عمومی

چرا روسیه حق دارد نگران رویای زلنسکی درباره تبدیل اوکراین به “اسرائیل بزرگ” باشد

اظهارات رئیس جمهور اوکراین در مقایسه کشورش با اسرائیل، ادعای مسکو را تقویت می کند که کی یف قصد دارد طرح روس سازی را به زور اجرا کند.

به گزارش دکترنامه، جاناتان کوک، ستون نویس روزنامه خاورمیانه، در تحلیلی از تقابل اخیر اوکراین و رژیم صهیونیستی و نگرانی روسیه از این موضع نوشت: اما به نظر می رسد ولدیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین مصمم است اسرائیل را به میدان بیاورد.

زلنسکی که ماه گذشته به صورت زنده در پارلمان اسرائیل صحبت می کرد، ظاهراً خواستار تسلیحات، به ویژه سیستم رهگیری گنبد آهنین شد. این سامانه توسط اسرائیل برای متوقف کردن موشک‌های کوتاه‌برد شلیک شده از غزه توسط فلسطینی‌ها استفاده می‌شود که می‌خواهند توجه را به محاصره 15 ساله غزه جلب کنند.

اما بسیاری از سیاستمداران اسرائیلی به جای خوشحالی زلنسکی به سخنرانی او اعتراض کردند. در این سخنرانی، زلنسکی رفتار روسیه با اوکراین را با “راه حل نهایی” آلمان نازی با یهودیان اروپایی مقایسه کرد.

اگرچه خود زلنسکی یهودی است، اما اظهارات وی برای اکثر اسرائیلی ها توهین آمیز به نظر می رسد. اسرائیل تاکنون از ارسال سلاح به اوکراین یا پیوستن به غرب در جنگ اقتصادی خود علیه روسیه خودداری کرده است.

اسرائیل تمام تلاش خود را می کند تا مسیر دشوار دیپلماتیک به سمت اوکراین را طی کند. اسرائیل از یک سو مشتری منطقه ای آمریکاست و مورد حمایت واشنگتن است و می خواهد حامیانش را راضی نگه دارد. از سوی دیگر، حفظ روابط خوب با مسکو به نفع ارتش اسرائیل است.

علاوه بر این، رهبران اسرائیل نگران تقویت این اجماع هستند که آنچه ارتش روسیه در اوکراین انجام می دهد یک “جنایت جنگی” رکورددار است که می تواند علیه اسرائیل برای سوء استفاده های خود در سرزمین های اشغالی مورد استفاده قرار گیرد.

نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل در ابتدا نقش میانجی را بر عهده گرفت و حتی از زلنسکی خواست که پیشنهاد روسیه برای آتش بس را بپذیرد.

با این وجود، زلنسکی قصد دارد با پرداختن به موضوع اسرائیل، موازنه را به نفع اوکراین تغییر دهد. او می دانست که وضعیت اسفناک کشورش توجه رسانه های غربی و همدردی عمومی غرب را به خود جلب کرده است. او تمام انگیزه‌ها را دارد تا اسرائیل را متقاعد کند تا با پایبندی به این احساسات، حمایت آشکارتری از اوکراین نشان دهد.

وی در سخنرانی خود در پارلمان به نقل از گلدا مایر، نخست وزیر سابق اسرائیل گفت: «دشمنان ما می خواهند ما را ترک کنیم». زلنسکی هشدار داد که روسیه قصد دارد همین کار را با اوکراین انجام دهد.

یایر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل هفته گذشته پس از انتشار اولین تصاویر از اجساد در شهر بوچا در نزدیکی کیف، لحن خود را تغییر داد. او در توییتر نوشت: «آزار و اذیت عمدی غیرنظامیان یک جنایت جنگی است و من آن را به شدت محکوم می‌کنم».

شاید، اسرائیل امیدوار است با این ادعا که «هیچ قصدی» برای آسیب رساندن به فلسطینی ها ندارد، با وجود اینکه به غیرنظامیان آسیب می رساند، از چنین انتقادی اجتناب کند.

پنجشنبه گذشته، اسرائیل با پیوستن به آمریکا و اروپا در رای گیری برای تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، با مسکو پیش رفت. مسکو هشدار داده است که با این اقدام به عنوان یک “ژست خصمانه” برخورد خواهد کرد که پیامدهایی برای روابط دیپلماتیک خواهد داشت.

رای اسرائیل در سازمان ملل پس از اظهارات زلنسکی در مورد معرفی اسرائیل به عنوان الگویی برای اوکراین پس از جنگ صورت گرفت. او گفت که کشورش به “اسرائیل بزرگ” تبدیل خواهد شد در حالی که نیروهای مسلح در تمام جنبه های جامعه اوکراین حضوری قوی خواهند داشت.

او گفت: «در همه موسسات، سوپرمارکت ها، سینماها افراد مسلح حضور خواهند داشت. بنابراین، در آینده نزدیک، اوکراین به جای «کاملاً لیبرال و اروپایی» به عنوان یک جامعه بسیار نظامی مانند اسرائیل شکل خواهد گرفت. او افزود که اوکراین از “اقتدارگرا” شدن اجتناب خواهد کرد.

اسرائیل جامعه ای به شدت نظامی است که به عنوان یک جامعه شهرک نشین و استعماری که به دنبال تصرف و جابجایی جمعیت بومی است، باید با فلسطین به عنوان دشمنی برای تسلیم یا بیرون راندن رفتار کند.

برای دهه‌ها، ارتش اسرائیل و شبه‌نظامیان غیرنظامی برای بیرون راندن فلسطینی‌ها از سرزمین‌هایشان (پاکسازی قومی) و دور نگه داشتن آنها به عنوان یک اقلیت، دور از جامعه انحصاری یهودی که به جای آنها ساخته شده بود (آپارتاید) همکاری کرده‌اند. آیا منظور زلنسکی برای اوکراین این بود؟ جامعه ای عمیقاً جدا شده که در آن ارتش و شبه نظامیان اوکراین کسانی را که در واقع اوکراینی نیستند اخراج می کنند؟ به طور متناقض، این تقریباً به طور قطع در مورد اتهامات ولادیمیر پوتین علیه دولت اوکراین در توجیه حمله کشورش در اواخر فوریه صادق است. او استدلال می کند که “هویت نازی” اوکراین باید “پاک شود” – ادعایی که توسط پایتخت های غربی تحقیر می شود.

اما می توان ادعا کرد که وعده زلنسکی برای ایجاد اسرائیلی به تقلید از اسرائیل از استدلال رهبر روسیه حمایت می کند.

اگر زلینسکی به وعده خود مبنی بر بیرون راندن نیروهای روسی از اوکراین عمل می کرد، کی یف دیگر نیازی به استقرار نیروها و شبه نظامیان در هر سینما و سوپرمارکتی نداشت. این کشور برای دفاع از مرزهای شمالی و شرقی خود به یک ارتش بزرگ و مجهز نیاز داشت. با این حال به نظر می رسد رئیس جمهور اوکراین روسیه را تنها دشمن اوکراین نمی داند.

پس او نگران چه چیزی است؟ برای درک این موضوع باید سخنان پوتین را تحلیل کنیم.

ادعاهای رئیس جمهور روسیه مبنی بر «نازی زدایی» اوکراین برای توجیه حمله به این کشور بر این ایده استوار است که عناصر فاشیست ارتش اوکراین در کشتار و پاکسازی قومی جمعیت بزرگ روس ها در اوکراین و در اوکراین دست داشته اند. دونباس قلمرو در مرز با روسیه.

روسیه مدعی شده است که بخشی از دلایل حضور نیروها در شرق اوکراین جلوگیری از چنین جنایاتی است که اغلب به عنوان “روسیه زدایی” توصیف می شود. پوتین حتی از اصطلاح “نسل کشی” استفاده کرد.

پس از تظاهرات گسترده در کیف در سال 2014 و سرنگونی دولت آن زمان طرفدار روسیه در اوکراین، این کشور درگیر جنگ داخلی در جناح شرقی خود شده است.

به گفته برخی ناظران، آنچه هشت سال پیش در اوکراین رخ داد مشکوک و شبیه به «کودتای نرم» با حمایت ایالات متحده است.سوابقی از اینکه چه کسی باید به عنوان «رئیس جمهور جدید» اوکراین منصوب شود منتشر شد.

اقدامات بعدی دولت ناسیونالیست جدید کیف نه تنها شامل دشمنی با روسیه از طریق لابی برای پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا می شود. کیف همچنین قوانینی را تصویب کرد که وضعیت زبان روسی در اوکراین را که توسط بخش بزرگی از مردم صحبت می شود کاهش داد و نئونازی ها و شبه نظامیان آشکارا ضد روسیه مانند گردان آزوف را در ارتش اوکراین ادغام کرد.

از زمان حمله روسیه، زلنسکی همچنین فعالیت 11 حزب مخالف را به دلیل حمایت از روسیه یا جامعه روسی زبان در اوکراین ممنوع کرده است.

رسانه های غربی با استناد به ادعای پوتین مبنی بر «نازیسم زدایی»، هرگونه اشاره به مشکل دیرینه نئونازی ها در اوکراین را «نشر اطلاعات نادرست از سوی روسیه» توصیف کردند. این در حالی است که همین رسانه چندین سال پیش به طور گسترده از مشکلات اوکراین خبر می داد.

اما – حداقل از دیدگاه مسکو – مشکل گردان آزوف و چنین گروه هایی این است که آنها نماینده شکل قدرتمندی از ناسیونالیسم افراطی اوکراین هستند که نه تنها همکاری تاریخی اوکراین با آلمان نازی را جشن می گیرد، بلکه اعتماد اوکراین را نیز تهدید می کند. .

از زمان تغییر دولت در اوکراین در سال 2014، گروه هایی مانند گردان آزوف در خط مقدم جنگ داخلی در منطقه دونباس، جایی که روسیه متمرکز است، قرار گرفته اند. درگیری ها در این منطقه دست کم 14000 کشته و صدها هزار اوکراینی آواره شده است.

این ممکن است توضیح دهد که چرا حتی یک خبرنگار بی‌بی‌سی در بازدید از یکی از شهرهای شرق اوکراین مجبور شد – هرچند با اکراه – بپذیرد که برخی از اوکراینی‌هایی که با دولت زلنسکی مصاحبه کردند، به نظر می‌رسید که بیشتر از دولت پوتین باشند. کرملین به عنوان یک مشکل تلقی می شود.

این ما را به این سوال برمی گرداند که چرا زلنسکی اینقدر مشتاق بود که از اسرائیل برای اوکراین الگوبرداری کند – و چرا چنین تحولاتی مسکو را عصبی کرد.

اسرائیل همه فلسطینی‌های تحت کنترل خود را – چه در داخل اسرائیل و چه در سایر بخش‌های سرزمین‌های اشغالی – به‌عنوان ستون پنجم بالقوه می‌داند که به‌عنوان یک رکن بالقوه به دنبال نابودی اسرائیل بزرگ از درون به نمایندگی از میلیون‌ها پناهنده فلسطینی دیگر در سراسر جهان عرب است.

اما در حالی که بسیاری از مردم در سراسر جهان به طور فزاینده ای نسبت به رفتار اسرائیل با فلسطینی ها ناله می کنند، رهبری اوکراین نشان داده است که معتقدند این مدل آپارتاید ملی گرای افراطی، الگوی ایده آل برای اوکراین است، اگر این درست باشد. حملات – اگرچه او آنها را نمی پذیرد، اما شامل جلوگیری از اخراج جامعه روسی زبان از اوکراین و جایگزینی آنها با ایدئولوگ های نئونازی مانند اعضای گردان آزوف در پشت درهای روسیه است.

حتی اگر اوکراین در نهایت موفق به سرنگونی ارتش روسیه شود، سلاح های غربی در دست اوکراین باقی خواهند ماند، از جمله شبه نظامیانی مانند گردان آزوف.

اگر رویای زلنسکی مبنی بر تبدیل شدن اوکراین به «اسرائیل بزرگ» با خروج نیروهای روسی محقق شود، ممکن است پایانی خونین نباشد، بلکه تنها فصل جدیدی از مشکلات اوکراین باشد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا