عمومی

هزینه ارزی حج تمتع ۱۴۰۳ چند دلار است؟

آفتاب‌‌نیوز :

سید عباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت کشور در کنگره عظیم حج تمتع در اصفهان با اشاره به اینکه کارکنان حوزه حج و زیارت با بهره گیری از امکانات موجود و برنامه‌ریزی مناسب برای تسهیل سازی خدمات اقدام کرده‌اند اظهار داشت: امسال حدود ۸۷هزار و ۵۵۰ نفر زائر و عوامل اجرایی در حج تمتع خواهیم داشت که هر کدام سفیر و نماینده هزار نفر از مردم کشور هستند.

وی با بیان اینکه از بین این مجموعه ۵۳ کاروان به استعداد ۶هزار نفر سفیرانی هستند که از استان اصفهان به سرزمین وحی مشرف خواهند شد خاطرنشان کرد: امسال در راستای ارائه خدمات به زائران و در راستای الگوبرداری از فرمایشات مقام معظم رهبری و موضوع مردمی سازی، تعداد عوامل اجرایی خود را کاهش دادیم.

حسینی با اشاره به اینکه سال گذشته بیش از ۵ کاروان به استعداد ۷۰۰ نفر عوامل اجرایی و در حج امسال دو کاروان به ظرفیت ۲۲۰ نفر زائر از مجموعه عوامل کم کردیم گفت: سعی شده از خادمان و یاوران حجاج استفاده شود تا بتوانیم هم از وجود زائران بهره بیشتر بگیریم و هم تعداد زائران بیشتری اعزام کنیم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: از تک تک کسانی که در این مسیر سازمان حج و زیارت و کاروان و زائرین را یاری می‌کنند می‌کنند استدعا می‌کنم نهایت همکاری را با مجموعه سازمان، کاروان و روحانیون داشته باشند.

وی افزود: سعی کردیم در رقابت با دیگر کشور‌های اسلامی بهترین هتل‌هایی را که امکان اجاره آن برای سازمان حج و زیارت وجود داشت برای زائرین اجاره کنیم و توانستیم از کف گروه‌های قیمتی خود یک گروه قیمتی حذف کنیم و کیفیت اسکان را به نسبت سال گذشته افزایش دهیم.

حسینی با اشاره به اینکه در مدینه ۲ آشپزخانه مرکزی و در مکه هم ۲ آشپزخانه مرکزی برای پخت بهداشتی و مطابق با ذائقه همه اقوام ایرانی استفاده می‌کنیم اظهار داشت: تلاش ما این است که رفاه را به دور از رفاه زدگی برای شما عزیزان فراهم کنیم.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: هواپیمایی جمهوری اسلامی مسئولیت انتقال حجاج را از ۲۱ ایستگاه پروازی به عهده خواهند داشت و فاصله مکه و مدینه را با قطار سریع السیر برای اکثر زائرین با زمانی حدود ۲ ساعت خواهیم داشت.

 وی با بیان اینکه در بخش مدیریت منابع مالی امسال به نسبت حج گذشته هزینه ارزی حدود ۳۰۰ دلار کمتر شده است و بخش عمده گرانی قیمت حج تمتع بابت تغییرات نرخ ارز و تورم است.

حسینی اضافه کرد: در حوزه پزشکی امسال ۳۸۰ نفر از کادر بهداشت و درمان در قالب دو بیمارستان در مکه و مدینه و در تمام هتل‌ها خدمات پزشکی داریم.

 رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه میانگین سنی زائرین حج تمتع ۱۴۰۳، ۵۷ سال است متذکر شد: با توجه به طولانی ماندن زمان ثبت نام، سن زائرین در حال افزایش است به طوریکه بیش از ۲۰ هزار نفر از جماعتی که ما میزبانش در عملیات حج هستیم دارای بیماری فشار خون، ۱۳هزار نفر دیابت، بیش از ۴هزار نفر عمل جراحی بزرگ دارند.

وی گفت: در راستای جوانگرایی ۴۰ درصد از مدیران کاروان امسال نسل جوان و نیرو‌های جوان هستند.

دکمه بازگشت به بالا