سلامت و دانش

قاتلان اصلی کبد که شما را راهی قبرستان می‌کند

آفتاب‌‌نیوز :

مشکلات کبدی همچنین می‌توانند به دلیل عوامل مختلفی که به کبد آسیب می‌زنند، مانند ویروس‌ها، مصرف الکل و چاقی ایجاد شوند.

۱) قند:

کبد از یک نوع قند به نام فروکتوز برای تولید چربی استفاده می‌کند. شکر تصفیه‌شده باعث تجمع چربی در کبد خواهد شد. برخی مطالعات نشان می‌دهد که قند می‌تواند به‌اندازه الکل برای کبد مضر باشد، حتی اگر اضافه وزن نداشته باشید. این یک دلیل دیگر برای محدود کردن غذا‌های حاوی قند‌های اضافه مانند نوشابه، شیرینی و آب‌نبات است.

۲) مکمل‌های گیاهی:

حتی اگر روی آن‌ها برچسب “طبیعی” نوشته شده باشد، ممکن است برای شما مناسب نباشد. به‌عنوان‌مثال، برخی از افراد گیاهی به نام “کاوا” را برای کاهش علائم یائسگی مصرف می‌کنند. اما مطالعات نشان می‌دهد که این مکمل می‌تواند از عملکرد صحیح کبد جلوگیری کند و منجر به هپاتیت و نارسایی کبد شود. شما همیشه باید قبل از مصرف هرگونه گیاهی با پزشک خود صحبت کنید.

۳) چربی اضافی:

چربی اضافی می‌تواند در سلول‌های کبد جمع و منجر به بیماری کبد چرب غیر‌الکلی (NAFLD) شود. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، میانسال هستید یا دیابت دارید، احتمال ابتلا به NAFLD در شما بیشتر است.

۴) استامینوفن:

اگر کمردرد، سردرد یا سرماخوردگی دارید و به دنبال مسکنی مانند استامینوفن هستید، حتما مقدار مناسب آن را مصرف کنید! مصرف بیش از حد این دارو می‌تواند به کبد آسیب برساند. دوز مصرفی و میزان مصرف استامینوفن در یک روز را بررسی کنید. بزرگسالان نباید بیش از ۴ هزار میلی‌گرم استامینوفن در روز دریافت کنند.

۵) مصرف بیش از حد ویتامین A:

بدن شما به ویتامین A نیاز دارد و دریافت آن از گیاهانی مانند میوه‌ها و سبزیجات تازه، به‌خصوص آن‌هایی که قرمز، نارنجی و زرد هستند، خوب است. اما اگر مکمل‌هایی مصرف کنید که دارای دوز‌های بالایی از ویتامین A هستند، می‌تواند برای کبد شما مشکل ایجاد کند. قبل از مصرف ویتامین A اضافی با پزشک خود مشورت کنید، زیرا احتمالاً به آن نیاز ندارید.

دکمه بازگشت به بالا