اقتصادی

سالانه ۶ میلیون بشکه در روز تولید جهانی نفت از بین می‌رود

مدیر مالی آرامکوی سعودی اعلام کرد عرضه جهانی نفت اکنون کافی است، اما کاهش طبیعی تولید میادین نفتی به معنای آن است که جهان باید هر دو سال یک بار، یک عربستان سعودی را برای جبران این افت تولید پیدا کند.

به گزارش دکترنامه، زیاد المرشد در «مجمع بازار سرمایه عربستان سعودی ۲۰۲۴» در ریاض گفت: به دلیل کاهش طبیعی میادین فعال، سالانه، ۶ میلیون بشکه در روز از تولید جهانی نفت از بین می‌رود و باید جایگزین شود.

این مدیر آرامکو گفت: عرضه جهانی به ۳ درصد از ظرفیت مازاد تولید نفت تقاضای جهانی، کاهش یافته است. اگر سرمایه‌گذاری قابل توجهی در تولید نفت وجود نداشته باشد، جهان ممکن است با کمبود عرضه و ظرفیت مازاد تولید مواجه شود.

اواخر ماه میلادی گذشته، عربستان سعودی با اعلام تغییر در استراتژی ظرفیت تولید، بازار نفت را غافلگیر کرد. غول نفتی دولتی آرامکو اعلام کرد از سوی دولت دستور یافته تا کار برای افزایش حداکثر ظرفیت پایدار خود به ۱۳ میلیون بشکه در روز را متوقف کند و این ظرفیت را در ۱۲ میلیون بشکه در روز، حفظ کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی اوایل ماه میلادی جاری اظهار کرد: تصمیم عربستان برای کنار گذاشتن برنامه‌های توسعه، نتیجه گذار انرژی است.

هیثم الغیس، دبیرکل اوپک، هفته گذشته به رویترز گفت: به چشم‌انداز بلندمدت اوپک از تقاضای قوی، باور دارد و تصمیم عربستان سعودی برای به تاخیر انداختن طرح‌های توسعه ظرفیت تولید نفت، نباید به عنوان ارزیابی از کاهش تقاضا برای نفت، تفسیر شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، دبیرکل اوپک در حاشیه مجمع دولت‌های جهان در دوبی گفت: اول از همه می‌خواهم روشن کنم که نمی‌توانم درباره یک تصمیم سعودی اظهار نظر کنم اما این به هیچ وجه نمی‌تواند به عنوان این دیدگاه که تقاضا در حال کاهش است، اشتباه برداشت شود.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه گسترده در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های هوشمند و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با رویکردی هوشمندانه و خوانای ارائه دهم. هدفم این است که شما را در تصمیم‌گیری‌های مالی خود همراهی کنم و با اطمینان در مسیر صحیح قرار بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا