عمومی

سامانه‌ کشف خودکار درگاه‌های پرداخت بانکی جعلی در دانشگاه رازی راه اندازی شد

دکترنامه/کرمانشاه مدیر مرکز آپا(آگاهی رسانی، پشتیبانی و امداد) دانشگاه رازی کرمانشاه از راه اندازی سامانه کشف خودکار درگاه‌های پرداخت بانکی جعلی(فیشینگ) توسط متخصصان این مرکز خبر داد. 

دکتر محمدسعید جهانگیری در گفت و گو با دکترنامه، در تشریح جزئیات این سامانه، اظهارکرد: طی چندسال اخیر، آمار ارسال پیامک‌ها، ایمیل‌ها و پیام‌های جعلی در شبکه‌های مجازی به منظور کلاهبرداری از حساب بانکی افراد افزایش پیدا کرده است. 

وی افزود: در این روش، کلاهبرداران با عناوین مختلفی همچون وعده برنده شدن در قرعه کشی و یا ارسال ابلاغ قضایی و موارد این چنینی، از افراد می‌خواهند که وارد یک آدرس اینترنتی شوند و پس از این‌که فرد وارد آن آدرس شد، او را به یک درگاه بانکی وارد می‌کنند و از او می‌خواهند که برای دریافت سرویسی که بر خلاف واقعیت ادعای آن را دارند، اطلاعات حساب بانکی خود را وارد کرده و مبلغی را پرداخت کند. 

عضو هیات علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه رازی تصریح کرد: پس از اینکه فرد اطلاعات حساب بانکی خود را وارد می‌کند، متاسفانه بخشی یا تمام حساب بانکی او تخلیه می‌شود. 

وی اضافه کرد: متاسفانه بسیاری از افراد عادی جامعه متوجه جعلی بودن این درگاه بانکی نمی‌شوند و همین مسئله باعث می‌شود تا مورد کلاهبرداری اینترنتی از حساب بانکی قرار بگیرند. 

جهانگیری با بیان اینکه به این نوع از کلاهبرداری فیشینگ گفته می‌شود، افزود: از چندسال پیش مرکز آپا دانشگاه رازی کرمانشاه، برنامه‌ای را در دستور کار قرار داد تا طی آن بتواند با راه‌اندازی سامانه‌ای، درگاه‌های پرداخت بانکی جعلی را کشف و شناسایی کند. 

وی از به ثمر نشستن این تلاش‌ها پس از چندسال خبر داد و گفت: از آنجایی که سرورهایی که این سایت‌های کلاهبرداری را پشتیبانی می‌کنند در خارج از کشور هستند، با بهره بردن از اطلاعات سرورها، آدرس‌های درگاه‌های پرداخت بانکی و به کمک هوش مصنوعی می‌توانیم آنها را شناسایی کنیم. 

مدیر مرکز آپا دانشگاه رازی کرمانشاه اعلام کرد: در این راستا زمانی که یک فرد وارد یک آدرس اینترنتی می‌شود و از او درخواست می‌شود که با وارد شدن به یک درگاه بانکی مبلغی را برای دریافت خدمات پرداخت کند، در همان زمان می‌تواند آدرس آن صفحه اینترنتی را وارد سامانه‌ای که راه‌اندازی شده، کند تا متوجه شود که آن درگاه جعلی است، یا واقعی. 

وی خاطرنشان کرد: سامانه http://phishing.hashsharp.ir  سامانه‌ای است که توسط مرکز آپا دانشگاه رازی راه‌اندازی شده و افرادی که به جعلی بودن یک درگاه اینترنتی مشکوک هستند می‌توانند با وارد کردن آدرس آن در این سامانه، استعلام بگیرند و متوجه جعلی بودن و یا نبودن آن شوند.  

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه اقداماتی هم برای مسدود شدن سایت‌های جعلی که شناسایی می‌شوند انجام گرفته، افزود: این سامانه به مرکز “ماهر” وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی شده و پس از اینکه این سامانه درگاه‌های بانکی جعلی را شناسایی کرد، گزارش آنها را به صورت خودکار و شبانه‌روزی به این مرکز ارسال می کند تا آنها نیز برای مسدود کردن این درگاه‌ها اقدام کنند و دیگر پرداختی روی آنها صورت نگیرد. 

وی یادآورشد: با مسدود شدن این درگاه های جعلی دیگر امکان اینکه بتواند از سایر افراد کلاهبرداری اینترنتی حساب بانکی داشته باشد وجود ندارد، مگر افرادی که از فیلترشکن استفاده می‌کنند.

عضو هیات علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه رازی به مردم توصیه کرد، هرگز با روشن بودن فیلترشکن از هیچ درگاه پرداخت بانکی استفاده نکنند و هرگاه قصد انجام هرگونه عملیات بانکی یا خرید اینترنتی را دارند، حتما از خاموش بودن فیلترشکن خود اطمینان داشته باشند.

به گفته این مسئول، این اولین بار است که چنین سامانه ای در کشور طراحی و راه‌اندازی شده است. 

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا