اقتصادی

قرارداد ۲۳ میلیون دلاری برای فعالیت استارلینک در اوکراین

پنتاگون سرانجام فاش کرد که ارزش قراردادش برای استقرار پایانه‌های استارلینک ایلان ماسک در اوکراین، ۲۳ میلیون دلار است.

به گزارش دکترنامه، یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود زیرا جزئیات قرارداد تاکنون فاش نشده بود، این سرویس را بخش مهمی از کمکهای امنیتی آمریکا به اوکراین توصیف کرد. قرارداد تامین پایانه‌های ارتباطی سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک شرکت «اسپیس ایکس»، از ژوئن سال گذشته تا ماه آینده ادامه دارد و این مقام رسمی حاضر نشد بگوید که آیا قرارداد مذکور، تمدید خواهد شد یا خیر.

پس از افشای این توافق در سال گذشته، آمریکا از افشای رقم قرارداد خودداری کرده بود. این مقام در پاسخ به این سوال که چه چیزی تغییر کرده است، به درخواست قانون آزادی اطلاعات که توسط خبرنامه تجارت دفاعی دیفنس دیلی، به واشنگتن ارسال شده است، اشاره کرد.

مقامات نظامی آمریکا از نقش پایانه‌های قابل حمل استارلینک در اوکراین پس ازآغاز جنگ با روسیه در ارتباط برقرار کردن جمعیت غیرنظامی و ایجاد ارتباطات حیاتی برای ارتش این کشور، تمجید کرده اند.

میخائیلو فدوروف، وزیر تحول دیجیتال اوکراین، در ماه مه سال ۲۰۲۲ اظهار کرده بود: اوکراین، ۱۰ هزار پایانه استارلینک دریافت کرده است که زیرساختهای ارتباطی حیاتی را در طول جنگ با روسیه فراهم می کنند.

رقم ۲۳  میلیون دلار در مقایسه با صدها میلیون دلاری که شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی «اسپیس ایکس» ماسک برای تبدیل شدن به یک شریک کلیدی در پرتاب برخی از حساس‌ترین ماهواره‌های امنیت ملی آمریکا به دست آورده، ناچیز است. اما ماسک در خصوص استفاده اوکراین از این پایانه‌ها، نگرش مثبتی نداشته و گفته است که آنها برای استفاده خصوصی هستند نه نظامی.

ایلان ماسک، سال گذشته در توییتی گفت: استارلینک ستون فقرات ارتباطی اوکراین به خصوص در خطوط مقدم است که تقریبا تمام اتصالات اینترنتی دیگر نابود شده است. اما ما درتشدید درگیری که ممکن است به جنگ جهانی سوم منجر شود، مشارکت نخواهیم کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ماسک در مقطعی، تهدید کرد حمایت مالی از استارلینک در اوکراین را قطع خواهد کرد و گفت شرکت او نمی‌تواند بار هزینه اینترنت پرسرعت برای این کشور را برای همیشه به گردن بگیرد. او همچنین در سال ۲۰۲۲ با ارائه پیشنهاد صلحی که اوکراین را به بی طرف ماندن، واگذاری کریمه به روسیه و برگزاری مجدد انتخابات در مناطقی از اوکراین که توسط روسیه به تصرف خود درآمده بود ملزم می کرد، دولت آمریکا را به خشم آورد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا