اقتصادی

کنترل و پایش خطوط تولید با نرم‌افزارهای بومی مبتنی بر هوش مصنوعی

محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان به منظور کنترل و پایش خطوط تولید، نرم افزار و سخت افزارهایی مبتنی بر هوش مصنوعی عرضه کردند که به گفته آنها این محصول در خط تولید داروی یکی از کارخانه‌های صنعتی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

محمدحسین سکوت، قائم مقام مدیر عامل این شرکت‌ دانش‌بنیان در گفت‌وگو با دکترنامه، زمینه تحقیقاتی این شرکت را در حوزه دارویی دانست و گفت: بخشی از فعالیت این شرکت مربوط به ارائه خدمات فنی و مهندسی است و در این بخش تمرکز ما بر هوشمندسازی کلیه ایستگاه‌های خطوط تولید بر اساس فناوری‌های هوش مصنوعی و پردازش تصویر است.

وی با بیان اینکه برای این منظور اقدام به طراحی و پیاده‌سازی سخت افزار و نرم‌افزارهایی برای پایش خطوط تولید کردیم، عملکرد این محصولات سخت افزاری و نرم افزاری را بر بستر اینترنت اشیاء دانست.

سکوت، اظهار کرد: خدمات مهندسی ما برای کنترل خطوط در صنایع، در ۳ بخش ارائه می‌شود که شامل «کنترل و پایش ماشین آلات خطوط تولید» یا Self Control، «کنترل و پایش محصول» و «کنترل و پایش تاسیسات ورودی و خروجی خطوط تولید» است.

قائم مقام مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به نحوه عملکرد این محصول، توضیح داد: به عنوان نمونه شرکتی تولیدکننده سخت افزارهایی در صنعت دارویی است و هر کدام از آنها دارای ۲۰۰ قطعه است که ما با استفاده از سخت‌افزارها و نرم‌افزارهایی که در خطوط تولید آن شرکت نصب می‌کنیم قطعات تولیدی را از لحاظ ابعادی و ماهیتی مورد بررسی قرار می‌دهیم و در صورت بروز عیوبی بر روی قطعات تولید شده، به اپراتور گزارش داده می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر این خدمات در یکی از کارخانه‌های صنعت دارویی نصب شده است و در ۳ مرحله داروی تولیدی این شرکت را به صورت برخط مورد کنترل و پایش قرار می‌دهیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا