کسب و کار ویژه

ویژگی های خاص رنگهای پلی اورتان چیست؟

مزایای رنگ پلی اورتان چیست؟

تا اینجا کمی با رنگ­های پلی اورتان بازرگانی پادنا آشنا شدیم. حالا بهتر است تعدادی از مزیت­های اون رو بررسی کنیم:

معایب رنگ پلی اورتان چیست؟

برسیم به مبحث معایب! در رابطه با به مورد اساسی می­شه اشاره کرد:

ذکر یک نکته مهم:

با اینکه در قسمت مزایای رنگ  هاردنر پلی یورتان به این رنگ­ها در برابر اشعه فرابنفش اشاره کردیم، لازم هست بدونین که این مقاومت برای هیچ نوع رنگی نیست و اشعه خورشید برای هر نوع رنگی، آسیب زا هست. این مسئله حتی در رنگ­هایی با ترکیبات مقاوم در برابر اشعه­ی UV هم برقرار هست. به هر حال ترکیب هر رنگی با گذر زمان ضعیف می­شه و نیاز به و پیدا می­کنه.

این رنگ­ها رو می­شه بر اساس پایه­ی رنگ اون‌ها یعنی همان ترکیبات سازنده، به تقسیم کرد:

  1. رنگ پلی اورتان بر پایه ­ی آب

رنگ­های پلی اورتان بر پایه‌ی آب، شفاف و هستن. در نتیجه لازم است برای پوشش دهی مناسب، روی سطح اجرا بشن. رنگ­های بر پایه­ی آب، بالایی دارن و می­شه اون­ها رو با و شست. پس نیازی به استفاده کردن از سایر محلول­های شیمیایی (به ویژه آمونیاک) نیست.

  1. رنگ پلی اورتان بر پایه­ی روغن

این دسته که هستن، ساختاری دارن و بعد از نشستن روی سطح، ایجاد می­کنن. طبیعی هست که مدت زمان هم برای خشک شدن احتیاج دارن.

رنگهای پلی اورتان مات و براق چگونه هستن؟

در یک تقسیم بندی دیگه،رو میشه بر اساسهم در دسته­ی معرفی کرد:

  1. رنگ ­های پلی اورتان مات:

رنگ­هایی با ظاهر مات، در انواع رنگ پلی اورتان هم وجود دارن و طرفدارهای خاص خودشون رو دارن. معمولاً و روی این رنگ­ها بیشتر به چشم میاد. شما می­تونین بسته به دکوراسیون و در منزل، از این رنگ برای دیزاین تجهیزات چوبی کمک بگیرین.

  1. رنگ­ های پلی اورتان براق:

رنگ­های پلی اورتان براق در نقطه­ی مقابل رنگ­های مات قرار می­گیرن و سطوحی با و جلوه­ی خاص فراهم می­کنن. رنگ‌های پلی اورتان براق و روشن، اگه برای کابینت و کمد استفاده بشن، در فضاهای کوچیک می‌تونن کاربرد خیلی مفیدی داشته باشن و اون فضا رو جلوه بدن.

­کاربردهای گسترده­ی رنگ پلی اورتان چیست؟

این رنگ­های خاص، در کاربردهای بی­شماری مورد استفاده قرار می­گیرن. از رنگ‌های پلی اورتان می­شه برای رنگ آمیزی موارد زیر استفاده کرد:

ما قصد داریم در این مطلب، بیشتر به از جمله و بپردازیم.

کاربردهای رنگ پلی اورتان در دکوراسیون داخلی چیست؟

از جمله رایج­ترین کاربردهای رنگ پلی اورتان، کاربرد اون در کف، کابینت، کمد و سایر بخش­های چوبی منزل هست. در ادامه به بررسی کاربردهای رنگ پلی اورتان در مهم ترین این موارد می‌پردازیم.

  1. رنگ پلی اورتان برای پوشش دهی کف

پلی اورتان پوششی و داره که در کنار مقاومت خوب، اون رو به گزینه­ای مناسب برای پوشش دهی کف تبدیل کرده. کف آشپزخانه، فروشگاه­های زنجیره­ای، سالن­های ورزشی، همه و همه می­تونن پذیرای رنگ پلی اورتان باشن. پس در پوشش دهی کف منزل می­تونین روی پلی اورتان حساب کنین.

  1. رنگ پلی اورتان برای پوشش دهی کابینت:

زمینه­ی اغلب کابینت‌هایی که با رنگ پلی اورتان پوشش داده می‌شن از جنس هست که با کمک دستگاه برش می­خوره. بعد از اون زیر ساخت سطح برای پوشش دهی آماده شده و رنگ آمیزی روی اون اجرا می­شه. کابینت­های پلی اورتان بسیار بالایی در برابر خش، ضربه و رطوبت دارن و در کنار که دارن، در برابر تابش نور خورشید هم نمی­دن.

  1. رنگ پلی اورتان در سایر بخش های دکوراسیون داخلی چوبی

به جز کابینت، در سایر تجهیزات چوبی منزل هم می­شه از رنگ پلی اورتان کمک گرفت. انواع چوبی، و ، همه می­تونن به کمک این تکنیک، زیبایی دو چندانی داشته باشن.

 4 نکته مهم که قبل از اجرای رنگ پلی اورتان باید رعایت بشن!

قبل از اجرای رنگ پلی اورتان روی سطح کمد، کابینت و یا سایر سطوح چوبی، ضروری هست:

بعد از انجام این چند مرحله، می­رسیم به نحوه­ی مناسب اجرای رنگ پلی اورتان روی سطوح مورد نظر.

برای اجرای رنگ پلی اورتان روی بدنه­ی کابینت و سایر سطوح چوبی منزل، از استفاده می­شه. لازم هست بدونین که هر نوع رنگ پلی اورتانی، لوازم خاص خودش رو برای رنگ آمیزی نیاز داره. یعنی بعضی از انواع پلی اورتان با استفاده از و برخی به کمک دستگاه رنگ آمیزی می­شن. در ادامه هر رو برای شما توضیح دادیم.

  1. اجرای رنگ پلی اورتان با قلم مو:

قلم مو تکنیکی و بدون دردسر هست که برای سطوح هموار و بدون پستی و بلندی، به کار می­ره. طبیعی هست که کار با قلم مو بالایی می­طلبه و باید به نحوه­ی کار با اون و میزان جذب رنگ هر قلم مسلط باشین.

  1. اجرای رنگ پلی اورتان با دستگاه اسپری:

کار با دستگاه اسپری، خروجی و به همراه داره که فرآیند رنگ آمیزی رو راحت­تر می­کنه. این روش، مناسب سطوح با طراحی (داری انحنا و پیچ) هست که امکان رنگ آمیزی یک دست اون با قلم مو ممکن . برای کار با دستگاه اسپری، باید دیده باشین تا بتونین به راحتی با دستگاه کار کنین، امّا در صورت داشتن تجربه، پوشش دهی یک سطح با لایه­ای ، در این روش ساده­تر از نقاشی با قلم مو هست. چون به صورت پاشش انجام می­شه و اهمیت فشار دست و سایر حساسیت­های قلم مو وجود نداره.

این هم از اجرای رنگ روی سطوح مختلف. در حالت معمول بعد از انجام رنگ آمیزی، محصول رو برای مدت زمانی مشخص در کوره قرار می­دن تا نمونه نهایی آماده بشه.

نگهداری از رنگ پلی اورتان نیازمند خاصی هست که این شرایط عبارت‌اند از:

در وهله­ی اوّل، اگه سطوح رنگ شده با رنگ پلی اورتان رو به طور مرتب کنین، نیاز به شستشوی اون کمتر می­شه و دوام پوشش بیشتر خواهد بود. پس تا جایی که ممکن هست، سعی کنین با دیدن هر لک یا غبار، اون رو از بین ببرین.

امّا در صورتی که با لکه­ای مقاوم مواجه بودین، می­تونه گزینه مناسبی برای تمیز کردن سطح باشه. سطح رو با پارچه­ای مرطوب پاک کنین و بلافاصله به کمک پارچه یا ابری ، رطوبت اون رو بگیرین تا رنگ و چوب آسیب نبینن. نگران آسیب هم نباشین چون استفاده از شوینده­ها هم در شستن سطوح پلی اورتان محدودیتی نداره. امّا باز هم باید به سرعت خشک بشه. لازم به یاد آوری هست که مثل هر متریال و رنگ دیگه­ای، بهتر هست این کار رو ابتدا روی قسمت کوچکی از سطح امتحان کنین.

قبل از پایان مطلب، لازم است یادآوری کنیم که باید قبل و بعد از اجرای رنگ، کلیه لوازم و تجهیزات رو با شست و شو بدین. توصیه­ی مهم دیگه اینکه این دسته از رنگ­ها، 6 ساعت هست. این یعنی زمانی برای وجود نداره و بهتر هست به میزانی که در همان مرتبه رنگ آمیزی لازم هست رنگ بشه.

امیدواریم خلاصه­ی مفیدی درباره رنگ­های پلی اورتان و کاربردهای اون خدمت شما عزیزان ارائه داده باشیم. مثل همیشه منتظر نظرات شما هست.

جستجوی کاربران برای این مطلب:

سامانه لاوان ماندگار ساختمان، با نام اختصاری سلام ساختمان، یک شرکت عضو پارک علم و فناری است، که در حوزه دکوراسیون داخلی چوبی مثل اجرای کابینت و کمد فعال است. تا به حال بیش از 4000 پروژه کابینت و کمد در سلام ساختمان اجرا شده است.

سلام ساختمان چه مزیتی دارد؟

برخی از ویژگی‌های سلام ساختمان که به شما کمک می‌کند تا با خیال راحت پروژه‌ی خود را اجرا کنید، عبارت است از:

 از زمان ثبت نام تا زمان تماسِ مشاور، چقدر طول می کشد؟

اگر در شهرهای محدوده‌ی سلام ساختمان باشید (تهران، خراسان رضوی، البرز، اصفهان، کرمان، خوزستان، فارس، گیلان، آذربایجان شرقی، قم، مازندران)، کمتر از 12 ساعت کاری طول میکشد تا مشاور سلام ساختمان با شما تماس بگیرد.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟

بله، مشاوره در سلام ساختمان رایگان است. در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم: هر دوی این‌ها رایگان است.

بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟

بله بازدید حضوری از پروژه ها بصورت رایگان انجام می‌شود.

                  آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام می‌دهد؟

بله. ما می‌توانیم کابینت‌سازهایی به شما معرفی کنیم که به صورت حرفه ای طراحی انجام می‌دهند. فقط کافیست به پشتیبان خود اطلاع دهید که نیاز به طراحی دارید.

آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟

اگر پروژه خود را با کابینت سازی که برای شما طراحی کرده است اجرا کنید، طراحی به عنوان تخفیف پروژه خواهد بود و برای شما رایگان است. اما اگر بعد از انجام طراحی به این نتیجه رسیدید که مایل نیستید با همان کابینت ساز پروژه‌ی خود را اجرا کنید، هزینه طراحی از شما دریافت می‌شود

دکترنامه در این نوشته، این موارد را بررسی می کند پنهان کردن عناوین
دکمه بازگشت به بالا