سلامت و دانش

زبان و خط ناشناخته لوح مرموز جزیره ایستر / عکس

تینا مزدکی: لوح چوبی که رانگورانگو نام دارد در جزیره راپا نوی در اقیانوس آرام شرقی یافت شد که به جزیره ایستر نیز معروف است. پژوهش‌های جدیدی که بر روی این لوح انجام شده است، تاریخ آن را بین سال‌های 1493 و 1509 نشان داده و تاریخ‌های جدید رادیوکربن نشان می‌دهد که این زبان 200 سال قبل از ورود اروپایی‌ها به منطقه مورد استفاده قرار می‌گرفته است و این به این معنی است که متن می‌تواند یکی از معدود نمونه‌های باقیمانده از یک سیستم نوشتاری باشد.

زبان و خط ناشناخته لوح مرموز جزیره ایستر / عکس

قرار دادن منشأ یک خط رمزگشایی نشده در زمان برای درک اختراع نوشتن در تاریخ بشر بسیار مهم است. راپا نویی، که به عنوان جزیره ایستر نیز شناخته می‌شود، خطی را متعلق به خود دارد که اکنون بر روی کمتر از 30 شی چوبی حک شده است و هیچ یک هنوز رمزگشایی نشده و منشا آن‌ نیز مبهم است.

در واقع موضوع این است که آیا خط قبل از رسیدن مسافران اروپایی به جزیره در قرن هجدهم پس از میلاد اختراع شده است یا خیر، خط رانگورانگو کاملاً متفاوت است و تا به امروز، هیچ کس معنی آنها را نمی‌داند.

منبع: the-sun

۵۸۳۲۳

تیم خبری مقالات علمی

به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، هدفم این است که متونی را ارائه دهم که علاقه شما را به علم پزشکی تحریک کند و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهم.
دکمه بازگشت به بالا