کنار مردان به تولید سرمایه، درآمدزایی و عرضه کالا و خدمات بپردازند.

به گفته وی تجمیع سرمایه‌های خرد، توسعه کارآفرینی و کار جمعی، ارزان بودن اشتغال و خودباوری و استقلال مالی از مهمترین مزیت‌های تشکیل تعاونی‌های زنان است.

دانیالی می‌گوید: در حال حاضر بیش از ۱۱ درصد تعاونی‌های فعال کشور را تعاونی‌های زنان تشکیل می‌دهند که با توجه به کارکردهای موثر در درآمدزایی و اشتغالزایی خانوارها اثرگذارند.

سیر تاریخی فعالیت بانوان در ایران نشان می‌دهد که زنان از دیرباز در زمینه‌های مختلف از صنایع دستی و بافت گلیم و فرش گرفته تا تهیه گیاهان دارویی، دامداری و امور باغی و زراعی فعالیت داشته و در قالب مشاغل خرد و خانگی به افزایش تولید ناخالص داخلی و رشد و پویایی اقتصاد کمک کرده‌اند. زنان علاوه بر تولید و اشتغال خانگی، در عرصه صادرات به ویژه صادرات غیرنفتی قابلیت‌های بسیاری دارند و در صورت ساماندهی، بازارسازی و حمایت مالی در ارزآوری و اشتغالزایی کشور نقش آفرینی بالایی خواهند داشت.

به گزارش دکترنامه، برابر آمارها از مجموع ۱۰۰ هزار تعاونی فعال کشور بیش از ۱۰ هزار تعاونی معادل ۱۱ درصد را تعاونی‌های زنان تشکیل می‌دهند و بیش از ۶۰ درصد تعاونی های زنان، تعاونی‌های تولیدی هستند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا