اقتصادی

جیریا میزبان جشنواره فرش دستبافت

دکترنامه/مرکزی دهیار روستای جیریا گفت: اولین جشنواره فرش جیریا از ۱۲ تا ۱۴ مهرماه، در این روستا برگزار می‌شود.

ابوالفضل جیریایی در گفت‌وگو با دکترنامه، با اشاره به برگزاری اظهار کرد: هدف از برگزاری این جشنواره معرفی برند جیریا در استان و ایران است، چراکه بافت فرش در این منطقه از استان مرکزی قدمتی دیرینه دارد.

وی گفت: ۷۰۰ تا ۸۰۰ دار قالی در جیریا وجود دارد و حدود ۱۵۰۰ نفر مشغول بافت فرش هستند و خوشبختانه بافت فرش در این منطقه همچنان رونق دارد و عموم تولیدات نیر صادر می‌شود، البته به دلیل تحریم‌ها قدری صادرات تحت تاثیر قرار گرفته، اما بافت فرش در جیریا از رونق نیفتاده است.

جیریایی با اشاره به اینکه هنرمندان این روستا در ابعاد مختلف توان بافت فرش را دارند، افزود: در این جشنواره از کوچک‌ترین ابعاد فرش همچون ابعاد ۵۰ در ۶۰ سانتیمتر تا فرش های دو متر در سه متر نمایش داده می‌شود.

وی طرح های فرش دستبافت جیریا را شامل طرح شاه عباسی، مستوفی، تک بوته، مینیاتور، لچک ترنج، فرهنگ و … عنوان و اظهار کرد: در این جشنواره تمامی مراحل بافت فرش و حتی ساخت ابزار بافت فرش از صفر تا ۱۰۰ دربه نمایش در می‌آید.

به گفته دهیار روستای جیریا بافت فرش های دو متری(ابعاد ۲۰۸ در ۱۳۰ سانتیمتر) بسته به نوع طرح از شش ماه تا یک سال زمان می‌برد.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه گسترده در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های هوشمند و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با رویکردی هوشمندانه و خوانای ارائه دهم. هدفم این است که شما را در تصمیم‌گیری‌های مالی خود همراهی کنم و با اطمینان در مسیر صحیح قرار بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا