اقتصادی

ساخت ۱۰ هزار واحدی نهضت ملی مسکن یاسوج در چه وضعیتی است؟

دکترنامه/کهگیلویه و بویراحمد آرزو و رویای خانه دار شدن طی سال‌های گذشته با تورم روز افزون برای بخش زیادی از بدنه جامعه سخت‌ شد.

سقف‌هایی که بلندای گرانی آنها از وسعت جیب خیلی‌ها فراتر رفت تا امیدها برای مالکیت یک خانه کمرنگ و کمرنگ‌تر شود، حدود ۶ ماه از کلنگ زنی طرح نهضت ملی مسکن می‌گذرد اما تنها جای ضربه کلنگ برجای‌مانده و زمینی مسطح که بالا آمدن دیوار ساختمانی را به خود ندید.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم، نهضت ملی مسکن روزنه‌هایی از امید را میان مردم ایجاد کرد، ساخت مسکن رویایی بود که در گرانی زمین برای خیلی‌ها رنگ باخته بود، اما طرح ابلاغی دولت با سهم سالیانه ساخت، نوید روزی را داد که این بار قفل درب‌های منازل نوساز با دستان مردمان هر استان باز شود.

سهم استان کهگیلویه و بویراحمد در طرح نهضت ملی مسکن طی چهار سال ۴۸ هزار واحد مسکن شهری و روستایی است که از روز اول آغاز این طرح در کشور، نهضت ملی مسکن یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد بدلیل نبود زمین با مانع مواجه شد که پس از پیگیری ها و زایرنی ها زیاد صورت گرفته قرار شد در زمین های روستای «سروک» این مهم اجرا شود که ۲۷ تیرماه امسال بود.

وزیر راه و شهرسازی و مسئولان به روبه روی پمپ بنزین منصوری در زمین‌های سروک رفتند تا کلنگ زنی یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های نهضت ملی مسکن را رقم بزنند. پروژه‌ای که چراغ امید زوج های جوان، مستاجران و بی سرپناه‌های بسیاری را روشن کرد و قرار بود نقطه پایانی باشد بر دغدغه‌های مستاجران و خانواده‌هایی که فاقد مسکن هستند باشد اما همه امیدها را ناامید کرد و تنها اثری از کنگ زنی باقی مانده و این زمین بدون هیچ گونه اقدام و فعالیتی بلاتکلیف مانده و رها شده اند و مردم مانده اند و مستاجری و بی سرپناهی.

دلیل عقب ماندگی نهضت ملی مسکن، پنهان کاری برخی ادارات

آیت الله سید «نصیر حسینی»، نماینده ولی فیقه در استان کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج در خطبه های نمازجمعه با بیان اینکه این دولت در زمینه مسکن ملی خوب کار کرده است، تاکید کرد: اما نمی‌دانم چرا در یاسوج چنین وضعیتی داریم در صورتی که طرح نهضت ملی مسکن در یاسوج راه بیفتد بسیاری از این بیکاری‌های در سطح استان را نخواهیم داشت و رونق اشتغال ایجاد می‌شود، بنابراین باید مسئولان به فکر مسکن ملی یاسوج باشند.

از طرح نهضت ملی مسکن عقب مانده ایم

سید «علی احمدزاده»، استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در نشست شورای مسکن که با حضور ارسلان مالکی معاون وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، گفت: به دلیل پنهان کاری برخی ادارات دولتی از طرح نهضت ملی مسکن که برنامه دولت است عقب مانده ایم. برای اجرا و پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن نیازمند حمایت جدی وزارتخانه راه و شهرسازی هستیم.

وی با اشاره به اینکه اراده دولت بر خانه دار کردن اقشار مختلف جامعه است، اظهارکرد: هفته گذشته دیداری با وزیر راه و شهرسازی داشتیم و مسائل مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص طرح نهضت ملی مسکن مطرح شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه کمبود زمین در شهر یاسوج مشکلاتی در روند این طرح ایجاد کرده است و همین موضوع موجب نگرانی وزیر راه و شهرسازی شد، خاطرنشان کرد: قرار است ساخت ۱۰ هزار واحد در یاسوج آغاز شود اما برای شروع کار مقدماتی از جمله انعقاد قرارداد با پیمانکار و سایر موارد لازم است. برای شروع به کار این پروژه هم دولت و هم وزارت راه و شهرسازی تعهداتی دارند که باید به آن عمل کنند تا پروژه ۱۰ هزار واحدی یاسوج آغاز شود.

وی با اشاره به طرح یک سوم تعهدات وزارت نیرو، وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: شرکت توزیع نیروی برق تعهدات خود را انجام داده است اما وزارت راه و سازمان برنامه و بودجه به تعهدات خود عمل نکردند که از دستگاه ها می خواهیم حداقل به تعهدات خود عمل کنند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه اگر تعهدات زیرساخت به موقع انجام شود روند ساخت پروژه نهضت ملی مسکن رونق می گیرد، عنوان کرد: وقتی سایت ها فاقد آب و برق باشند که نمی توان کاری انجام داد.

دلیل عقب ماندگی نهضت ملی مسکن، پنهان کاری برخی ادارات

احمدزاده خواستار پر رنگ شدن نگرش راه و شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن شد و گفت: از وزارتخانه راه و شهرسازی می خواهیم که پیش قدم شده و اولین قدم را بردارد. پروژه طرح نهضت ملی مسکن در شهرستان ها در حال انجام است اما سرعت پروژه کم است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه همچنان از عملکرد برخی بانک های استانی در طرح نهضت ملی مسکن رضایت نداریم، گفت: همکاری ضعیف بانک های استان در طرح نهضت ملی مسکن ناشی از عملکرد مدیران آنها در تهران است.بانک مرکزی موردی را مصوب می کند اما مدیران بانکی در تهران موارد دیگری را را بخشنامه می کنند و اگر مدیر استانی بخواهد کاری انجام دهد از تهران به او تذکر می دهند که یکی از دلایلی که بانک ها همراه نیستند ناشی از برخوردهای مدیران بالادستی است.

وی تصریح کرد: اما مردم از ما انتظار دارند که به کارها سرعت دهیم. در یاسوج که عقب هستیم و در سایر شهرستان ها که کار در حال انجام است اما سرعت کم است و از این وضعیت راضی نیستیم چرا که بهتر از این می توانیم در اجرای طرح نهضت ملی مسکن عمل کنیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه نیازمند خرید زمین دولتی در یاسوج هستیم، اظهارکرد: باخبر شدیم راه و شهرسازی زمین هایی در اختیار دارد اما این موضوع را از ما پنهان کردند که کار خوبی نیست. شما امین دولت هستید. اگر دستگاهی زمین دارد و به ما گزارش نکرده باشد و آن را برای نورچشمی ها گذاشته باشد، برخورد می کنیم.

وی عنوان کرد: مردم به ما اطلاع دادند که زمین هایی در فلان نقطه استان متعلق به فلان دستگاه است آن وقت ما به دلیل این پنهان کاری برخی ادارات دولتی از طرح نهضت ملی مسکن که برنامه دولت است عقب مانده ایم که بازرسان را فرستادیم تا این موارد را بررسی کنند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد از سازمان جهاد کشاورزی به دلیل همکاری در طرح نهضت ملی مسکن تقدیر و بیان کرد: جهاد کشاورزی ۶۰ هکتار زمین در اختیار ما قرار دارد که ۱۰ هزار واحد بسازیم اما دستگاه هایی که همکاری نکردند باید پاسخگو باشند.

دلیل عقب ماندگی نهضت ملی مسکن، پنهان کاری برخی ادارات

همه پای کار ساخت ۱۰ هزار واحد بیایند

«ارسلان مالکی»، معاون وزیر راه و شهرسازی نیز با اشاره به اینکه ۵۲ هزار نفر در این استان فاقد مسکن هستند، گفت: طی دو سال گذشته توسط دولت سیزدهم تلاش های زیادی در راستای طرح نهضت ملی مسکن انجام گرفت که در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز می توان گره ها را باز کرد.

وی با اشاره به ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن در یاسوج گفت: همه توان استان برای ساخت این تعداد واحد مسکونی پای کار بیاید.

پس از ۶ ماه از کنلگ زنی هنوز توافق نهایی انجام نشده است

«محمد راستا»، مدیرکل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار دکترنامه در این زمینه گفت: سهم استان کهگیلویه و بویراحمد از طرح نهضت ملی مسکن طی چهار سال ۴۸ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی بود.

وی افزود: تا کنون بیش از ۱۴ هزار واحد مسکونی در حال اجراست، دو هزار و ۵۴۳ واحد افتتاح شدند و بیش از هفت هزار واحد هم مسکن روستایی در حال اجرا داریم.

راستا اظهارکرد: طرح نهضت ملی مسکن استان کهگیلویه و بویراحمد به استثنای شهر یاسوج، در همه مناطق استان وضعیت خوبی دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد افراد ثبت نام شده طرح نهضت ملی مسکن این استان مربوط به یاسوج است.

راستا تصریح کرد: تاکنون در شهر یاسوج ۷۰۰ واحد مسکونی پیمانکاری و بیش از ۴۰۰۰واحد مسکونی خود مالکی در حال ساخت است.

وی ادامه داد: مهمترین مشکل طرح نهضت ملی مسکن استان کهگیلویه و بویراحمد نبود زمین برای شهر یاسوج است و همچنین همکاری نامطلوب بانک‌ها در خصوص اجرای این طرح است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: بانکها برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن این استان از دستورالعمل های داخلی خود تبعیت می کنند و از مصوبه دولت تبعیت لازم را نمی کنند.

راستا در رابطه با پیشرفت فیزیکی و وضعیت کلنگ زنی حدود ۱۰ هزار واحد مسکونی از طرح نهضت ملی مسکن در زمین های سروک(روبه روی پمپ بنزین منصوری یاسوج)که توسط وزیر راه و شهرسازی در سفر دوم رئیس جمهور به استان کلنگ زنی شد، اظهار کرد: توافق با مالک این زمین ها را انجام داده ایم اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده و دنبال و پیگیر نهایی شدن این توافق هستیم.

وی تاکید کرد: این زمین که توسط وزیر راه و شهرسازی برای طرح نهضت ملی مسکن یاسوج کلنگ زنی شده در حال مراحل توافق است و هنور توافق نهایی انجام نشده است.

دلیل عقب ماندگی نهضت ملی مسکن، پنهان کاری برخی ادارات

«محمد منصوری»، مالک زمین و سرمایه گذار طرح ۱۰ هزار واحدی نهضت ملی مسکن یاسوج نیز در این خصوص به خبرنگار دکترنامه گفت: طرح ۱۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن یاسوج بصورت سرمایه گذاری است و بدون انعقاد قرارداد تاکنون ۳۰ میلیارد تومان در زمینه مطالعات، آزمایشات، اماده سازی جزئی زمین و کلنگ زنی هزینه کرده ایم.

وی با بیان اینکه طرح کامل آماده است، افزود: قرارداد آماده امضا بین ما بعنوان سرمایه گذار و وزارت راه و شهرسازی است که موارد در خصوص اجرایی و عملیاتی شدن آن وجود دارد و امیدواریم این موارد برطرف شوند تا عملیات اجرای ساخت این تعداد واحد مسکن آغاز شود.

منصوری اظهارکرد: یکی از مواردی که باید در شورای عالی شهر سازی کشور برطرف شوند این است که با همکاری استان تعداد واحدها باید بیشتر شوند.

این سرمایه گذار خاطرنشان کرد: حدود ۱۰ هزار واحد مسکونی در سه قطعه ۲۳ هکتاری موردراز(کمربندی یاسوج به اصفهان)، ۲۰ هکتاری رو به روی پمپ بنزین منصوری و ۱۴ هکتاری بین مسکن آنلاین نجف آباد و بازار عمده فروشان باید ساخته شود.

منصوری بیان کرد: قرار داد اتمام و بهره برداری از این پروژه مهم در صورتی که تعهدات مالی کارفرما محقق شود و مشکلات و عوامل بیرونی مانع نشود، دو ساله است.

به گزارش دکترنامه، عملیات اجرایی ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن روز سه شنبه، ۲۷ تیرماه ۱۴۰۲ همزمان با سفر رییس جمهور و با حضور وزیر راه و شهرسازی و جمعی از مدیران استان کهگیلویه و بویراحمد در شهر یاسوج آغاز شد اما تاکنون هیچ اثری و نشانه ای از ساخت و اقدامی پس از کلنگ زنی مشاهده نمی شود.

گفتنی است که در روزهایی که خانه‌های بساز و بفروش ها در شکل انبوه نیز گران‌تر از جیب مردم است و گرانی اجاره مسکن وحتی خرید مسکن مردم این شهر را کلافه کرده و بصورت خودسرانه با افزایش قیمت مسکن و اجاره بها مواجه هستیم در حالی که طرح نهضت ملی مسکن می‌تواند رؤیای خانه دار شدن مردم این شهر را پررنگ‌تر کرده و با هم افزایی دستگاه‌ها، تلاش و همت جهادی به نتیجه  برساند.

حدود ۳۰ ماه از وعده ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در طول دوره چهار ساله دولت سیزدهم می‌گذرد، اما تکمیل این واحدها در استان کهگیلویه و بویراحمد راه درازی در پیش دارند و واقعیت‌ها و ظاهر امر و ظرفیت‌ها حاکی از این است که گِره مسکن در یاسوج، مرکز این استان همچنان باز نشده است و در حالی که روند ساخت مسکن در یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد اثری از آن مشاهده نمی شود اما قیمت‌ها افسار گسیخته و خودسرانه، بی‌حساب و کتاب خرید مسکن و اجاره آن در حال افزایش است که با ید با همت جهادی و عزمی ملی و جدی تری این موضوع پیگیر شود تا به نتیجه برسد.

دلیل عقب ماندگی نهضت ملی مسکن، پنهان کاری برخی ادارات
مراسم کلنگ زنی ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی یاسوج با حضور وزیر راه
دلیل عقب ماندگی نهضت ملی مسکن، پنهان کاری برخی ادارات
مراسم کلنگ زنی ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی یاسوج با حضور وزیر راه

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه گسترده در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های هوشمند و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با رویکردی هوشمندانه و خوانای ارائه دهم. هدفم این است که شما را در تصمیم‌گیری‌های مالی خود همراهی کنم و با اطمینان در مسیر صحیح قرار بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا