عمومی

چگونه هوش مصنوعی استارتاپ شما را ثروتمند می‌کند؟

شرکتی فعال در زمینه هوش مصنوعی به نام «اِلِوِن لَبز» ظرف تنها چند ماه بعد از تأسیسش به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار رسید.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، استارت آپی فعال در زمینه هوش مصنوعی در شهر لندن که اوایل سال جاری کار خود را شروع کرده بود امروز به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار رسیده است و سرمایه گذار‌های زیادی برای خرید سهام این شرکت فناورانه نوپا ابراز علاقه کرده‌اند.

شرکت «الون لبز» (Eleven Labs) که از هوش مصنوعی برای تولید صوت برای دوبله ویدئو‌ها به زبان‌های مختلف استفاده می‌کند هیچ دفتری ندارد و تا همین اواخر کمتر از ده کارمند داشت. اما اخیراً توانست یک بودجه ۱۹ میلیون دلاری از میلیاردر‌هایی مانند مصطفی سلیمان و اندریسین هورویتز جذب کند و ارزش خود را به ۹۹ میلیون دلار افزایش دهد.

ماتی استانیزفسکی، یکی از موسسان الون لبز، در گفتگو با مجله استاندارد، گفت: «وقتی در سال ۲۰۲۲ با سرمایه گذار‌ها صحبت می‌کردیم، بیشترشان روی رمزارز‌ها و متاورس متمرکز بودند و هیچکس علاقه‌ای به هوش مصنوعی نداشت- کل بازار فکر می‌کرد که الان زمان مناسبی برای سرمایه گذاری روی هوش مصنوعی نیست.

«اما امروز افراد زیادی به ارزش فناوری هوش مصنوعی و برخی مزایایی که ارائه می‌دهد پی برده اند، برای همین امروز مردم علاقه بیشتری به نوآوری و آزمایش نشان می‌دهند و صحبت کردن درباره پروژه‌های هوش مصنوعی با سرمایه گذار‌ها به مراتب کار آسانتری است.»

چندی پیش یک شرکت فعال در زمینه هوش مصنوعی دیگر به نام میسترال در پاریس تنها چند هفته بعد از تاسیسش توانست سرمایه اش را به ۱۰۰ میلیون یورو برساند و ارزش خود را به حدود ۲۵۰ میلیون یورو افزایش دهد.

راسمولد کارشناس سرمایه گذاری می‌گوید: «به نظر من امروز هوش مصنوعی در جایی ایستاده که اینترنت ۲۵ سال پیش در آن ایستاده بود- جدید، جذاب و شرکت‌های زیادی هستند که می‌خواهند سهمی از این بازار به دست بیاورند. این بازی هم برندگان و هم بازندگان بسیار بزرگی خواهد داشت. فعلاً هیچکس نمی‌داند در آینده چه اتفاقاتی می‌افتد، برای همین خیلی‌ها می‌خواهند با سرمایه گذاری روی یکی دو تا استارت آپ ببینند که می‌توانند در آینده جواهر درو کنند یا نه.»

دکمه بازگشت به بالا