عمومیکسب و کار ویژه

کاشت بادام زمینی در مناطق سردسیر

کاشت و پرورشگروه کسب و کار: در بین این محصولات بادام زمینی کمترین کشت و بیشترین سود را دارد و به همین خاطر در این مطلب می خواهیم در مورد بادام زمینی صحبت کنیم و مناطق کاشت بادام زمینی را بررسی کنیم.

در سال های اخیر آمار بارندگی در کشور پایین آمده است و همین موضوع تبدیل به یک چالش جدی در کشاورزی شده است. طوری که در بیشتر مناطق ایران کشت های پر آب مثل برنج و سیب زمینی ممنوع شده است! یکی از جدی ترین راه حل های جهاد کشاورزی برای مدیریت منابع آبی کشاورزی ترویج کشت های کم آب مثل گل محمدی و بادام زمینی و گندم و زعفران است. در بین این محصولات بادام زمینی کمترین کشت و بیشترین سود را دارد و به همین خاطر در این مطلب می خواهیم در مورد بادام زمینی صحبت کنیم و مناطق کاشت بادام زمینی را بررسی کنیم.

شرایط کشت بادام زمینی

بادام زمینی گیاهی گرما دوست است ولی در مناطق سردسیر هم امکان کشت دارد. پس از نظر دما و آب و هوا در شهرهای سردسیر و گرمسیر امکان کشت بادام زمینی وجود دارد. همچنین برای کشت بادام زمینی باید زمینی با آب شیرین و خاک سبک (ترجیحا خاکهای لومی) داشته باشیم. بادام زمینی به ph خاک حساسیت زیادی ندارد و در خاک هایی با ph بین ۵٫۵ تا ۸٫۵ می تواند رشد کند.

قیمت نهال بادام بر اساس معیارهای مختلف، متغیر میباشد.


بادام زمینی با این که طبع گرم و تر دارد ولی انواعی از رقم های سردسیری دارد که تحمل سرمای قابل توجهی دارد و در آب و هوای سرد نیز قابل کشت است. ما اولین بار این نکته را از کشت بادام زمینی در ترکیه متوجه شدیم! ترکیه با آب و هوای نسبتا سردی که دارد یکی از کشورهایی است که هر سال به طور عمده بادام زمینی را کشت می کند. از ارقام که در ترکیه و ویرجینیای آمریکا کشت می شد در شهرهای سردسیر ایران مثل اقلید و مریوان و آذربایجان شرقی کشت کردیم و خوشبختانه نتایج مثبتی گرفتیم.

زمان کاشت بادام زمینی در همدان


همدان به عنوان پایتخت کشاورزی ایران همیشه از کشت های جدید و درآمدزا استقبال می‌کرده است. در سال ۱۳۹۹ دو پسر جوان برای اولین بار در شهر رزن اقدام به کشت ۵ هکتار بادام زمینی کردند که از این ۵ هکتار زمین حدود ۲۷ تن محصول خشک برداشت کردند که این آمار برای کشاورزی که اولین بار بادام زمینی می کارد یک رکورد محسوب می شود. بهترین زمان برای کشت بادام زمینی در همدان ۲۵ اردیبهشت تا ۵ خرداد است.

زمان کشت بادام زمینی در آذربایجان شرقی


در استان آذربایجان شرقی در شهرهایی مثل آذرشهر و میانه  و اهر بادام زمینی کشت می شود. کشاورزان این شهرها بازه زمانی ۲۰ تا ۳۱ اردیبهشت را برای کاشتن بادام زمینی توصیه می کنند. همچنین ممقان شهری در جنوب غربی تبریز است که به صورت تخصصی در زمینه برشته کردن بادام زمینی فعالیت می کند. همچنین شهر ممقان دستگاه برشته کن بادام زمینی را می سازد.
کشت بادام زمینی در مناطق معتدل
مناطق معتدل کشور مثل گیلان و مازندران و آبگرم قزوین پارس آباد مغان و مینو دشت گلستان در سال های اخیر بیشترین کشت بادام زمینی به خود اختصاص داده اند. بیشترین تولید بادام زمینی کشور هم در همین شهرها بوده است!

 

کشت بادام زمینی در مازندران


شهرهای شمالی با توجه به این که خاک نرمی دارند و خاکشون همیشه رطوبت داره میتوانند بادام زمینی را دیمی کشت کنند یعنی از کاشت تا برداشت آب ندهند. این موضوع هم نقطه مثبت دارد هم نقطه منفی! نقطه ی مثبتش اینجاست  نیاز به آبیاری ندارد. نقطه منفی اش هم به این جهت است که نمیتوان کودهای مختلف را با آبیاری داد و کشاورزان آستانه اشرفیه مجبورند کودها را قبل از کشت به خاک اضافه کنند یا به صورت محلول پاشی به گیاه بدهند که در این صورت سطح جذب کودها از گیاه پایین است.

کشت بادام زمینی در قزوین


برای اولین بار در سال ۱۳۹۵ یکی از کشاورزان با تجربه بویین زهرا به نام آقای صفری یک زمین به اندازه ۵ هکتار به صورت آزمایشی کشت کردند و بعد از آن در سال های بعد کم کم کشت بادام زمینی در شهرهای دیگر استان قزوین مثل تاکستان و آبیک و نظرآباد کشت بادام زمینی به صورت پایلوت کشت شد. و هم اکنون کشاورزان این شهرها به صورت پراکنده و به اندازه چند هکتار کشت می کنند.

زمان کشت بادام زمینی در شهرهای گرمسیر


در جنوب کرمان شهرهای جیرفت، کهنوج، منوجان، عنبرآباد و قلعه گنج در سیستان و بلوچستان چابهار و ایرانشهر در خوزستان شوش، شوشتر، ایذه، اندیمشک و اهواز در فارس قیر و کارزین و لامرد بادام زمینی از جمله شهرهایی هستند که بادام زمینی را به صورت آزمایشی کاشتند و جواب مطلوبی گرفتند. کشت بادام زمینی در شهرهای گرمسیر با کشت در شهرهای دیگر فرق میکند در شهرهای جنوب کشور که گرمسیری هستند دو فصل بهار و تابستان حاکم است و همچنین هوای گرم و تبخیر بالا و خاک های ماسه ای و… از ویژگی های این شهرها است.
کشت بادام زمینی در شهرهای گرمسیر با کشت در شهرهای دیگر فرق میکند در شهرهای جنوب کشور که گرمسیری هستند دو فصل بهار و تابستان حاکم است و همچنین هوای گرم و تبخیر بالا و خاک های ماسه ای و… از ویژگی های این شهرها است.
خوشبختانه در شهرهای گرمسیر دو بار در سال امکان کشت بادام زمینی وجود دارد. کشت بهاره که از بهمن شروع می شود و تا ۱۵ اسفند امکان کشت وجود دارد. و کشت پاییزه که از ۲۰ مرداد شروع می شود و تا اول مهر امکان کشت وجود دارد. بادام زمینی برای رشد ۴ ماه زمان نیاز دارد. در شهرهای جنوبی با توجه به گرمای هوا آبیاری بیشتری لازم است و در این شهرها حدودا هر ۱۲ روز آبیاری لازم است.

 

پیشنهاد ویژه کشت بادام زمینی!


با توجه به تولید کم بادام زمینی در سال های اخیر قیمت این محصول همواره در حال افزایش است، در صورتی که این روند کمبود بادام زمینی در کشور ادامه پیدا کند دولت مجبور به واردات بادام زمینی می شود که در این صورت هم ارز از کشور خارج می شود و هم همین اندک کشاورزان بادام زمینی با مشکل مواجه می شوند الان بهترین صورت برای شروع کشت بادام زمینی است و خبر خوب این که مجموعه مغان هوم آماده همکاری با کشاورزان ایران است. مغان هوم کاشت بادام زمینی را آموزش میدهد و هم موقع برداشت محصول شما را تضمینی به قیمت روز میخرد.

در پایان هم نکاتی در بحث خرید نهال گردو پالیز کانادایی بیان خواهیم کرد.منبع خبر:

بادام زمینی به روش اصولی

دکمه بازگشت به بالا