اقتصادی

جزییات تجارت یکطرفه ایران با الجزایر در سال گذشته

آمارهای رسمی منتشر شده نشان می‌دهد که تجارت ایران و الجزایر در سال گذشته که معمولا یکسویه بوده و تقریبا همه آن شامل صادرات کشورمان به این کشور آفریقایی است، نسبت به سال ۱۴۰۰ کمتر شده است.

به گزارش دکترنامه، دو روز پیش احمد عطاف، وزیر امور خارجه الجزایر به دستور رئیس جمهور این کشور به ایران سفر کرد و وارد تهران شد. این مقام دیپلماتیک در ۲۴ ساعت گذشته دیدارهای  مختلفی با همتای ایرانی خود یعنی امیرعبداللهیان و رئیس جمهور کشورمان داشت. در دیدار عطاف با سید ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم بر توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور تاکید کرد و وزیر امور خارجه الجزایر ضمن ابلاغ سلام از سوی رئیس جمهور کشورش به رئیسی، آمادگی کامل الجزایر را برای گسترش ارتباط با ایران اعلام کرد.

در همین زمینه، آمارهای گمرک گرچه نشان از کاهش صادرات ایران به الجزایر در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ دارد اما با توجه به انجام این سفر به نظر می‌رسد پتانسیل زیادی برای تجارت بین دو کشور وجود دارد.

بر اساس این آمارهای رسمی در سال گذشته وارداتی از الجزایر نداشتیم که البته در سال‌های گذشته نیز این آمار بسیار ناچیز یا نزدیک به صفر بوده است. به گونه‌ای که در سال ۱۴۰۰ این عدد ۴۴۰۱ دلار بوده و در سال ۱۳۹۹ بیش از ۲۵۰ هزار دلار!

صادرات ایران به الجزایر اما با وجود روند کاهشی در سال گذشته در زمینه محصولات معدنی، کشاورزی و صنعتی بوده است که نشان از وجود پتانسیل برای تقویت آن در سال جاری و سال آینده دارد.

الجزایری‌ها مشتری کدام کالاهای ایرانی بودند؟

در سال گذشته بیش از ۱۴ میلیون و ۸۴۶ هزار دلار صادرات محصولات مختلف به الجزایر صورت گرفته است که حدود ۸۰ درصد نسبت به ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ کاهش را از نظر ارز دلاری نشان می‌دهد.

در ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۱ شش کالا با کد تعرفه‌های مختلف به الجزایر صادر شده بود که در این میان «انگور بی دانه (انگور خشک کرده)» رتبه اول را در این جدول کسب کرد. چرا که تاجران این کشور با ۱۱ میلیون و ۲۴۹ هزار دلار در واقع بیش از ۷۷ درصد خرید خود از ایران را به این کالا اختصاص دادند. «شمش از آهن و فولاد غیر ممزوج، که در جای دیگر ذکرنشده» نیز در رتبه دوم صادرات به الجزایر قرار گرفت که ارزشی بالغ بر دو میلیون دلار و سهمی معادل ۱۵.۴۶ درصد داشت. پس از آن «آلومینیوم بصورت کارنشده، غیرممزوج»، «تیزابی بی دانه (انگور خشک کرده)»، «زردآلو، خشک کرده» و «سایر نان ها؛ غیره؛ فطیر؛ خمیر برای لاک و آنلاین و خمیرهای خشک کرده آرد غیر مذکور در جای دیگر» دیگر کالاهای ایرانی صادر شده به این کشور آفریقایی بودند که جزییات آن را می‌توانید در جدول زیر ببینید.

جزییات تجارت یکطرفه ایران با الجزایر در سال گذشته

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه گسترده در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های هوشمند و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با رویکردی هوشمندانه و خوانای ارائه دهم. هدفم این است که شما را در تصمیم‌گیری‌های مالی خود همراهی کنم و با اطمینان در مسیر صحیح قرار بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا