سلامت و دانش

زیاد نشستن این بلا‌ها را سرتان می‌آورد

آفتاب‌‌نیوز :

محققان آمریکایی هفته گذشته هشدار دادند که ده ساعت نشستن در روز چه در محل کار یا هنگام تماشای تلویزیون به سرعت خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد. احتمال ابتلا به زوال عقل در افرادی که ده ساعت در روز بی تحرک بودند هشت درصد بیش‌تر از کسانی بود که ۹ ساعت در روز می‌نشستند و کسانی که ۱۲ ساعت در روز می‌نشستند ۶۳ درصد بیش‌تر در معرض ابتلا به این عارضه قرار داشتند. بنیاد قلب بریتانیا می‌گوید بزرگسالان در سن کار به طور متوسط ۹.۵ ساعت در روز بی تحرک هستند.

به نقل از سان، این میزان در سنین ۶۵ تا ۷۴ سال به ده ساعت در روز یا بیش‌تر و برای افراد بالای ۷۵ سال به ۱۱ ساعت در روز افزایش می‌یابد.

نخستین باری که بین نشستن و ابتلا به هر نوع بیماری ارتباط برقرار شد در دهه ۱۹۵۰ میلادی بود. محققان در آن زمان دریافتند رانندگان اتوبوس دو برابر بیش از سایر همکاران خود در فضای ترابری که ۶۰۰ پله را در روز بالا می‌رفتند دچار حمله قلبی می‌شدند. از آن زمان به این سو عدم تحرک با دیابت، بیماری قلبی، سلامت روان ضعیف و خطر کلی مرگ در سنین پایین مرتبط بوده است.

بدن ما برای حرکت طراحی شده است، اما زمان‌هایی که تمایل داریم بدن خود را فراموش کنیم چه در حال کار چه در حال تماشای تلویزیون و چه در حال کار با گوشی‌های تلفن همراه مان معمولا زمانی است که نشسته ایم.

اگر خطر بیش‌تر ابتلا به زوال عقل یا بیماری قلبی بر اثر نشستن بیش از اندازه شما را نمی‌ترساند در مورد درد‌های دیگری که به دلیل نشستن زیاد ممکن است ایجاد شوند چه نظری دارید؟

کمردرد باعث از دست رفتن ۱۲ میلیون روز کاری در سال می‌شود که یکی از دلایل اصلی ایجاد آن نشستن زیاد است.

به شما توصیه می‌شود تا جایی که می‌توانید بلند شوید و حرکت کنید تا تناسب اندام و سلامتی تان را حفظ کنید. تنها دو ساعت نشستن ایستا فاصله از دست دادن یک سانتی متر ارتفاع ستون فقرات است و دلیل آن صرفا به خاطر فشرده سازی‌ای است که مایع را از دیسک‌های تان خارج می‌کند. نشستن طولانی مدت یک عامل کلیدی در کمردرد است.

هم چنین، تصور می‌شود نشستن طولانی مدت متابولیسم را کاهش می‌دهد که بر توانایی بدن برای تنظیم قند خون و فشار خون و تجزیه چربی تاثیر می‌گذارد. بدن ما زمانی سالم‌تر است که مایعات را در رگ ها، سیستم لنفاوی، مفاصل، ماهیچه ها، اندام‌ها و دیسک‌های ستون فقرات خود جریان دهد. این عملکرد با رساندن مواد مغذی و حذف مواد زائد ما را سالم نگه می‌دارد. خون مایع است و توسط قلب پمپاژ می‌شود، اما مایعات دیگر توسط ماهیچه‌هایی که کار می‌کنند پمپاژ می‌شوند برای مثال، زمانی که می‌رقصیم، ورزش می‌کنیم یا حتی موقعیت خود را تغییر می‌دهیم. مطالعه‌ای در دانشگاه گلاسکو نشان داد که ۳۰ دقیقه ورزش در روز برای جبران خطرات سلامتی ناشی از ساعت‌ها نشستن کافی نیست.

پس برای کمک به خود چه کاری می‌توانید انجام دهید؟
راه‌های کاهش تعداد ساعات نشستن در روز عبارتند از ایستادن در قطار، رفتن از پله‌ها، راه رفتن در دفتر هنگام تماس تلفنی و بیرون رفتن برای پیاده روی در زمان استراحت ناهار.

نتیحه مطالعه‌ای صورت گرفته توسط محققان دانشگاه چستر در بریتانیا نشان داد که ایستادن به مدت سه ساعت در روز معادل دویدن ده ماراتن در سال است. تحقیقات بیش‌تر نشان داد که افرادی که در بخش عمده ساعت روز می‌ایستند حدود ۳۰۰۰۰ کالری بیش‌تر یا تقریبا ۴ کیلوگرم چربی بیش از افرادی که عموما در طول سال در وضعیت نشسته قرار دارند می‌سوزانند.

راه‌های دیگری که نشستن به بدن آسیب رسانده و باعث ایجاد بیماری می‌شود

سرطان

تحقیقات نشان می‌دهد که مهار نشستن طولانی مدت می‌تواند خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان از جمله سرطان‌های ریه، رحم و روده را کاهش دهد. نتیجه مطالعه‌ای صورت گرفته در استرالیا که در آن داده‌های ۱۳۰ هزار زن مورد بررسی قرار گرفت نشان داد میزان ابتلا سرطان سینه در افرادی که ورزش می‌کردند کم‌تر است. به طور خاص، خطر ابتلا به سرطان سینه سه گانه منفی در زنانی که کمتر می‌نشینند ۱۰۴ درصد کمتر بود.

سلامت قلب

مطالعات مختلف نشان داده اند که نشستن طولانی مدت برای قلب مضر است. محققان استرالیایی دریافتند که هر ساعت نشستن به تماشای تلویزیون خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی را تا ۱۸ درصد افزایش می‌دهد. دانشگاه لستر در بریتانیا نتایج ۱۸ مطالعه را با هم ترکیب کرد و دریافت که خطر ابتلا به بیماری قلبی در افرادی که برای طولانی‌ترین مدت کم تحرک بودند ۲.۵ برابر بیش از افرادی بود که کمترین زمان را کم تحرک بودند. نتایج حتی با در نظر گرفتن این که آیا یک فرد ورزش کرده است یا خیر نیز صدق می‌کرد.

دیابت

همان بررسی دانشگاهی نشان داد که خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در افراد کم تحرک دو برابر بیش از سایرین است. مطالعه قبلی توسط همان تیم نشان داد که این ارتباط در زنان قوی‌تر است.

محققان این نظریه را مطرح کردند که زنان ممکن است در هنگام نشستن بیش‌تر میان وعده بخورند در حالی که مردان ممکن است در معرض خطر کمتری قرار گیرند، زیرا آنان به سادگی تمایل دارند در هنگام برخاستن و چرخیدن بیش‌تر حرکت کنند.

سلامت روان

علائم افسردگی، اضطراب و تنهایی با کمبود فعالیت مرتبط است که ممکن است شامل نشستن تمام روز باشد. محققان دانشگاه کالج لندن فعالیت نوجوانان را ردیابی کردند. آنان دریافتند میزان زمان صرف شده بی تحرم بودن با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد و از میانگین هفت ساعت و ده دقیقه برای نوجوانان ۱۲ ساله به هشت ساعت و ۴۳ دقیقه در نوجوانان ۱۶ ساله می‌رسد.

افرادی که در سنین ۱۲ تا ۱۶ سالگی به طور مداوم زمان بی تحرکی داشتند تا سن ۱۸ سالگی ۲۸.۲ درصد نمره افسردگی بالاتری از خود نشان دادند.

مرگ زودهنگام

با در نظر گرفتن همه چیز آیا جای تعجب است که ساعات نشستن مکرر و طولانی مدت با مرگ زودهنگام مرتبط باشد؟

برای مثال، نتیجه یک مطالعه انجام شده در استرالیا که افراد بالای ۴۵ سال را مورد بررسی قرار داده بود نشان داد در افرادی که بیش از ۱۱ ساعت در روز می‌نشینند در مقایسه با افرادی که کم‌تر از ۴ ساعت در روز می‌نشینند احتمال مرگ در سه سال آینده افزایش می‌یابد.

تیم خبری مقالات علمی

به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، هدفم این است که متونی را ارائه دهم که علاقه شما را به علم پزشکی تحریک کند و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهم.
دکمه بازگشت به بالا