سلامت و دانش

ماهی‌ غول‌پیکر ۲ تُنی ادای کوسه در می‌آورد / عکس

به گزارش خبرگزاری دکترنامه،‌ خورشید ماهی اقیانوسی از بزرگترین ماهیان استخوانی جهان است. این ماهی با ظاهر خاص و متفاوتش شناخته می‌شود اما به تازگی این ماهی را در حالی دیده‌اند که بیشتر به کوسه می‌ماند تا خورشید ماهی.

ماهی‌ غول‌پیکر ۲ تُنی ادای کوسه در می‌آورد / عکس

در طبیعت خیلی پیش می‌آید که یک حیوانات ظاهر همدیگر را بیشتر برای ترساندن شکارچیان تقلید کنند اما در این مورد به نظر نمی‌رسد که خورشید ماهی واقعا دنبال شبیه کردن خود به کوسه باشد چرا که در تصویر ماهی در سطح آب شبیه کوسه شده است و درون آب که محیط زیست اصلی آن است این شباهت دیدنی نیست و فایده‌ای هم ندارد.

در جهان گونه‌های مختلفی از خورشید ماهی وجود دارد و در میان آن‌ها خورشید ماهی اقیانوسی فراوان‌ترین گونه است. خورشید ماهی از سر تا دم حدود ۲ متر طول و به صورت میانگین گونه بالغ حدود یک تن وزن دارد. البته وزن این ماهی غول‌پیکر تا بیش از ۲ هم می‌رسد.

سطح بدن بزرگ خورشید ماهی‌ها محل زندگی بسیاری انگل‌ها است و گاهی این ماهیان غول‌پیکر را به سطح آب می‌کشاند تا با کمک مرغان دریایی از شر این انگل‌ها خلاص شوند.

نکته جالب دیگر درباره این ماهی‌ها وجود یک لایه ضخیم از جنس مخاط روی پوستشان است که می‌تواند آن‌ها در مقابل باکتری‌های خطرناک و البته اشعه فرابنفش محاظت کند.

منبع: نیوزویک

۵۸۵۸

دکمه بازگشت به بالا