عمومی

هویت ایرانی را بدون خط و خوشنویسی نمی‌توان تصور کرد/ خوشنویسان شاعران عرصه خط هستند

محمود سالاری:

هویت ایرانی را بدون خط و خوشنویسی نمی‌توان تصور کرد  خوشنویسان شاعران عرصه خط هستند

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید: هنر خوشنویسی امروز به یک هنرصنعت تبدیل شده است که منبع ارتزاق معماران اسلامی، صنعتگران در صنایع دستی و هویتی، گرافیست‌ها و بسیاری از مشاغل دیگر است.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنآ، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجمع استادان شورای ارزشیابی هنری انجمن خوشنویسان ایران حاضر شد و طی سخنانی کوتاه بیان کرد: من هنرجوی سال ۶۷ انجمن خوشنویسان هستم و از همان موقع رقص قلم بر روی صفحه برایم اعجاب انگیز بوده است. وقتی دست استادی را می‌دیدم که می‌نوشت، آرزویم این بود که این موهبت الهی و این دست یدالهی را خداوند به ما نیز عنایت کند.

وی در ادامه گفت: رهبر معظم انقلاب بیش از پنج بار در حکم آقای جبلی رئیس سازمان صداوسیما به واژه هویت ملی اشاره کردند. علاوه بر این در طول این سال‌ها نیز ایشان مداوم درباره مولفه‌های هویت ملی در صحبت‌ها و سخنرانی‌هایشان تاکید داشتند. علاوه بر این تقریبا همه بزرگان عرصه فرهنگ، هنر، محققان، جامعه‌شناسان و پدیدارشناسان معتقدند که خط و نوشتار از هویت‌های اصلی یک ملت است و هویت ایرانی را بدون خط و خوشنویسی نمی‌توان تصور کرد. منبع فیضی که منبع الهام بسیاری از معماران، نگارگران، خطاطان بوده و محل ارتزاق هنر‌های دیگر نیز بوده است. انجمن خوشنویسان به اعتبار این صنعت مهم فرهنگی است که اهمیت دارد. ضمن این که از سابقه و دیرینه‌ای طولانی برخوردار است و وسعت و عمق بالایی در بین جماعت فرهیخته دارد.

سالاری همچنین درباره جایگاه عرصه خوشنویسی اظهار کرد: شاعران اگر گفتار را نگارگری می‌کنند، خوشنویسان نگارگر نوشتار هستند. از این جهت خوشنویسان شاعران عرصه خط نیز هستند.

معاون هنری وزیر فرهنگ در پایان سخنان خود نیز گفت: امیدوارم همه شما بزرگواران در آسمان هنر این مملکت مانا، درخشان و پایدار باشید و مهم‌ترین مولفه هویتی ما یعنی وحدانیت و دین که در خوشنویسی همیشه متجلی بوده همچنان در آثار شما بدرخشد و ماندگار باشد.

گفتنی است در این جلسه اساتید مطرح و پیشکسوت خوشنویسی مانند استاد امیرخانی، استاد سلحشور، استاد فلسفی، استاد شیرازی، و… حضور داشتند.

دکمه بازگشت به بالا