عمومی

تلاش رژیم صهیونیستی برای خنثی کردن آتش‌بس پیشنهادی در غزه

دولت اشغالگر در تلاش است تا توافق پیشنهادی با حماس برای آتش‌بس در نوار غزه و تبادل اسرا را حتی قبل از اینکه عمیقاً پاسخ حماس را بررسی کند، ناکام بگذارد.

به گزارش دکترنامه، مقامات بلندپایه اشغالگر در نهادهای امنیتی و نظامی آنچه در بیانیه‌ دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در رابطه با معامله تبادل اسیران به آنها نسبت داده است را تکذیب کردند.

مقامات امنیتی اشغالگر اظهار داشتند که تلاش‌های «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر برای خنثی کردن این توافق، حتی قبل از دریافت پاسخ حماس آغاز شده بود، پس از اینکه تخمین‌های اشغالگر اشاره داشت که این توافق مثبت خواهد بود.

به نظر می‌رسد با بیانیه‌ها، سخنرانی‌ها و مواضع ۲ روز گذشته، اختلافات داخلی در اراضی اشغالی به ویژه میان نهادهای امنیتی از یک سو و دفتر بنیامین نتانیاهو و رهبران دولتی از سوی دیگر، علنی شده است. در حالی که منابع امنیتی گفتند که پاسخ حماس بهترین پاسخی است که تل‌آویو تا به امروز دریافت کرده است و مبنای مذاکراتی است که می‌تواند به توافق منجر شود، سایر منابع صهیونیست معتقدند که هنوز شکاف‌های زیادی وجود دارد.

روزنامه عبری یدیعوت آحارونوت امروز -پنجشنبه- اشاره کرد که اختلافات شدیدی بین ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی از یک سو و دفتر نتانیاهو از سوی دیگر وجود دارد و مقامات ارشد نهادهای امنیتی از بین ارگان‌ها و واحدهای مختلفی که نامی از آنها نبرده است به دلیل وجود نیاتی مبنی بر خنثی کردن هر معامله‌ای برای بازگرداندن اسرای اسرائیلی در نوار غزه شدیدا خشمگین هستند.

از بیانیه روز گذشته دفتر نتانیاهو به نمایندگی از یک منبع امنیتی که به دست تعدادی از روزنامه نگاران رسید، به نظر می‌رسد مقامات امنیتی خشم شدید خود را ابراز و از واکنش حماس به پیشنهاد توافق به شدت انتقاد کردند، گویی هیچ چیز جدیدی در آن وجود ندارد. اگرچه مقامات تمام سازمان‌های امنیتی درگیر در مذاکرات برای توافق احتمالی با حماس می‌گویند که آنها هیچ ارتباطی با این بیانیه نداشته و قطعا آن را تایید نمی‌کنند، این بیانیه به یک منبع امنیتی نسبت داده شده است.

همه این اتفاقات قبل از دریافت پاسخ حماس از سوی اشغالگر ان درباره اسیران صهیونیست و قبل از این رخ داد که دفتر نتانیاهو عصر دیروز بیانیه‌ای از طرف موساد منتشر کرد.

بر خلاف آنچه دفتر نخست وزیری سعی کرد به مقامات امنیتی نسبت دهد،  این مقامات ارشد نهاد امنیتی معتقد بودند که پاسخ حماس پیشنهاد خوبی است و می‌تواند به مذاکره با هدف انعقاد توافق منجر شود.

یدیعوت آحارونوت به نقل از مقامات نهاد امنیتی نوشته است که دفتر نتانیاهو و احزاب افراطی در کابینه امور سیاسی و امنیتی (کابینه) حتی قبل از دریافت پاسخ حماس، با یکدیگر توافق کرده بودند تا این توافق را خنثی کنند و راه را به روی هرگونه احتمالی را که به توافق بازگرداندن  اسیران اسرائیلی در آینده نزدیک منجر خواهد شد، ببندند.

برآوردهای صهیونیست‌ها پیشتر این بود که پس از دیدار رهبران جنبش حماس با نخست‌وزیر قطر در دوحه در روز سه‌شنبه به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای تحقق تبادل اسیران، پاسخ حماس مثبت یا دست‌کم نسبتا مثبت خواهد بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا