اقتصادی

رشد ۷۹ درصدی ارزش واردات کالاهای‌اساسی به گمرکات‌مازندران

دکترنامه/مازندران ارزش واردات کالاهای‌اساسی به گمرکات ‌مازندران با رشد ۷۹ درصدی به رقم یک میلیارد و ۵۸۷ میلیون دلار رسید.

به گزارش دکترنامه، به نقل از روابط عمومی حوزه‌ نظارت ‌گمرکات‌ استان‌ مازندران، جمشیدی با اشاره به واردات کالاهای‌ اساسی در ۹ ماه سال جاری گفت: طی این مدت سه میلیون و ۳۴۳ هزار تن انواع کالاهای‌اساسی به ارزش یک میلیارد و ۵۸۷ میلیون دلار از طریق گمرکات نوشهر، امیرآباد و فریدونکنار وارد کشور شد که با اختصاص ۹۵ درصد از وزن و ۹۰ درصد از ارزش کل واردات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۱۳ درصدی در وزن و ۷۹ درصد افزایش در ارزش داشته است.

وی در رابطه با اقلام عمده کالاهای ‌اساسی اظهار کرد: ذرت دامی، چربی‌ها و روغن‌های حیوانی و دامی، گندم دامی، جو دامی و خوراک آماده دام اقلام عمده کالاهای‌ اساسی وارداتی به گمرکات‌ مازندران بودند.

جمشیدی ناظر گمرکات‌ مازندران بیان کرد: میزان واردات ۹ ماهه سال جاری به سه میلیون و ۵۳۲ هزار تن و به ارزش یک میلیارد و ۷۵۷ میلیون دلار رسید که از افزایش ۹۸ درصدی در وزن و ۶۲ درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده است.

وی ادامه داد: پنج قلم عمده کالاهای وارداتی در این مدت، ذرت دامی با ۶۸۸ میلیون دلار، چربی‌ها و روغن‌های حیوانی با ۵۳۳میلیون دلار، جو دامی با ۳۲۵ میلیون دلار، کک نفتی با ۵۶ میلیون دلار و گندم با ۳۰ میلیون دلار بودند.

جمشیدی همچنین ۵ کشور عمده مبدا کالاهای وارداتی را به ترتیب شامل امارات متحده عربی با ۶۵۹ میلیون دلار، ترکیه با ۴۶۲ میلیون دلار، روسیه با ۲۶۶میلیون دلار، انگلستان با ۹۰میلیون دلار و عمان با ۷۵میلیون دلار ذکر کرد.

براساس این گزارش گمرکات‌ مازندران از نظر وزنی دومین و ارزشی سومین گمرک وارد کننده کالاهای‌اساسی در کشور است.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه گسترده در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های هوشمند و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با رویکردی هوشمندانه و خوانای ارائه دهم. هدفم این است که شما را در تصمیم‌گیری‌های مالی خود همراهی کنم و با اطمینان در مسیر صحیح قرار بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا