عمومی

هنرِ اصفهان نیازمند توجه نمایندگان مجلس است

دکترنامه/اصفهان یکی از هنرمندان پیشکسوت نگارگری اصفهان با ابراز امیدواری از اینکه افراد دلسوز و آشنا به فرهنگ و هنر به‌عنوان نمایندگان مردم اصفهان به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کنند، گفت: مردم، اصفهان را به هنرِ آن می‌شناسند، اما اگر توجهی به هنرِ اصفهان نشود، دستخوش فراموشی شده و بازگشت به این هویت، بسیار سخت خواهد بود.

این بخشی از صحبت‌های رضا بدرالسماء است که بیان کرد: «نمایندگان باید ببینند و درک کنند که چه هنرمندانی و چطور در این دوران با سختی‌ها کنار آمده‌اند، آن‌ها باید این افراد و نیازهایشان را شناسایی و برطرف کنند تا فرهنگ و هنر مملکت بیشتر رواج پیدا کند و درباره آن کار شود. این افراد باید تلاش کنند تا جوانان به جمع ما هنرمندان اضافه شوند و بدین ترتیب فعالیت در زمینه آثار تجسمی ادامه‌دار باشد. ما صاحب فرهنگی هستیم که چندین هزار سال قدمت دارد و پشتوانه ما است، اما اگر در این زمینه کار نشود، ممکن است دستخوش فراموشی شود و داشته‌های خود را از دست بدهیم.»

کسی که احساسی به هنر نداشته باشد تأثیرگذار نیست

رضا بدرالسماء، هنرمند نگارگر نصف جهان در گفت‌وگو با دکترنامه و با اشاره به چالش‌هایی که فعالان حوزه فرهنگ و هنر اصفهان با آن‌ها روبرو هستند، اظهار کرد: در سال‌های اخیر و پس از شیوع ویروس کرونا، گالری‌ها و رفت‌وآمدها بسیار کم شد و حتی به صفر رسید. این عوامل باعث به وجود آمدن رکود زیادی در زمینه هنر شد. متأسفانه در مواردی چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد، اما راه چاره نیز وجود دارد. به طور کلی، برای فعالیت‌های هنری به ارتباط با مخاطب نیاز است.

او افزود: خوشبختانه با برطرف شدن بیماری کرونا، مقداری وضعیت بهتر شد، اما مجدداً اتفاقاتی رخ داد که مربوط به غزه بود. چنین مشکلاتی به کل دنیا به خصوص زمینه فرهنگ و هنر لطمه خواهد زد، چراکه آرامش فکری باعث افزایش ارتباط هنری می‌شود.

این نگارگر اصفهانی ادامه داد: اتفاقات تأثیرگذار، آسیب زیادی را به رشته‌های هنری وارد می‌کند و ممکن است ارتباطات را به صفر برساند. با رفع مشکلات و برقراری مجدد این ارتباط، آخرین قشری که کار آن‌ها بر پیکره می‌افتد جامعه هنری است. برای مثال، فکر می‌کردیم که با برطرف شدن بیماری کرونا، فعالیت‌های فرهنگی رونق می‌گیرد، اما مجدداً مشکلاتی به وجود آمد.

بدرالسما در پاسخ به این پرسش که چه میزان از این چالش‌ها ممکن است توسط نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به حداقل برسد، گفت: متأسفانه در چند سال اخیر نشنیده‌ایم که فعالیتی در این راستا انجام شده باشد. ظاهراً فقط قوانین در زمینه صنایع دستی تعریف شد که اقداماتی در این باره انجام شود؛ اما در عمل اتفاق خاصی ندیدیم، ولی مواردی مانند بازدید یکی از نمایندگان اصفهان از گالریِ ما بود که آنچنان با انگیزه نبود. کسی که علاقه و احساسی نسبت به هنر نداشته باشد چگونه می‌تواند تأثیرگذار باشد یا اقدامی در این زمینه انجام دهد؟!

متأسفانه ممکن است فرهنگِ ما دستخوش فراموشی شود

او اضافه کرد: امیدواریم اتفاقاتی رخ دهد تا کسانی که دلسوز و آشنا به فرهنگ و هنر هستند، به‌عنوان نمایندگان مردم اصفهان به مجلس راه پیدا کنند و ببینند و درک کنند که چه هنرمندانی و چطور در این دوران با سختی‌ها کنار آمده‌اند، نمایندگان باید این افراد و نیازهای آن‌ها را شناسایی و برطرف کنند تا فرهنگ و هنر مملکت بیشتر رواج پیدا کند و دربارۀ آن کار شود. آن‌ها باید تلاش کنند تا جوانان به جمع ما هنرمندان اضافه شوند و بدین ترتیب فعالیت در زمینه آثار تجسمی ادامه‌دار باشد. ما صاحب فرهنگی هستیم که چندین هزار سال قدمت دارد و پشتوانه ما است، اما اگر در این زمینه کار نشود، ممکن است دستخوش فراموشی شود و داشته‌های خود را از دست بدهیم.

این نگارگر ادامه داد: من حتی به مکتوب کردن آثار نگارگری و نمادهای ایرانی نیز فکر کرده‌ام، حتی در بخش آموزشی نیز فعالیت کرده‌ام که جوانان راه را ادامه دهند تا ضمن حفظ این میراث، رونق بیشتری ایجاد شده و آن‌ها را بهتر به نسل معاصر معرفی کنیم و برای آیندگان به یادگار بگذاریم تا ان‌شاءالله باعث افتخار و سربلندی کشور باشند.

بدرالسما با بیان اینکه از تعدادی از آثار او استقبال نشده، تصریح کرد: کشور الجزایر از ما اجازه خواسته است که ۳ کتاب متشکل از بخش‌هایی مانند آموزش و طرح‌های کاربردی را به چاپ برساند. کشورهای دیگری نیز مایل بودند که چنین اتفاقی رخ دهد اما متأسفانه ندیده‌ایم که مسئولین خودمان در این زمینه پای کار بایستند تا اتفاقی بیافتد و بگوییم که کار انجام شده است. از یک سال و نیم قبل، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار محلی برای اختصاص به آثار ما شدند که آثار به‌صورت دائمی به نمایش گذاشته شوند، اما اتفاقی رخ نداد.

او اضافه کرد: شهردار اصفهان نیز در جلسه‌ای بسیار متأثر شد که این آثار این‌گونه انبار شده است. ما بسیار امیدوار بودیم که کاری در این زمینه انجام ‌شود، اما در عمل اقدامی نشد. به قدری ناامید شدم که می‌گفتم محال است دیگر درخواستی کنم.

این نگارگر ادامه داد: فقط می‌گویند که در آینده موزه‌ای برای اصفهان تأسیس خواهند کرد که فکر نمی‌کنم به عمر ما کفاف دهد یا حتی فرزندان ما نیز بتوانند شاهد چنین موزه‌ای باشند. 

اصفهان، جز با تمرکز بر  فرهنگ پیشرفتی ندارد

بدرالسما برای بازگشت به هویت اصلی اصفهان پیشنهاد کرد: بهترین کاری که می‌تواند انجام شود این است که چنین موزه‌هایی راه‌اندازی شود یا مکان‌هایی در اختیار هنرمندان قرار گیرد تا محلی برای عرضه داشته باشند. شهرداری و حوزه هنری اصفهان فعال هستند، اما آنچنان موفق نیستند. معمولا نمایشگاه‌هایی که برگزار می‌شوند، بازدیدکنندگان زیادی ندارند، اما خوشبختانه صندوق هنر حمایت محدودی از هنرمندان می‌کند.

او با تأکید بر اینکه آثار هنرمندان باید دیده شود، افزود: شهرداری اصفهان با اختصاص چندین غرفه و انجام اقداماتی در چهارباغ اصفهان بازهم موفق نبود. هنگامی که آثار دیده شوند حتماً اتفاقات خوبی رخ می‌دهد، اما خیلی به این امر توجه نمی‌شود.

این نگارگر اصفهانی با تأیید این جمله که اصفهان جز با تمرکز بر حوزه فرهنگ نمی‌تواند پیشرفتی داشته باشد، گفت: مردم، اصفهان را به هنرِ آن و حتی بعضی از کشورها ایران را با نام اصفهان می‌شناسند. اگر توجهی به هنر اصفهان نشود و دستخوش فراموشی شود، بازگشت به این ارتباط و کاری که در گذشته انجام می‌شد، بسیار سخت خواهد بود. برای مثال، مغازه‌های صنایع دستیِ واقع در میدان نقش جهان نسبت به گذشته خیلی کم شده و تغییر کاربری داده‌اند. متأسفانه کشور چین نیز برای بازار خود ممکن است نمونه‌هایی ارزان قیمت را تولید و به بازار ایران وارد کند.

بدرالسما در پایان ضمن تشکر از اهالی رسانه گفت: آثار زیادی داریم که می‌توانیم در اختیار مطبوعات بگذاریم تا معرفی و استفاده شوند. سعی کرده‌ایم آثاری را کار کنیم که با هنر ایرانی دیده شود و آن پیام به مخاطبان برسد. خواستۀ من این است که پیام ما به گوش کسانی برسد که در زمینه فرهنگ مسئولیتی دارند، تا انشاالله رسیدگی کنند و اقدامات مثبتی صورت گیرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا