سلامت و دانشکسب و کار ویژه

سوزاندن کالری‌های بیشتر

قرار گرفتن در سرما

وقتی هوای محیط سرد است، بدن کالری بیشتری می‌سوزاند، به خصوص اگر سرما در حدی باشد که باعث لرزیدن شود، مصرف انرژی بالاتر می‌رود. حساسیت پاسخگویی افراد به سرما متفاوت است. شدت لرز نیز تحت تاثیر میزان کاهش دمای بدن است که به عمق پوست بستگی دارد. گن لاغری فرم ایزی مردانه با طراحی جذاب و زیبا، علاوه بر اثربخشی، به شما امکان می‌دهد تا با استفاده از آن به شکلی جذاب و زیبا ظاهر شوید . البته میزان چربی و لباسی که فرد پوشیده نیز در این قضیه نقش دارند. بعضی‌ها هیچ وقت احساس لرز نمی‌کنند که ممکن است به دلیل لایه‌های مختلف چربی بدنشان باشد. دلیل دیگری که باعث می‌شود هوای سرد مصرف انرژی را افزایش دهد این است که یک کار فیزیکی سنگین انجام دهید؛

برای مثال زدن قدم زدن در برف عمیق یا پوشیدن لباس‌های سنگین احتمالی هم وجود دارد که بتوانید سه تا هفت درصد بیشتر کالری بسوزانید؛ یعنی وقتی هوای سرد پوست تان را لمس میکند، بدنتان را دوباره گرم کنید و هوای سردی را که وارد ریه‌هایتان می‌شود گرم کنید. بدن به ازای هر یک ساعت لرزیدن حدود 400 کیلوکالری می‌سوزاند تا بتواند خودش را گرم نگه دارد.نوشیدن آب سرد نیز چنین کارکردی دارد. هر چه آبی که می‌نوشید سردتر باشد، کالری بیشتری می‌سوزانید چون بدنتان انرژی بیشتری را صرف گرم کردن آب می‌کند. اگر روزی هشت لیوان آب سرد بنوشید، 70 کیلوکالری بیشتر می‌سوزانید. این اصل درباره هر نوع نوشیدنی بدون کالری صدق می‌کند. ممکن است دوست داشته باشید قهوه و چای را به خاطر همین اثر کالری سوزیشان، سرد بنوشید.

خندیدن : بدن شما حتی وقتی که آرام یک‌جا نشسته‌اید هم کالری می‌سوزاند. انرژی لازم برای پمپاژ قلب و نفس کشیدن و اصلا برای زنده ماندن به کالری سوزاندن نیاز دارد اما چطور وقتی می‌خندیم کالری می‌سوزانیم؟ یک فرد 68 کیلوگرمی را در نظر بگیرید. این فرد موقع انجام دادن کارهای مختلف، کالری می‌سوزاند. کارهایی مثل دویدن آهسته، اسکی، باغبانی و حتی رانندگی. خندیدن به شدت آن کارها نیست اما 10 تا 20 درصد ضربان قلب را بالا می‌برد. در نتیجه سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد؛ بنابراین حتی وقتی خنده را متوقف می‌کنیم، بدن همچنان به کالری سوزی ادامه می‌دهد. حدود 15 دقیقه خندیدن در طول روز 10 تا 40 کیلوکالری می‌سوزاند. همین 15 دقیقه خوشحالی کردن می‌تواند سالی 1/8 کیلوگرم از وزنتان را کاهش دهد.

ریلکسیشن :براساس چند پژوهش اخیر، استرس می‌تواند به ایجاد چربی‌های شکمی کمک کند. وقتی دچار استرس هستید، هورمون‌هایی مثل کورتیزول می‌توانند باعث تحریک اشتها، کاهش سوخت و ساز بدن، و ذخیره چربی در ناحیه شکمی شوند. چه کار می‌توانید بکنید؟ فعالیتی را پیدا کنید که استرستان را کاهش دهد؛ می‌خواهد گوش کردن به یک موسیقی آرام باشد یا نرمش‌های آرامش بخش. این فعالیت‌ها نه تنها باعث ریلکس شدنتان می‌شوند، بلکه احتمال پرخوری عصبی را هم کم می‌کند. هر یک ساعت فکر کردن هم 64 کیلوکالری می‌سوزاند؛ یعنی چهار کیلوکالری بیشتر از زمانی که خوابید.

تکان دادن انگشتان :پژوهش‌ها نشان داده‌اند که افراد لاغر حدود 150 دقیقه در روز بیقرارتر از افراد چاق هستند. البته این بیقراری همیشه هم به معنی انجام کارهای سنگین نیست. استفاده از گن لاغری آناماری به عنوان یک پوشاک زیر، احساس راحتی برای فرد ایجاد می‌کند و همزمان به تنظیم وزن بدن کمک می‌کند . یک سری از کارهای کم اهمیت مثل ضربه زدن با پا و انگشتان دست، پیچاندن و بازی کردن با موها، تکان دادن دست و پا و بدن موقع صحبت کردن، حدود 350 کیلوکالری در روز می‌سوزانند که در طول سال حدود پنج تا 15 کیلوگرم از وزن فرد است. به این فعالیت‌ها، فعالیت‌های گرمازای بدون حرکت می‌گویند؛ حرکت‌هایی که در واقع ورزش نیستند. با انجام آنها در هر ساعت می‌توانید حدود 100 تا 150 کالری بسوزانید.

جویدن آدامس

جویدن آدامس ذهن را فریب می‌دهد و انگار در حال غذا خوردن هستید. این حقه باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن می‌شود. یک ساعت جویدن آدامس 11 کیلوکالری می‌سوزاند؛ پس اگر 12 ساعت آدامس بجوید 132 کیلوکالری می‌سوزانید. حال اینکه چه کسی می‌تواند 12 ساعت آدامس بجود برای محققان چندان اهمیت ندارد چون سرشان شلوغ است و وقت فکر کردن به مسائل را ندارند! ایستادن وقتی ایستاده ایم، قلب در هر دقیقه به طور متوسط 10 بار یا بیشتر می‌زند و در هر دقیقه حدود 7/0درصد کالری بیشتری می‌سوزاند که در هر ساعت حدود 50 کیلوکالری می‌شود؛ برای مثال اگر به مدت پنج روز، روزی سه ساعت سرپا بایستید، حدود 750 کیلوکالری می‌سوزانید که در طول سال حدود 30 هزار کیلوکالری می‌شود.سه چهار ساعت سرپا ایستادن در طول روز با شرکت در 10 دوی ماراتن در سال برابری می‌کند.

هر چند که در محل کار نمی‌توانیم دائم سرپا بایستیم اما محققان معتقدند که می‌توانیم با کارهای کوچکی این زمان را برای خودمان ایجاد کنیم؛ برای مثال وقتی با تلفن صحبت می‌کنیم سرپا بایستیم یا به جای اینکه با همکار چند میز آن‌طرفترمان به وسیله ایمیل در ارتباط باشیم، بلند شویم و برویم جلوی میزش با او صحبت کنیم. اگر مشکل زانو و کمردرد نداریم از پله‌ها استفاده کنیم و… همه این روش‌های ساده بدون اینکه متوجه شویم، از ذخایر سوختی ما که همان کالری‌ها هستند استفاده می‌کنند. ایستادن 50 درصد بیشتر از نشستن کالری می‌سوزاند. شاید بعد از خواندن این مطلب تصمیم بگیرید که حتی سریال و اخبار را هم ایستاده تماشا کنید!

لم دادن

پژوهش‌ها نشان داده‌اند افرادی که فقط چهار ساعت در روز می‌خوابند، سخت‌تر می‌توانند کربوهیدرات بسوزانند، چرا؟ افزایش سطح انسولین و هورمون استرس؛ یعنی کورتیزول. وقتی حسابی خسته و وامانده اید، بدنتان برای انجام کارهای معمول روزانه‌اش، حسابی کمبود انرژی دارد که شامل درست و حسابی سوزاندن کالری هم می‌شود؛ قیمت گن لاغری آرتان با توجه به فناوری‌ها و مواد مورد استفاده در تولید آن، به نحوه برخورداری از این ویژگی‌ها تأثیر می‌گذارد . پس بهترین راه برای اینکه مطمئن باشید سوخت و ساز بدنتان به طور منظم و یکنواخت ادامه دارد، این است که هر شب شش تا هشت ساعت بخوابید. هر یک ساعت خواب، 60 کیلوکالری می‌سوزاند؛ بنابراین پس از هشت ساعت خواب حدود 480 کیلوکالری می‌سوزانید.

نفس کشیدن

وقتی نفس می‌کشید بدون اینکه خودتان متوجه شوید دارید کالری می‌سوزانید. برای اینکه بدانید نفس کشیدن چقدر از کالری‌های شما را می‌سوزاند، همین الان یک قلم و کاغذ بردارید و وزن بدنتان را ضربدر 02/0 کنید و حاصلش را در زمان مورد نظرتان ضرب کنید. با این روش می‌توانید تعداد کالری را که در آن زمان مشخص می‌سوزانید به دست آورید. برای مثال یک فرد 68 کیلوگرمی در 15 دقیقه حدود 21 کیلوکالری فقط از راه تنفس می‌ستا صحبت از کالری سوزی و لاغر شدن به میان می‌آید، همه به فکر دویدن می‌افتند. درست است که کالری سوزی ورزش ها حقیق دارد، اما خب غالبا تصور بر این است که دویدن، خیلی زودتر از هر ورزش دیگری کالری می‌سوزاند و لاغر می‌کند. یعنی آیا واقعاً کالری‌سوزی هیچ ورزشی به گردپای دویدن نمی‌رسد؟!

کالری سوزی ورزش های معروف

اکثر افراد وقتی قصد کالری‌سوزی و لاغری دارند به سراغ  چهار ورزش زیر می‌روند. حالا این ورزش‌ها را همراه با میزان کالری‌سوزی‌شان معرفی می‌کنیم تا بیشتر درباره‌ی موفقیت آن‌ها در سوزاندن چربی‌هاتان بدانید.کالری سوزی پیاده روی : پیاده روی یک فعالیت عالی و رایگان است که می‌تواند در کاهش وزن و بهبود سلامت و افزایش استقامت قلبی عروقی کمک کند. اگر به دنبال کاهش وزن هستید، ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که با پیاده‌روی چقدر کالری می‌سوزانم؟ هیچ پاسخ واحدی برای این سوال وجود ندارد، زیرا کالری‌سوزیِ پیاده‌روی به عوامل مختلفی از جمله وزن فعلی شما، سرعت، شیب زمین و موارد دیگر مربوط است، اما به‌طورکلی می‌توان گفت که کالری‌سوزی پیاده‌روی نهایتا در سطح متوسط قرار دارد و عدد خیلی بالایی نیست.

یک فرد بزرگسال در هر یک ساعت پیاده‌روی با سرعت متوسط (نه خیلی آهسته) حدود ۳۰۰ کالری می‌سوزاند. با توجه به این که این مقدار کالری‌سوزی، کم است و خاصیت عضله‌سازی یا تقویت دستگاه قلبی عروقی چندانی هم ندارد، نمی‌تواند جایگزین ورزش و فعالیت بدنی باشد. کالری سوزی دویدن : ورزش دو یک انتخاب خیلی خوب به عنوان یک تمرین هوازی است به خصوص اگر شما ورزشکار نیستید؛ چراکه با دویدن به شما خوش می‌گذرد! دویدن فعالیتی است که می‌توانید به تنهایی انجام دهید و به جز ، نیازی به تجهیزات خاصی ندارد. با وجود همه خوبی‌های ورزش دو، به نظرتان هر بار دویدن چقدر کالری‌سوزی دارد؟ راستش پاسخ به خود شما بستگی دارد.

به‌طور کلی هرچقدر وزن شما زیادتر باشد و مسافت بیشتری را بدوید، کالری زیادتری می‌سوزانید، اما کالری‌سوزی دو، برای یک فرد با وزن متوسط (۷۰ کیلوگرمی) و با سرعت متوسط در هر یک ساعت حدود ۶۰۰ کالری خواهد بود. این عدد با توجه به جنسیت شما، سرعت دو و وزن شما می‌تواند بسیار کمتر یا بیشتر باشد. کالری سوزی ایروبیک : ایروبیک یک ورزش شاد و بسیار مفید برای سلامت قلبی عروقی است. همچنین یک راه خوب برای کالری‌سوزی و کمک به کاهش وزن است. با وجود این‌که بسیار پرتحرک و عرق ریزان است، اما کالری‌سوزیِ متوسطی دارد. کالری سوزی آن حدود ۳۵۰ کالری در ساعت عدد متوسطی است. عمده تاثیر آن در سلامتی، بالا بردن متابولیسم پایه و روحیه است و خوشبختانه ایروبیک بسیار مفرح است و برای تقویت قلب و ریه‌های شما مفید است.

کالری سوزی بدنسازی

تمرینات قدرتی، از جمله ورزش بدنسازی، به افزایشِ توده عضلانی کمک می‌کند که این امر متابولیسم را تسریع کرده و در طولانی مدت باعث می‌شود که کالری و چربی بیشتری سوزانده شود. بدنسازی (که می‌تواند هم با وزنه و دمبل و هم بدون آن انجام شود) شاید چندان باعث عرق ریختن شما نشود، اما به نسبت ورزش‌های هوازی، در کاهش وزن شما موثرتر خواهد بود. اگر می‌خواهید کالری‌سوزی بدن‌تان را در مجموع بالا ببرید، بدنسازی یک انتخاب خوب و مناسب است.

به‌طور کلی بدنسازی، به مدت ۳۰ دقیقه (با توجه به وزن بدن هر فرد) می‌تواند بین ۹۰ تا ۱۲۶ کالری بسوزاند. وزنه زدن و بدنسازی شدید به مدت ۳۰ دقیقه (با توجه به وزن بدن هر فرد) بین ۱۸۰ تا ۲۵۲ کالری می‌سوزاند. اما، فقط کالری‌سوزی مختص به جلسه تمرین نیست؛ بلکه پس از تمرین هم کالری سوزی همچنان بالا خواهد بود. بدنسازی باعث عضله‌سازی می‌شود و عضلات موجب بالا رفتن متابولیسم پایه شما خواهد شد؛ به این معنا که پس از مدتی شما عضلات بیشتری دارید و بدنتان حتی در حالت استراحت، نسبت به کسی که این مقدار عضله ندارد کالری بیشتری مصرف می‌کند.

کالری سوزی خیلی سریع و سرعتی!

این باور درست است که ورزش دو کالری‌سوزی بالایی (تا ۷۰۰ کالری در ساعت برای یک بزرگسال) دارد. چون ورزش‌های هوازی باعث کالری سوزی می‌شود و خب دویدن هم یکی از همین ورزش‌های هوازی است، اما اگر کسی از دویدن خوشش نیاید یا فضای کافی برای این کار را نداشته باشد، تکلیف چیست؟ آیا جایگزینی وجود دارد؟ بله! خوشبختانه ورزش‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند کوره کالری‌سوزی‌تان را روشن کنند و حتی بیشتر از دویدن، شما را لاغر کند. نتیجه تحقیقی که در دانشگاه ، انجام گرفت این بود که میزان کالری سوزی ورزش ها با تمرینات وزنه، ۷۱ درصد بیشتر از حد تصورشان بود. البته انجام ورزش‌های قدرتی به جای تمرینات هوازی، یکی از گزینه‌های پیش روی شماست. در ادامه این مقاله چندین ورزش کالری‌ سوز دیگر را معرفی می‌کنیم تا دیگر لازم نباشد، ۲۰ دور در پارک بدوید.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا