عمومی

تشکل‌های شاهد و ایثارگر باید سرآمد و الگو باشند

تشکل‌های شاهد و ایثارگر باید سرآمد و الگو باشند

مدیرکل دفتر تشکل‌های ایثارگری و مشارکت‌های مردمی بنیاد شهید و امور ایثارگران با تاکید بر ضرورت بصیرت‌افزایی تشکل‌های شاهد و ایثارگر و ورود آنها به عرصه جهاد تبیین، گفت: آنها باید در دنیا سرآمد، پیشتاز و الگو باشند.

به گزارش دکترنامه، رحیم نریمانی در همایش ملی نقش تشکل‌های شاهد و ایثارگر در پدافند غیرعامل کشور که در سالن همایش‌های مدافع حرم اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز برگزار شد، گفت: تشکل‌های شاهد و ایثارگر در حوزه انتخابات، مشارکت حداکثری را تبلیغ و ترویج کردند و آن را تعمیق دادند و نامزدهایی که مورد حمایت آنها بودند رای آوردند.
وی این موضوع را نشان دهنده ضریب نفوذ، جایگاه، مقام و منزلت خاندان شهدا و ایثارگران و تجمع تشکل‌های سازماندهی شده شاهد و ایثارگر مطرح کرد: بنیانگذار کبیر انقلاب با نگاه داهیانه و آینده پژوهی فرمان تاسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران را صادر کردند. تنها انقلاب در دنیا که مردم از همه اقشار در پیروزی آن حضور داشتند، انقلاب اسلامی بود.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یک نظام ارزشی مردم پایه با امنیت، مشروعیت و مقبولیت مردم پایه بوده و همه ارکان آن بر اساس مردم سالاری دینی است، عنوان کرد: پدافند غیرعامل قدرت بازدارندگی ایجاد می‌کند و یکی از مولفه های اقتدار کشور است.
نریمانی مطرح کرد: جامعه سه و نیم میلیون نفری ایثارگری در کشور نه تنها برای نظام تهدید نیستند بلکه از آن صیانت و حفاظت می کنند و آن را تعمیق می دهند و در هر مقطعی حضور دارند که این حضور و مشارکت اقتدار آفرین است. این قشر همواره در حوزه پدافند غیرعامل با نگاه انسجام بخشی و همگرایی با جلب مشارکت، تحکیم دهنده و استحکام بخش نظام بوده است.
وی با تاکید بر ضرورت بصیرت افزایی تشکل های شاهد و ایثارگر و ورود آنها به عرصه جهاد تبیین بیان کرد: آنها باید در دنیا سرآمد، پیشتاز و الگو باشند. در دنیا این موضوع مطرح است که به منظور ایجاد تهدید برای حاکمیت ها نهادهای خانواده، آموزش و الگوها و سرآمدان جامعه را مورد هدف قرار دهید و آنها را تخریب کنید، در این صورت جامعه به حالت افول در می آید.
وی با تاکید بر لزوم تبیین نقش این تشکل‌ها در جلوگیری از تهدیدات مذکور عنوان کرد: دبیران تشکل‌های شاهد و ایثارگر که از جامعه نخبگانی و فعال در عرصه های مختلف هستید، می توانید در فرهنگ سازی پدافند غیرعامل، تحکیم بنیاد خانواده، بهبود، ارتقا و عمق بخشی به آموزش الگو و سرآمد باشید.
نریمانی با اشاره به اینکه جامعه‌ای که الگو نداشته باشد قطعا رو به افول و ابتذال می‌رود، خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که در پدافند غیرعامل برای کشور تهدید محسوب می‌شود، تشکیک در مکتب سردار سلیمانی، هشت سال دفاع مقدس و … و نیز تحقیر عملیات‌های ما و موفقیت‌های به دست آمده و زیر سوال بردن آنهاست.
وی هدف از این امر را از بین بردن غرور و حماسه ملی دانست و با بیان اینکه جامعه‌ای که الگو و سرآمد نداشته باشد نمی‌تواند زمینه‌های توسعه پایدار را دارا باشد، اظهار کرد: یکی از درخواست‌های ما از دبیران تشکل‌های شاهد و ایثار قهرمان پروری است. ما اسطوره داریم اما باید آنها را به خوبی بشناسانیم و تبیین کنیم.
وی بیان کرد: نقش اساسی تشکل‌های شاهد و ایثارگر، آینده پژوهی، شناسایی تهدیدات و تنویر، هدایت و کنترل افکار عمومی است. آنها همچنین کارکردی شبیه رسانه دارند. زمانی که دشمن با تولید، توزیع و نشر اخبار افکار عمومی را راهبری می‌کند، شما تعهد و مسوولیت دارید.
نریمانی افزود: در چنین مواقعی شما به عنوان وفادارترین افراد به نظام و کشور که احساس تعهد و مسوولیت دارید می توانید زمینه های کنترل و تنویر افکار عمومی را فراهم کنید. یکی از موضوعات موجود در بحث پدافند غیرعامل، گسست نسلی است که باید با امیدآفرینی در این زمینه اقدامات لازم انجام شود و شما در این میان نقش مهمی دارید.
وی با تاکید بر ضرورت انتقال ادبیات پایداری و دفاع مقدس به نسل‌های سوم، چهارم و پنجم انقلاب، گسست نسلی را یکی از زمینه های واگرایی ملی خواند و مطرح کرد: با توجه به تفرقه افکنی‌هایی که انجام می‌شود، شما می‌توانید در گسترش و تعمیق وحدت به ما کمک کنید. ما در عرصه بین‌المللی دیپلماسی فرهنگی و ایثار و گفتمان سازی انقلاب اسلامی را مطرح کردیم.
وی با اشاره به اینکه باید به صورت آفندی هم در عرصه بین‌المللی با موضع و شبکه های مردمی، نه دولتی حضور پیدا کنیم، گفت: تشکل‌های شاهد و ایثارگر در زمینه‌های سواد اطلاعاتی، سواد رسانه‌ای و پدافند غیرعامل حضور موثر داشته باشند و رصد، ارزیابی، دیده بانی و شفاف سازی کنند.
انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا