عمومی

ثبت وقوع هاری برای یک قلاده کفتار در قزوین

ثبت وقوع هاری برای یک قلاده کفتار در قزوین

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی قزوین گفت: با ثبت وقوع بیماری هاری برای یک قلاده کفتار برای پیشگیری از سرایت این بیماری کشنده تا شعاع ۱۰ کیلومتری جمعیت حیوانی، سگ‌ها واکسینه شدند.

به گزارش خبرگزاری دکترنامه از قزوین؛  امیر جوادی در این باره اظهارداشت: در پی گزارش گزش یک قلاده کفتار در یکی از روستاهای شهرستان قزوین، بلافاصله با هماهنگی محیط زیست و مرکز بهداشت شهرستان نسبت به بررسی موضوع اقدام شد و با نمونه برداری از لاشه مشخص شد، لاشه کشف شده مبتلا به بیماری هاری است.

وی افزود: محیط زیست و مرکز بهداشت به پایش و مراقبت فعال در اطراف کانون هاری اقدام کرده است و تعداد ۵۶ قلاده سگ صاحب دار در شعاع ۱۰ کیلومتری این گزش علیه بیماری هاری واکسینه شدند و همچنین در نامه نگاری با داروخانه‌ها، مراکز مایه کوبی و کلینسین‌های شاغل در بخش خصوصی اطلاع رسانی شد تا در صورت مواجهه با موارد مشکوک، به اداره دامپزشکی شهرستان اطلاع داده شود.

جوادی تصریح کرد:هاری یک بیماری حاد و کشنده ویروسی و مخصوص گوشتخواران اهلی و وحشی است و انسان و سایرحیوانات خونگرم پستاندار نیز به طور تصادفی و معمولا از طریق گزش به آن مبتلا می شوند.

این مسئول یادآورشد: اهمیت بیماری به دلیل میزان کشندگی بالا تا ۱۰۰ درصد باعث شده که پس از ظهور علایم بالینی، در انسان و در حیوان سوژه مبتلا را به کام مرگ ببرد.

جوادی در خصوص راه‌های سرایت این بیماری گفت: راه های سرایت بیماری از طریق گزش است و در گربه سانان از طریق کشیدن پنجه منتقل می‌شود و اگر کوچکترین خراش یا زخمی برروی انسان وجود داشته باشد،‌ این بیماری می‌تواند از آن طریق انتقال و یافته و سرایت کند.

انتهای پیام

 


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا