عمومیکسب و کار ویژه

راهکار طلایی جهت نگهداری از قالی و قالیچه‌ها

قالی و قالیچه از جمله زیباترین و مهم‌ترین ارکان دکوراسیون در منازل به شمار می‌روند و محبوبیت بالایی خصوصاً در میان ایرانیان دارند. هرچند که قالی و قالیچه کمتر از فرش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند اما بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از آن‌ها در دکوراسیون منزل خود استفاده کنند. نگهداری و محافظت از قالی‌ها و قالیچه‌ها می‌تواند حساسیت‌ها و چالش‌های خاص خود را داشته باشد و لازم است که برای محافظت بیشتر از آن‌ها به نکات و پارامترهای مختلفی توجه داشت. در ادامه مطلب به بررسی چندین راهکار طلایی جهت نگهداری از قالی و قالیچه‌ ها پرداخته خواهد شد.

اهمیت نگهداری از قالی و قالیچه ها

قالی‌ها و قالیچه‌ها امروزه از تنوع بالایی برخوردارند و از نظر رنگ، نقش، سایز و ابعاد، جنس و الیاف، شانه و تراکم و … دسته‌بندی می‌شوند و معمولاً از ارزش مادی بالایی نیز برخوردارند. در حقیقت نگهداری و محافظت از قالی و قالیچه می‌تواند مزیت‌های متعددی همچون حفظ زیبایی، جلوگیری از کثیف شدن و پوسیدگی، جلوگیری از خراب شدن، افزایش طول عمر و … داشته باشد.

راهکارهای طلایی برای نگهداری از قالی و قالیچه‌ ها

همان‌طور که گفته شد نگهداری و محافظت از قالی‌ها و قالیچه‌ها می‌تواند اهمیت و ارزش بسیار زیادی داشته و در افزایش طول عمر و ماندگاری آن‌ها مؤثر باشد. از جمله مهم‌ترین راهکارهای طلایی برای نگهداری از قالی و قالیچه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تمیز کردن مستمر

یکی از مهم‌ترین روش‌های نگهداری از قالی‌ها و قالیچه‌ ها تمیز کردن و نظافت مستمر آن‌ها است. در اصل باید در سریع‌ ترین زمان ممکن هرگونه آلودگی، گرد و غبار و … را از سطح قالی تمیز کرد. جاروبرقی علاوه بر تمیز کردن سطح قالیچه باعث زیبایی بیشتر آن نیز می‌شود البته باید در جارو کشیدن به نکاتی همچون جهت خواب فرش، عدم فشار زیاد و … توجه داشت.

پاک کردن لکه‌ها

گاهی ممکن است در اثر ریخت مواد مختلفی همچون آبمیوه، رنگ، جوهر، خون و … لکه‌های مختلفی بر روی قالی ایجاد شود که باعث زشت شدن و آسیب دیدن آن می‌شود. در صورتی که بر روی قالی یا قالیچه لکه‌ای ایجاد شود باید بلافاصله با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های مناسب آن را تمیز کرد. کهنه شدن و ماندن لکه برای مدت طولانی بر روی قالیچه می‌تواند اثرات مخربی داشته باشد و به آن آسیب بزند.

محافظت در برابر رطوبت

رطوبت می‌تواند به عنوان یکی از اصلی‌ترین دشمنان قالیچه، قالی و فرش‌ها شناخته شود چرا که می‌تواند باعث بیدخوردگی و پوسیدگی و همچنین تغییر رنگ و بافت فرش شود. به هیچ عنوان نباید از قالی و قالیچه‌ها در محیط مرطوبت استفاده کرد.

محافظت در برابر حشرات و حیوانات

وجود حشرات و حیوانات می‌تواند باعث آسیب دیدن قالی و قالیچه شود. حشرات و حیوانات می‌توانند با خوردن و آسیب زدن به فرش‌ها باعث از بین رفتن زیبایی آن شوند. همان‌طور که گفته شد بید مهم‌ترین دشمن فرش‌ها است که در محیط‌های مرطوبت باعث خوردگی و از بین رفتن بافت فرش می‌شوند.

چرخش قالی

چرخاندن قالی باعث می‌شود که تمامی قسمت‌های آن به یک اندازه زیر ترافیک رفت و آمد باشند و به همین دلیل به صورت یکنواخت استفاده می‌شود. زمانی که از قالی و قالیچه به یک شکل و برای مدتی طولانی استفاده شود دچار سائیدگی می‌شود و در نهایت قسمت‌هایی از فرش که بیشتر استفاده می‌شود تغییر رنگ داده و زیبایی و جذابیت آن کم می‌گردد.

عدم قرار گرفتن قالیچه زیر فشار

قرار دادن اجسام سنگین بر روی فرش و قالی می‌تواند باعث آسیب دیدن، پارگی و سوراخ شدن آن‌ها شود و توصیه می‌شود که هیچ‌گونه وسیله سنگینی بر روی آن‌ها قرار نداد. اجسامی که دارای پایه‌های تیز باشند می‌توانند فشار زیادی بر روی فرش وارد کنند و در نهایت ممکن است بعد از مدتی قالیچه دچار پارگی و سوراخ شدن شود.

عدم قرار دادن در معرض نور خورشید

هرچند که لازم است که گاهی فرش‌ها و قالیچه‌ها به منظور ضد عفونی شدن در معرض نور خورشید قرار بگیرند اما اگر برای مدتی طولانی در معرض نور قرار بگیرند دچار تغییر رنگ شده و زیبایی و جذابیت خود را از دست می‌دهند. نور خورشید می‌تواند فرش‌هایی که دارای رنگ‌های تیره هستند را تحت تأثیر قرار داده و باعث کدر شدن آن‌ها شود. معمولاً آفتاب سوختگی و تغییر رنگ ناشی از نور خورشید فرش‌ها نیز ماندگاری بالایی دارند و باید هزینه‌های زیادی برای برطرف شدن آن‌ها پرداخت کرد.

شستشوی به موقع

یکی از مهم‌ترین روش‌های نگهداری از قالی و قالیچه شستشوی مستمر و به موقع آن‌ها است. در حقیقت هر کدام از انواع فرش‌ها می‌توانند بعد از مدتی استفاده کثیف شده و آلودگی‌های مختلفی جذب کنند. بهترین روش شستن قالیچه‌ها استفاده از خدمات شرکت‌های قالیشویی مانند قالشیشویی اقدسیه است چرا که از نیروهای متخصص، دستگاه‌های مدرن و مواد شوینده مخصوص برخوردارند. بسیاری از این شرکت‌ها خدمات ویژه‌ای همچون نیز ارائه می‌کنند که باعث آسودگی خاطر افراد خواهد شد.

تعمیر و نگهداری مناسب

قالی‌ها و قالیچه‌ها علاوه بر کثیف شدن و جذب آلودگی‌های مختلف ممکن است گاهی به دلایل مختلفی دچار آسیب شوند و در صورتی که این آسیب‌ها در زمان مناسب برطرف نشوند توسعه پیدا کرده و باعث زشت‌تر شدن فرش و حتی نابودی آن شوند. در صورتی که قالی یا قالیچه دچار آسیب شده باشند باید در اولین فرصت اقدام به تعمیر و برطرف کردن آن نمود. هزینه‌های تعمیر و ترمیم قالی نیز همانند قیمت می‌تواند تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی باشد اما تعمیر و ترمیم می‌تواند به ماندگاری و افزایش طول عمر آن‌ها کمک ویژه‌ای بکند.

حفظ قالی و قالیچه در زمان عدم استفاده

از آنجایی که امروزه بیشتر از فرش‌ها در دکوراسیون منازل استفاده می‌شود لازم است که در زمان‌هایی که از قالی و قالیچه استفاده نمی‌شود، آن‌ها را در محل مناسبی نگهداری کرد. می‌توان برای نگهداری بهتر قالیچه‌ ها از کاورها و پوشش‌های مخصوص استفاده کرد تا از آن‌ها در بسلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

در خانه هر ایرانی حداقل یک قالی یا قالیچه وجود دارد. چرا که ایرانیان این کالا را یک کالای لوکس و بسیار ارزشمند می‌دانند. به همین منظور آنها برای خرید یک قالی یا قالیچه مدت‌ها وقت می‌گذارند تا بهترین نوع را خریداری کنند. این در حالیست که برخی از خانواده‌ها به دلیل زیباتر شدن دکوراسیون داخلی منزل و همچنین ارزش بسیار زیاد، قالی یا قالیچه دستباف تهیه می‌کنند.

اما نکته مهم و قابل توجه این است که این کالای ارزشمند و فوق‌العاده همیشه زیرپای افراد است و به اصطلاح دائما پا می‌خورد. به همین دلیل امکان زود خراب شدن یا آسیب دیدن آن به نسبت سایر کالاهای منزل بیشتر است. اما آیا تا به امروز به این نکته توجه کرده‌اید که چطور می‌توان از قالی یا قالیچه‌های منزل به نحو احسن استفاده نمود؟ چطور می‌توان مراقب آنها بود؟ در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با چندین راهکار طلایی به خصوص انتخاب یک قالیشویی مناسب مانند بهترین قالیشویی تهران جهت شستشو نظیر بیشتر آشنا کنیم.

راهکارهای طلایی نگهداری از فرش

منظور از نگهداری و مراقبت از فرش، کلیه اقداماتی است که در نهایت سبب حفظ زیبایی اولیه فرش‌ها می‌شود. روش‌های زیادی وجود دارند که موجب سالم ماندن و افزایش طول فرش قالی یا قالیچه‌های ماشینی و دستباف می‌شوند. با بهره از این هر یک از این روش‌ها فرش‌‎های منزلتان سالم و نو می‌مانند. در نتیجه علاوه بر زیبایی، هزینه خرید مجدد یا ترمیم مجدد قالی یا قالیچه‌ها کاهش پیدا می‌کند. یکی از موارد مهم و کاربردی شستشوی صحیح و به موقع فرش است. برای این منظور شما باید در انتخاب قالیشویی دقت کنید. با سالها سابقه می‌تواند در شستشوی بی‌عیب و نقص فرش‌ها به شما کمک کند. چرا که این قالیشویی با بهره‌گیری از متدهای جدید و نو، فرش‌ها را با بهترین مواد شسته و به مشتریان تحویل می‌دهد.  در ادامه بیشتر درباره این موضوع و سایر راهکارها با شما صحبت خواهیم کرد.

جاروبرقی درست و به موقع موجب سالم ماندن فرش‌ها می‌شود. بسیاری از ما تصور می‌کنیم تنها با مشاهده آشغال و خوراکی روی فرش باید آنها را جارو بکشیم. اما در حقیقت اینگونه نیست. جاروبرقی اصولی و روتین و به موقع جلوه خاص و زیبایی را به قالی و قالیچه‌ها می‌دهد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که حداقل هفته‌ای یک بار و حداکثر هفته‌ای سه بار باید روی فرش‌ها را جاروبرقی بکشید. در این صورت علاوه براینکه منزلتان همیشه تمیز و مرتب است، طول عمر قالی و قالیچه‌هایتان نیز افزایش پیدا می‌کند.

زمانی که به صورت منظم روی فرش را جاروبرقی می‌کشید، کلیه گرد و غبار نشسته از روی فرش جمع می‌شود. در نتیجه علاوه بر اینکه همیشه رنگ زیبایی دارد، طول عمر آن نیز افزایش پیدا می‌کند و همانند روز اول می‌درخشد. جاروبرقی همیشه به عنوان بهترین و ساده‌ترین راهکار نو نگه داشتن فرش به حساب می‌آید. البته اگر آن را به درستی و به موقع فرش‌ها بکشید. جارو را به آرامی روی تمامی قالی‌ها و قالیچه‌ها بکشید و از فشار بیش از حد جدا خودداری کنید. زیرا در این حالت ممکن است تاروپودشان آسیب ببیند. سعی کنید جاروبرقی را در تمامی جهات روی فرش بکشید تا آشغال‌های ریز و درشت و همچنین ذرات گردوغبار از روی آنها به خوبی جمع شوند.

همانطور که در بالا بیان شد، انتخاب یک قالیشویی مناسب و با سابقه می‌تواند موجب سالم ماندن فرش شود. چرا که بسیاری از قالیشویی‌های معتبر و کاربلد نظیر با بهره از بهترین و به روزترین متدهای شستشوی فرش، قالی و قالیچه‌ها را می‌شویند و آنها را خشک می‌کنند. یکی از روش‌های سالم ماندن و مراقبتی از فرش، شستشوی به موقع و دوره‌ای فرش‌هاست.

در برخی مواقع شما برای آنکه فرشی تمیز و نو داشته باشید باید در یک دوره منظم مانند ۱۲ تا ۱۶ ماه یکبار تمامی قالی‌ها و قالیچه‌ها را به قالیشویی بدهید تا آنها را به طور کامل با مواد عالی و مرغوب بشویند. در این حالت به فرش شما کوچکترین آسیبی وارد نمی‌شود.

برخی از افراد هنوز به فکر شستشوی سنتی در خانه هستند. این روزها شستن فرش‌ها به روش دستی و سنتی کمی سخت و زمانبر است. در بسیاری از شرایط مغایر با فرهنگ آپارتمان‌نشینی نیز هست. اما اگر در یک خانه حیاط‌دار ساکن هستید و قصد دارید فرش‌هایتان را به روش سنتی و دستی بشویید باید این کار را احتیاط و به درستی انجام دهید. زیرا در صورت شستشوی نامناسب و غیراصولی قطعا به قالی و قالیچه‌ها آسیب جدی وارد می‌شود و شما متضرر خواهید شد و باید فرش جدید را خریداری کنید.

به همین منظور بهترین راهکار بهره از خدمات قالیشویی‌های معتبر است. زیرا نه تنها در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی می‌شود بلکه قالی و قالیچه‌هایتان بدون کوچکترین آسیب شسته و به شما تحویل داده می‌شود.

اما به طور کلی نحوه صحیح شستشوی فرش در منزل به شرح زیر است:

  • ابتدا باید قالی و قالیچه‌های خودتان را در محلی سفت و شیبدار پهن کنید و سطح فرش را به طور کامل با آب تمیز خیس کنید.
  • با بهره از محلول آب ولرم، شامپو فرش و همچنین اسفنج همه سطح فرش را بشویید.
  • پس از تمام شدن مرحله قبل، سطح فرشت‌تان را با آب آنقدر بشویید تا تمام کف‌های ناشی از مایع شوینده از تاروپود قالی خارج شود.
  • پس از اتمام مراحل شستشو، فرش را در یک شیب تند قرار دهید تا آب موجود درون تاروپود آن از خارج شود.
  • سپس آن را به صورت یکنواخت پهن کنید تا به خوبی خشک شود. ماندن کوچکترین رطوبت بین تاروپود فرش موجب پوسیدگی آن خواهد شد.

سخن پایانی

همانطور که در طول این مقاله مطالعه کردید، مراقبت درست و اصولی از فرش موجب سالم ماندن فرش‌ها می‌شود. بنابراین شما برای داشتن فرشی سالم و نو باید به راهکارهای طلایی بالا توجه ویژه‌ای داشته باشید. بهره از خدمات قالیشویی‌های معتبر نظیر قالیشویی اصفهان، قالیشویی رشت و بهترین قالیشویی های مشهد موجب می‌شود تا شما فرش‌تان را بدون کوچکترین آسیب بشویید و آن را تمیز درب منزل تحویل بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا