سلامت و دانشکسب و کار ویژه

آیا امکان افزایش قد وجود دارد

افزایش قد در بزرگسالی از جمله سوالات متداولی است که تبلیغات بسیاری پیرامون آن نیز انجام می شود در این مقاله سعی شده که عوامل مختلف موثر بر رشد قد را شرح دهیم. عوامل متعددی می توانند به رشد بهتر و افزایش قد کمک کنند که یکی از آنها پکیج افزایش قد می باشد. تصور می شود که عوامل ژنتیکی حدود 60 تا 80درصد در طول قد افراد نقش دارند. برخی عوامل محیطی اعم از تغذیه و ورزش معمولا بقیه درصدها را بخود اختصاص می دهند.


بین یک سالگی و بلوغ، اکثر افراد هرساله حدود 5 سانتی متر افزایش قد دارند. با رسیدن به مرحله بلوغ، شما هرساله حدود 10 سانتی متر افزایش قد را تجربه می کنید. با این حال هرکسی با سرعت متفاوتی رشد می کند.
برای دختران، این رشد انفجاری معمولا در اوایل نوجوانی شروع می شود. پسران ممکن است افزایش ناگهانی قد را در پایان دوره نوجوانیشان تجربه کنند.
به طورکلی رشد و افزایش قد بعد از گذراندن دوره بلوغ متوقف می شود. این بدین معناست که در بزرگسالی، بعید است که قدتان رشد کند و بلندتر شود.
با این حال کارهایی وجود دارند که شما می توانید در طول دوره نوجوانی انجام دهید تا ظرفیت رشدتان به حداکثر برسد. شما باید این کارها را تا دوره بزرگسالی ادامه دهید تا از تقویت سلامت و حفظ قدتان بهره مند شوید.

یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید

در طول سالهای رشد، شما باید همه موادمغذی موردنیاز بدنتان را مصرف کنید. رژیم غذایی شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • میوه های تازه
 • سبزیجات تازه
 • غلات کامل و سبوس دار
 • پروتئین ها
 • لبنیات

شما باید خوردن غذاهای زیر را کمتر کرده ویا از مصرف آنها پرهیز کنید:

 • قند
 • چربی های ترانس
 • چربی های اشباع شده

اگر داشتن بیماری یا سن بالا باعث شده تا قدتان تحت تاثیر تراکم استخوان کوتاه شود، مصرف کلسیم را افزایش دهید. غالبا توصیه می شود که زنان بالای 50 سال و مردان بالای 70 سال باید 1200 میلی گرم کلسیم را هر روز مصرف کنند.
ویتامین دی نیز برای سلامت استخوان مفید است. از منابع ویتامین دی می توان به ماهی تن، شیر غنی شده و زرده تخم مرغ اشاره کرد. اگر شما ویتامین دی را به مقدار کافی از رژیم غذایی جذب نمی کنید، با پزشک در مورد مصرف مکملی که بتواند نیاز بدنتان را برآورده سازد، صحبت کنید.

 

با مکمل های مناسب افزایش قد آشنا شوید:
مکمل هایی مانند که حاوی کلسیم، منیزیم و زینک هستند مکمل های مناسبی برای افزایش قد هستند. علاوه بر این با افزایش هورمون رشد می تواند به افزایش قد کمک کند.

از مکمل ها با احتیاط استفاده کنید

در بعضی موارد ممکن است مصرف مکمل ها برای رشد و افزایش قد کودکان و مقابله با کوتاه قد شدن سالمندان متناسب باشد.
به عنوان مثال اگر شما بیماری دارید که بر تولید هورمون رشد (HGH) تاثیر گذاشته، پزشک می تواند مکمل حاوی HGH را برای شما تجویز کند.
به علاوه سالمندان ممکن است بخواهند ویتامین دی یا مکمل های کلسیم را برای کاهش خطر استئوپورز (پوکی استخوان) مصرف کنند.

خواب کافی و مناسب داشته باشید

گاهی اوقات کم خوابی هیچ اثری بر رشد و افزایش قد در بلندمدت ندارد. اما اگر در طول نوجوانی، ساعات خوابتان کمتر از حد توصیه شده باشد، این ممکن است منجر به بروز مشکلات و برخی عوارض شود. این امر به این دلیل است که بدن درطول خواب، HGH را آزاد می کند. تولید این هورمون و دیگر هورمون ها زمانی که شما خواب کافی نداشته باشید، می تواند کاهش یابد.

تحرک داشته باشید

ورزش منظم فواید و مزیت های فراوانی دارد. ورزش منظم، عضلات و استخوان ها را مقاومتر کرده و به حفظ وزن و سلامت بدن کمک می کند و تولید HGH را تقویت می کند.
کودکان در مدرسه باید حداقل یک ساعت در روز ورزش کنند.
ورزش در بزرگسالی نیز فواید بسیاری دارد. ورزش علاوه بر اینکه سلامت بدن را حفظ می کند، می تواند به کاهش خطر استئوپورز () کمک کند.

خوب نشستن را تمرین کنید

بد نشستن ممکن است قدتان را کوتاهتر از آنچه هست نشان دهد. بنابراین قوز کردن یا خمیده شدن می تواند بر قدتان تاثیر بگذارد.

از یوگا برای افزایش قدتان استفاده کنید

اگر ورزش های مربوط به طرز نشستن، نیازتان را برآورده نمی کند، سعی کنید یوگا را انجام دهید. یوگا که تمرینی برای کل بدن است، می تواند عضلات را تقویت و مقاوم کند، بدنتان را در یک راستا و ردیف قرار دهد و به طرز نشستن شما کمک کند. این ورزش به شما در بلندتر شدن قد کمک خواهد کرد.

عوامل موثر بر افزایش قد چیست؟

ژنتیک

موثرترین عامل بر افزایش قد عوامل ژنتیکی است. دانشمندان ثابت کرده‌اند، میزان قد هر فردی ۸۰ درصد از والدین او به ارث رسیده است. پس اگر والدین کوتاه قد داشته باشید باید به ۲۰ درصد باقیمانده اتکا کنید و راه‌های افزایش قد را در زمان مناسب انجام دهید.

البته  این نکته را هم به خاطر داشته باشید که قد خصوصیت چند ژنی دارد، یعنی ممکن است پدر و مادر شما کوتاه قد یا قد متوسط داشته باشند اما افراد دیگر در خاندان شما قد بلندی داشته باشند و شما این‌قدر خوش‌شانس باشید که ویژگی قد بلندی را از آن‌ها به ارث ببرید.

تغذیه مناسب

تغذیه صحیح و کامل عاملی است که می‌تواند در افزایش قد موثر باشد. تغذیه هم در دوران جنینی و هم در دوران بلوغ و بزرگسالی بر افزایش قد موثر است. معمولا کسانی که از سوءتغذیه رنج می‌برند، افرادی قد کوتاه هستند، زیرا نیازهای بدنشان تامین نشده است. به‌خصوص وجود روی در رژیم غذایی عامل موثر بر افزایش قد است. با مراجعه به میتوانید برنامه غذایی مفید و موثر برای افزایش قد خود دریافت کنید.

بیماری‌های پس از تولد

فرد بیمار نیاز به سوخت و ساز بیشتری دارد تا با عوامل بیگانه و بیماری‌زا مقابله کند. استراحت کردن و که تامین کننده‌ی نیاز یک بیمار باشد باعث می‌شود فرایند رشد متوقف نشود.

عوامل محیطی

شرایط محیطی که یک فرد از بدو تولد تا بزرگسالی در آن قرار دارد بر سلامت بدن و میزان رشد قد و حتی هم تاثیر گذار است. نوزادی که وزن و قد پایین هنگام تولد دارد یا  بعد از تولد مورد مراقبت مناسب قرار نمی‌گیرد یا نوزادی که در معرض دود سیگار قرار دارد قطعا نمی‌تواند شرایط رشد مناسب داشته باشد. پس احتمال این‌که قد بلندی نداشته باشد بیشتر است.

افزایش قد تا چه سنی امکان پذیر است؟

با توجه به این‌که خیلی از افراد علاقه به افزایش قد دارند، طبیعی‌ست کلینیک افزایش قد تاسیس شود. بعضی ازاین مراکز با شعارهایی مانند افزایش قد تضمینی، افزایش قد در یک روز و … شروع به کار می‌کنند و اتفاقا این‌قدر این جملات جذاب هستند که ممکن است بعضی افراد هزینه‌های هنگفت هم در این مسیر خرج کنند. اما آیا این موارد عملی است؟ یا اصلا برای همه‌ی افراد قابل اجرا است؟

بهتر است به ساختار استخوان‌ها و نحوه‌ی رشد در آن‌ها توجه کنیم.

  در استخوان‌های دراز در بدن مانند استخوان ران و استخوان ساق پا ناحیه‌ای به نام اپی‌فیز وجود دارد. این بخش مولد است و با تکثیر سلولی باعث افزایش قد می‌شود البته تا زمانی که غضروفی است و هنوز سفت و استخوانی نشده است.

خب تا چه زمانی این منطقه غضروفی و مولد است؟ تا  زمانی که هورمون رشد ترشح شود یعنی تا پایان دوران بلوغ این منطقه در استخوان غضروفی است و امکان افزایش قد وجود دارد.

 زیرا با رسیدن به سن بلوغ با ترشح هورمون‌های جنسی مردانه (تستوسترون) و هورمون جنسی زنانه (استروژن) صفحات غضروفی بسته می‌شوند و تبدیل به بافت‌های استخوانی سفت می‌شوند و افزایش قد بعد از بسته شدن صفحات رشد یا به‌عبارت دیگر افزایش قد بعد از بلوغ امکان‌پذیر نیست.

رشد قد در پسران تا چه سنی امکان‌پذیر است؟

قد مناسب برای پسران ۱۵ ساله به ارث و سن بلوغ  آنان بستگی دارد. رشد قد پسرها دیرتر شروع می‌شود و حتی بعد از بلوغ و تا اواخر نوجوانی هم ادامه دارد. راه های افزایش قد در ۱۵ سالگی برای پسران داشتن تغذیه مناسب و حاوی مواد مغذی در کنار ورزش کردن و حرکات کششی و تقویتی است.

رشد قد در دختران تا چه سنی امکان‌پذیر است؟

با توجه به این‌که بلوغ در دختران در سنین پایین‌تری اتفاق می‌افتد،  توقف رشد در آن‌ها زودتر صورت می‌گیرد. راهکار پیشنهادی برای دختران نوجوانی که می‌پرسند چکار کنیم قدمان بلند شود  فرقی با راهکارهای پسران ندارد و مبتنی بر تغذیه صحیح و ورزش کردن است.

راه های افزایش قد چیست؟

افزایش قد بعد از بسته شدن صفحات رشد امکان پذیر نیست. اما با اقداماتی در سنین پایین‌تر روند افزایش قد را بیش‌تر کرد.

تغییر سبک زندگی برای افزایش قد

یکی از مواردی که در سبک زندگی سالم اهمیت دارد داشتن الگوی خواب مناسب و کافی است. اگر می‌خواهید سلامت بدن تامین شود باید به اندازه‌ی کافی بخوابید. هورمون‌های رشد (HGH) در خواب ترشح می‌شوند، به‌خصوص در چرخه‌های عمیق خواب.

افزایش قد در نوجوانان نیاز به ۸ ساعت خواب عمیق دارد تا مغز هورمون رشد ترشح کند و دراین‌صورت باعث رشد قد مطلوب در فرد می‌شود.

برای داشتن الگوی خواب مناسب موارد زیر را رعایت کنید:

 • دو ساعت قبل از خواب از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار بپرهیزید.
 • در محیطی که نور و سرو صدا نباشید بخوابید؛ به هیچ وجه با گوشی موبایل به رختخواب نروید.
 • اگر از کم‌خوابی رنج می‌برید از دمنوش بادرنجویه یا بابونه قبل از خواب استفاده کنید.

رعایت رژیم غذایی برای افزایش قد

 اگر می‌خواهید قد بلندی داشته باشید باید مواد غذایی سالم مصرف کنید و از مصرف خوراکی‌های فاقد ارزش غذایی پرهیز کنید. حتما می‌دانید استفاده از:

 • پروتئین‌ها
 •  
 •  
 • و برای رشد استخوان‌ها و افزایش قد ضروری است. تاثیر این مواد مغذی و منابع غنی از آن‌ها را در ادامه ذکر می‌کنیم.

کلسیم

کلسیم در استحکام استخوان‌ها و رشد آن‌ها موثر است. به همین دلیل باید مواد لبنی مانند:

 • شیر
 • ماست
 • پنیر
 • و کشک را در رژیم غذایی بگنجانید.

افرادی که مشکل حساسیت به لاکتوز دارند و نمی‌توانند از شیر استفاده کنند می‌توانند از انواع بدون لاکتوز استفاده کنند یا بادام که سرشار از کلسیم است را جایگزین نمایند.

ویتامین‌D

برای رشد استخوان‌ها و پیشگیری از مخصوصا در کودکان اهمیت بسیاری دارد. منبع تامین این ویتامین نور خورشید و مواد غذایی است.

 • ماهی
 • تخم مرغ
 • قارچ
 • و لبنیات در رژیم غذایی بر تامین این ویتامین تاثیر بسیاری دارد.

با توجه به این‌که امروزه سبک زندگی ما  به‌صورتی است که در معرض نور خوشید نیستیم، خیلی از افراد از کمبود ویتامین D رنج می‌برند به همین دلیل باید از مکمل‌ها استفاده کنند.

 ویتامین  D یک ویتامین محلول در چربی است که مقادیر بالای آن در کلیه و کبد رسوب می‌کند. به همین جهت نباید خودسرانه مکمل ویتامین D مصرف کنید. به شما توصیه می‌کنیم با در مورد نحوه‌ی مصرف مکمل‌ ویتامین D و راه تشخیص کمبود ویتامین Dمشورت کنید.

روی

کمبود روی در کودکان عوارض جدی مانند کوتاهی قد دارد. پس بهتر است منابع غذایی که حاوی روی هستند مانند حبوبات، تخم مرغ، شکلات  را در سبد خانوار جای دهید. میتواند با دادن رژیم غذایی مناسب به تامین مواد مغذی و افزایش قد کودک کمک کند.

پروتئین

پروتیئن‌ها حکم ضروری‌ترین ماده‌ی مغذی برای رشد سلول‌ها و استخوان‌ها را دارد. در موارد فقدان پروتئین سلول‌ها قادر به همانند سازی و تکثیر نخواهند بود.

 • لبنیات
 • گوشت قرمز
 • قارچ
 • وتخم مرغ از اصلی‌ترین منابع غذایی پروتئین‌دار هستند.

ورزش کردن برای افزایش قد

تحرک و ورزش کردن باعث افزایش نیاز و جذب مواد غذایی، افزایش گردش املاح استخوانی و افزایش ترشح هورمون رشد می‌شود. ورزش کردن اقدامی است که برای افزایش قد بعد از ۲۰ سالگی هم توصیه می‌شود. پس اگر دنبال افزایش قد هستیم، باید  ورزش هایی برای افزایش قد انجام دهیم.

بد نیست بدانید، برنامه‌های اندرویدی با عناوین افزایش قد در یک هفته ۱۰ سانت هم با تکیه بر ورزش کردن ادعای افزایش قد دارند.

چه ورزش هایی قد را بلند می کند؟

بسکتبال و والیبال برای افزایش قد

حتما دیده‌اید والیبالیست‌ها یا بسکتبالیست‌ها قد بلندی دارند. آیا این افراد هنگام ورود به این رشته‌های ورزشی قد بلند بوده‌اند یا با انجام ورزش قدشان بلندتر شده است؟ بله درست است، این دو ورزش با کشیدن ماهیچه‌های بدن تاثیر زیادی در افزایش قد دارند.

 اگر دنبال یک راه فوری افزایش قد هستید، افزایش قد در یک هفته با ورزش کردن را امتحان کنید. در شروع و پایان هفته میزان قد را ثبت کنید و از نتیجه‌ی آن شگفت‌زده شوید.

شنا برای افزایش قد

شنا کردن هم می‌تواند با کشیدن ماهیچه‌های بدن در رشد قدی فرد موثر باشد.

 • بارفیکس
 • طناب زدن
 • بدمینتون
 • و تنیس هم از دیگر ورزش‌هایی هستند که برای افزایش قد بزرگسالان توصیه می‌شوند.

داروی افزایش قد چیست؟

درصورتی‌که می‌خواهید در مورد تاثیر گذاری داروی افزایش قد بدانید، اول باید سن فردی که می‌خواهد این دارو را استفاده کند بررسی کنیم. داروی افزایش قد در کودکان تاثیر دارد و می‌تواند باعث افزایش قد در یک ماه می‌شود. اما امپول افزایش قد بزرگسالان فقط یک دروغ و تبلیغ تجاری است.

در کودکانی که هورمون رشد به اندازه‌ی کافی ترشح نمی‌شود، تزریق روزانه سوماتروپین به‌صورت روزانه می‌تواند افزایش قد تا ۲۰ سانت شود. اما در بزرگسالان که صفحات رشد بسته شده قرص افزایش قد یا آمپول نمی‌تواند تاثیر گذار باشد و تاکنون راه های افزایش قد بزرگسالان پاسخ مناسبی نداشته و فقط عوارض به‌جا گذاشته است.

عوارض جانبی قرص افزایش قد چیست؟

هر دارویی قطعا عوارضی آزار دهنده برای فرد دارد. به‌خصوص اگر در موقعیت نامناسب که بدن به آن نیاز ندارد مصرف شود. سوماتروپین و هورمون رشد (HGH) دو داروی پر استفاده برای افزایش قد هستند. در ادامه عوارض جانبی هر کدام را ذکر می‌کنیم.

عوارض جانبی داروی تزریقی سوماتروپین شامل موارد زیر است:

عوارض جانبی هورمون رشد نیز موارد زیر است:

 •  
 • عدم تحمل گلوکز
 • ورم و احتباس مایعات
 • واکنش دستگاه ایمنی بدن به دارو
 • هیدروسفالی و سندرم تونل کارپال

جراحی برای افزایش قد موثر است؟

در پسران رشد قد تا ۲۵ سالگی و در دختران تا ۲۰سالگی ادامه می‌یابد. اما اگر کسی بعد از این سن بخواهد قد خود را بلندتر کند آیا این امکان برایش فراهم است؟

یکی از روش‌هایی که برای افزایش قد بعد از ۲۵ سالگی وجود دارد جراحی است. در روش جراحی نهایتا ۵ سانت به قد فرد اضافه می‌شود. البته این را هم فراموش نکنید که هیچ عمل جراحی بدون خطر و عارضه نخواهد بود. با این‌حال برای آشنایی شما با این روش مراحل آن را ذکر می‌کنیم.

 1. در این مرحله استخوان برش داده می‌شود و یک وسیله‌ی مخصوص بین تکه‌های استخوان قرار می‌گیرد.
 2. یک هفته بعد از انجام عمل جراحی، روزانه به مقدار ۰.۷۵ تا ۱ میلی‌متر کشش بر روی عضو انجام می‌شود. با احتساب افزایش قد ۵ سانتی‌متری، باید بین ۵۰ تا ۷۰ روز این مرحله طول بکشد.
 3. مرحله‌ی آخر مرحله تثبیت است که باید تقریبا دوبرابر مرحله‌ی قبل طول بکشد.

این عمل فقط در موارد زیبایی انجام نمی‌شود و برای کسانی که به دلیل بیماری یا یا سانحه طول پاهایشان متفاوت است، هم کاربرد دارد.

مشاوره با پزشک برای افزایش قد

درصورتی‌که در مورد:

 • راه‌های افزایش قد
 • رژیم غذایی برای قد بلند شدن

بازه‌ی سنی کهبسیاری از والدین در سنین رشد فرزندشان به دنبال راه های افزایش قد هستند. البته این تلاش محدود به والدین نیست، حتی بسیاری از افراد بزرگسال که از قدشان راضی نیستند هم دنبال راه‌های برای بلندتر شدن هستند. عوامل ژنتیکی و محیطی هر دو بر روی قد تاثیر می‌گذارند. درست است که ژنتیک با علم امروزی به طور دقیق قابل تغییر نیست، با این حال شرایط محیطی موثر بر رشد قد در اختیار انسان‌ها است. بنابراین هر فردی می‌تواند با غلبه بر شرایط محیطی به ایده‌آل‌ترین حد ممکن قد خود برسد.

در این مقاله قصد داریم عوامل و راه‌های موثر بر رشد قد در سنین مختلف را بررسی کنیم. برای افزایش قد می‌توانید از کمک‌های ، و بهره ببرید. در دکترتو می‌توانید با این پزشکان به صورت آنلاین، متنی یا تلفنی مشورت کنید و یا برای دریافت نوبت اینترنتی اقدام کنید.

راه های افزایش قد در ۲ تا ۱۰ سالگی

بیشتر والدین دوست دارند فرزندانشان قد بلند و قوی باشند، زیرا قد به عنوان نشانه‌ای از سلامتی در نظر گرفته می‌شود. والدین معمولا تمام تلاش خود را می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان سالم رشد می‌کنند و به قد مطلوبی می‌رسند.

ژن‌ها بیشترین نقش را در تعیین قد کودک دارند. با این حال، ژنتیک تنها عاملی نیست که بر قد تأثیر می‌گذارد. بسیاری از عوامل خارجی، مانند شرایط زندگی و رژیم غذایی سالم، می‌توانند بر تأثیر زیادی بگذارند. بنابراین، این امکان برای والدین وجود دارد که با روش‌های ساده، شانس رشد و قد بلند شدن فرزندان خود را افزایش دهند.

۱. داشتن رژیم غذایی متعادل و مغذی

مهم‌ترین عامل محیطی در افزایش قد کودک داشتن است. یک رژیم غذایی سالم باید شامل پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی و ویتامین‌ها به نسبت صحیح و متعادل باشد. همچنین مطمین شوید که کودک غذاهای ناسالم مانند تنقلات بسته‌بندی‌شده یا فست‌فود، نوشیدنی‌های شیرین گازدار و به طور کلی غذاهای سرخ‌شده نمی‌خورد. پروتئین‌های بدون چربی باید به مقدار کافی همراه با سبزیجات برگ‌دار و مواد غنی از مواد معدنی مانند کلسیم و پتاسیم مصرف شوند. مصرف کربوهیدرات‌های ساده مانند پیتزا و کیک، شیرینی را هم تا حد امکان محدود کنید. سعی کنید از غذاهایی استفاده کنید که روی یا زینک زیادی دارند، غذاهایی مانند دانه کدو و بادام زمینی.

۲. انجام تمرینات کششی

حرکات کششی، حتی حرکات ساده تاثیر زیادی بر قد کودک دارند. حرکات کششی به کشیده شدن ستون فقرات کمک می‌کنند و همچنین وضعیت بدن کودک شما را همیشه بهتر می‌کنند. برای افزایش قد کودک حرکات زیر را به کودک یاد بدهید:

 • به کودک خود بگویید پشت به دیوار بایستد و روی انگشتان پا قرار بایستد. همزمان به او کمک کنید تا عضلات خود را به سمت بالا بکشد.
 • یکی دیگر از تمرینات ساده برای کشش این است که کودک روی زمین نشسته و پاهایش را از هم باز کرده و انگشتان هر دو پا را با دستانش لمس کند.

یوگا نیز ورزشی است که بر حرکات کششی تاکید دارد. این ورزش علاوه بر کمک به رشد بیشتر کودکان و نوجوانان، به قوی‌تر شدن عضلات آنها نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید برای افزایش قد فرزندتان، او را به کلاس یوگا بفرستید.

ورزش‌هایی مانند حرکات کششی، یوگا، بارفیکس، حرکات پرشی مانند طناب زدن و شنا به افزایش قد در کودکان کمک زیادی می‌کنند.

۳. آویزان شدن از میله بارفیکس

ده‌ها سال است که بارفیکس زدن برای رشد بیشتر قد توصیه می‌شود. آویزان شدن از میله‌ به کشیده شدن ستون فقرات کمک می‌کند. به غیر از آویزان شدن از بارفیکس، می‌توانید فرزندتان را به حرکات شنا و بارفیکس نیز تشویق کنید. هر دو این حرکات عضلات بازو و پشت را قوی‌تر می‌کنند و تمرین‌هایی عالی برای حفظ تناسب اندام او هستند.

۴. پریدن و دویدن

پرش ورزشی است که می‌تواند به کارکرد کل بدن کمک کند. این ورزش که اثر فوق‌العاده‌ای بر قلب دارد، یکی از بهترین ورزش‌ها برای افزایش قد است. زمانی که کودک می‌پرد، بدن به طور کامل کشیده می‌شود، بنابراین باعث رشد عمودی در کودک می‌شود. برای این کار کودکتان را تشویق کنید که به طور منظم طناب بزند.

۵. شنا

شنا کردن یکی دیگر از عادت‌های سالم است که به کودک شما کمک می‌کند تا فعال بماند و از ورزش کردن لذت ببرد. این فعالیت یک ورزش تمام بدن است، به این معنی که تمام ماهیچه‌های بدن را به بهترین نحو به کار می‌گیرد. شنا به مدت طولانی می‌تواند به کودک شما کمک کند تا هر گونه چربی اضافی را از دست بدهد و در کل سالم بماند. این ورزش شامل کشش‌های زیادی به جلو است که ستون فقرات را تقویت می‌کند و زمینه را برای داشتن بدنی بلند و سالم فراهم می‌کند.

۶. خواب کافی

خواب کافی نه تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان نیز حیاتی است. مطمئن شوید که کودک در اکثر اوقات ۸ ساعت خواب کافی داشته باشد تا قد بلندتر و قوی‌تر شود. هورمون رشد در کودکان، تنها زمانی ترشح می‌شود که کودک می‌خوابد. همانطور که اشاره کردیم هورمون رشد نقش مستقیمی در بلندتر شدن فرزند شما دارد، بنابراین کم خوابیدن یا خواب بد موقع به صورت مداوم قطعا ایده بدی است. البته اگر هر از چند گاهی کودک کم خوابید، نیازی نیست خیلی نگران شوید.

۷. جذب ویتامین دی از نور خورشید

نور خورشید منبع عالی ویتامین D است. ویتامین D به رشد ماهیچه‌ها و استخوان‌ها کمک می‌کند که نتیجه آن رشد قد است. این ویتامین همچنین به بدن کمک می‌کند تا کلسیم را از رژیم غذایی جذب کند. همانطور که می‌دانید، کلسیم ماده اصلی سازنده استخوان‌هاست.

برای جذب ویتامین دی بیشتر، فرزندتان را تشویق کنید که موبایل و بازی‌های ویدیویی را رها کند و در فضای بیرون بازی کند. سایر منابع ویتامین D شامل ماهی‌های چرب و غذاهای دریایی، قارچ و زرده تخم مرغ است.

۸. سالم نگه داشتن وضعیت بدنی

وضعیت بدنی نامناسب ضربه زیادی به رشد قد در کودکان می‌زند. قوز کردن یا خمیده ایستادن یا نشستن و غیره می‌تواند فشار غیرضروری به ستون فقرات وارد کند و تأثیرات منفی زیادی بر بدن داشته باشد. وضعیت نامناسب بدن می‌تواند شکل ستون فقرات کودک شما را تغییر دهد که ممکن است رشد او را به خطر بیندازد. اطمینان حاصل کنید که کودک شما نه تنها برای افزایش قد بلکه برای جلوگیری از هر گونه مشکلات سلامتی طولانی‌مدت، وضعیت بدنی مناسبی داشته باشد. هر بار که او را خمیده می‌بینید به او یادآوری کنید که صاف بنشیند و بایستد.

۹. استفاده از مکمل های هورمون رشد

یکی از راه‌های استفاده از مکمل‌های هورمون رشد است. مکمل‌های هورمون رشد انسانی که به عنوان آزادکننده‌های HGH نیز شناخته می‌شوند، مکمل‌های غذایی هستند که به افزایش سطح HGH در بدن کمک می‌کنند. همانطور که اشاره کردیم هورمون رشد یکی از عوامل اصلی رشد قد در افراد است.

بهترین قرص‌های HGH شامل پیش سازهای هورمون رشد هستند که به غده هیپوفیز کمک می‌کنند تا به طور طبیعی HGH بیشتری آزاد کند. مکمل‌های هورمون رشد مزایای دارند، با این حال عوارض بالقوه‌ای هم دارند که باید در نظر بگیرید. از این رو به هیچ عنوان از این مکمل‌ها بدون مشورت پزشک اطفال، برای کودک خود استفاده نکنید.

دقت کنید که تنها یکی از این موارد برای رشد و افزایش قد کودک کافی نیست. کودک باید تغذیه سالمی داشته باشد، خوب بخوابد، ویتامین دی کافی جذب کند و ورزش و فعالیت کافی داشته باشد. اما اگر با انجام دادن این کارها هنوز هم نگران رشد قد کودکتان هستید، بهتر است از لینک زیر با در دکترتو مشورت کنید.

اختلالات هورمونی مانع رشد قدی‌ات شدند؟

همین حالا مشاوره بگیر!

راه های افزایش قد در سنین بلوغ و نوجوانی

نوجوانان در سنین ۱۰ تا ۱۵ سالگی، در مرحله جهش رشد هستند. از این رو بسیار حیاتی است که توجه ویژه‌ای بر روند افزایش قد خود داشته باشند. در ادامه راه های افزایش قد در ۱۴ سالگی و سنین دیگر نوجوانی را برای شما توضیح می‌دهیم.

۱. خوردن صبحانه سالم و کامل

یک توسط همه متخصصان رژیم غذایی به عنوان بخشی از یک سبک زندگی مناسب توصیه می‌شود. خوردن صبحانه سالم متابولیسم را افزایش می‌دهد و به جذب بیشتر مواد مغذی کمک می‌کند. این به نوبه خود به افزایش قد در ۱۵ سالگی و به‌طورکلی نوجوانی کمک می‌کند.

۲. داشتن خواب و استراحت کافی

همانطور که اشاره کردیم، خواب و استراحت کافی برای رشد قد در تمامی سنین ضروری است. به‌طورکلی الگوی خواب مناسب، رشد بدن را تعیین می‌کند. بافت‌های بدن تنها در زمان خواب، رشد و ترمیم را انجام می‌دهند . از این رو استراحت بسیار مهم است. همچنین برای افزایش قد در ۱۴ سالگی و به‌طور‌کلی نوجوانی باید برای خواب زمان مشخصی تعیین شود، چرا که خواب نامنظم باعث جلوگیری از تولید هورمون رشد می‌شود. با کمبود هورمون رشد، بلند شدن قد متوقف می‌شود.

۳. افزایش قد در ۱۴ سالگی با ورزش و یوگا

ورزش نقش بسیار مهمی در افزایش قد به خصوص در نوجوانان دارد. ورزش‌ها به کشش اندام‌ها و بافت‌های بدن کمک می‌کنند و برخی ورزش‌های خاص مانند پرش، بسکتبال، شنا، تنیس و فوتبال تاثیر بیشتری در افزایش قد دارند. جدای از این ورزش‌ها، برخی حرکت‌های یوگا برای افزایش قد بسیار موثر هستند.

۴. حفظ وزن مناسب بدن

چاقی باعث توقف رشد در نوجوانان می‌شود. همچنین چاقی می‌تواند باعث تغییر فرم بدن و ستون فقرات شود. برای افزایش قد در ۱۶ سالگی و دیگر سنین نوجوانی، حفظ وزن ایده آل ضروری است.

۵. نوشیدن آب فراوان

یکی از ساده‌ترین نکات افزایش قد برای نوجوانان نوشیدن آب است. آب بدن را سم‌زدایی کرده و آن را پاکسازی می‌کند. آب همچنین با کمک به جذب مواد مغذی باعث افزایش قد می‌شود.

۶. اجتناب از بازدارنده های رشد

مواد مخدر یا حتی آنتی بیوتیک‌ها به عنوان مهارکننده‌های رشد عمل می‌کنند و استفاده از آنها رشد بدن را متوقف می‌کند. سیگار و الکل نیز جزو مهارکننده‌های رشد به شمار می‌آیند و استعمال آنها در سنین نوجوانی رشد طبیعی بدن را متوقف می‌کند. پس نوجوانان عزیز اگر به دنبال راه هایی افزایش قد در ۱۳ سالگی تا ۱۶ سالگی هستید، به هیچ عنوان به سراغ سیگار، الکل و مواد مخدر نروید.

راه‌های افزایش قد در نوجوانی شامل تغذیه مناسب، خواب کافی و باکیفیت، ورزش، نوشیدن آب کافی، حفظ وزن سالم و اجتناب از بازدارنده‌های رشد مانند سیگار، مواد مخدر و الکل است.

راه های افزایش قد در بزرگسالی

این سؤال برای خیلی‌ها پیش آمده است که راه های افزایش قد در ۱۸ سالگی یا بعد از ۱۸ سالگی چیست؟ راهی برای افزایش قد بعد از بلوغ وجود دارد؟ باید بگوییم که بعد از بلوغ، صفحات رشد بسته می‌شوند و بدن بافت استخوانی جدیدی تولید نمی‌کند. اگرچه بیشتر افراد پس از بسته شدن صفحات رشد بلندتر نمی‌شوند، اما برخی افراد ممکن است در اوایل بزرگسالی تا سن ۲۰-۲۱ سالگی چند سانتی‌متر رشد کنند.

با پیشرفت تکنولوژیکی در زمینه ارتوپدی، امروزه یک راه حل دائمی و ثابت‌شده برای برطرف کردن کوتاهی قد در بزرگسالان وجود دارد.  تنها راه دائمی برای افزایش قد پس از بلوغ، افزایش طول اندام است. افزایش طول اندام یک روش جراحی برای بلند کردن استخوان‌های پا یا بازو است. این روش را می‌توان برای اصلاح ناهماهنگی‌های طول اندام یا برای اهداف زیبایی انجام داد.

با جراحی افزایش طول اندام، می‌توان ساق پا (درشت نی) را تا ۶ سانتی‌متر و ساق بالایی (ران) را تا ۸ سانتی‌متر بلند کرد. با این روش، می‌توان در مجموع ۱۳ تا ۱۵ سانتی‌متر بلندتر شد. .

جراحی افزایش طول اندام با روش‌های مختلفی قابل انجام است. اگرچه روش‌های قدیمی نیاز به دوره درمان طولانی دارند، اما با روش‌های پیشرفته می‌توان در عرض ۳-۴ ماه پس از جراحی به زندگی روزمره بازگشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این عمل می‌توانید با در دکترتو مشاوره نمایید.

بهترین رژیم غذایی برای بلند شدن قد در سنین مختلف چیست؟

رژیم غذایی مهم‌‌ترین عامل محیطی موثر بر رشد قد است. تمام غذاهایی که می‌خوریم، بر چرخه تولید هورمون ما تاثیر می‌گذارند. بنابراین بسیار مهم است که برای افزایش قد یک رژیم غذایی متناسب در نظر بگیریم. در بخش‌های قبل اشاراتی به تاثیر رژیم غذایی بر رشد قد داشتیم. در این بخش غذاهایی که برای رشد قد باید در نظر بگیرید را معرفی خواهیم کرد. طبق گفته ، این غذاها عبارت‌اند از:

۱. خوردن غذاهای حاوی پروتئین

پروتئین حاوی بلوک‌های ساختمانی برای رشد تمام عضلات، اندام‌ها، استخوان‌ها و سایر بافت‌ها است. برای کسب پروتئین مناسب می‌توانید غذاهای زیر را بخورید:

 • تخم مرغ
 • شیر و محصولات لبنی مانند ماست و پنیر
 • گوشت مانند گوشت گاو، مرغ و ماهی
 • آجیل و کره آجیل
 • لوبیا
 • غلات غنی از پروتئین مانند کینوا.

۲. مصرف کلسیم و ویتامین دی کافی

همانطور که می‌دانید کلسیم و ویتامین D برای رشد استخوان ضروری هستند. برای جذب این دو ماده معدنی می‌توانید غذاهای زیر را میل نمایید:

 • شیر و لبنیات غنی‌شده
 • ماهی و قارچ
 • سبزیجات سبز مانند اسفناج و کلم بروکلی.

۳. خوردن غذاهای حاوی چربی های سالم

چربی‌های سالم کالری غلیظی را فراهم می‌کنند که به رشد و عملکرد مغز کمک می‌کند. غذاهای زیر حاوی چربی‌های سالم هستند:

 • آووکادو
 • زیتون و روغن زیتون
 • آجیل و دانه‌ها
 • ماهی چرب.

۴. خوردن غذاهای حاوی آهن

آهن در طول جهش رشد و افزایش قد بسیار مهم است، چرا که نقش مهمی در خون‌سازی دارد و همچنین دختران با شروع قاعدگی آهن بیشتری از دست می‌دهند. غذاهای حاوی آهن به شرح زیر هستند:

 • سبزیجات برگ سبز به خصوص اسفناج
 • گوشت گاو
 • لوبیا
 • کشمش.

کودکان و نوجوانان بدن‌های بسیار حساسی دارند و هر کدام از آنها نیاز‌های تغذیه‌ای متفاوتی دارند. از این رو بهتر است که برای پیدا کردن بهترین رژیم غذایی برای کودک خود، با یک در دکترتو مشورت کنید.

همین حالا برای درمان مشکلات مفصلی اقدام کن!

چطور قد نهایی فرزندمان را تخمین بزنیم؟

هرچند راهی قطعی برای تخمین قد فرد وجود ندارد، اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید فرمولی وجود را به شما می‌دهد که می‌توانید با استفاده از آن قد فرزندتان در بزرگسالی را تخمین بزنید:

 • ابتدا قد خود و همسرتان را اندازه بگیرید.
 • برای پسران: ۵ اینچ معادل ۱۲.۷ سانتی‌متر به قد پدر اضافه کنید، با قد مادر جمع کنید و بر دو تقسیم کنید.
 • برای دختران: ۵ اینچ معادل ۱۲.۷ سانتی‌متر از قد پدر کم کنید، با قد مادر جمع کنید و سپس بر دو تقسیم کنید.

البته این فرمول حتمی نیست و فقط تخمینی از قد نهایی فرزندتان خواهد بود. در واقع عوامل بسیار زیادی بر قد فرد تاثیر می‌گذارند، از جمله ژنتیک، عوامل محیطی، هورمون‌ها.

عوامل ژنتیکی و برخی عوامل محیطی مانند تغذیه، هورمون‌ها و جنسیت قد نهایی فرد را تعیین می‌کنند.

عوامل موثر بر افزایش قد در سنین مختلف

قبل از بررسی راه‌های افزایش قد، بیایید بررسی کنیم که چه عواملی بر رشد انسان‌ها تاثیر می‌گذارند. اصلی‌ترین عامل رشد قد در سنین مختلف ژنتیک است. با این حال، بسیاری از عوامل دیگر از جمله تغذیه، هورمون‌ها و شرایط پزشکی می‌توانند بر رشد قد تأثیر بگذارند. نوزادان و کودکان به طور مداوم رشد می‌کنند. این به دلیل تغییرات در صفحات رشد استخوان‌های بلند بازوها و پاهای آنهاست. همانطور که صفحات رشد فعالیت می‌کنند، استخوان‎های بلند بلندتر می‌شوند و در نتیجه قد کودک بلندتر می‌شود.

طبق گفته ، عوامل زیر می‌توانند بر قد افراد تأثیر بگذارند:

۱. ژنتیک

دانشمندان معتقدند ۸۰٪ از قد فرد را ژنتیک تعیین می‌کند. بیش از ۷۰۰ ژن مختلف در رشد قد، دخیل هستند. برخی از این ژن‌ها بر صفحات رشد تأثیر می‌گذارند و برخی دیگر بر تولید هورمون‌های رشد تأثیر می‌گذارند.

برخی از شرایط ژنتیکی، از جمله سندرم داون و سندرم مارفان نیز می‌توانند بر میزان رشد قد تأثیر بگذارند.

۲. تاثیر هورمون ها بر رشد قد کودک

بدن هر فرد هورمون‌هایی تولید می‌کند که به صفحات رشد دستور می‌دهند تا استخوان جدید بسازند. این هورمون‌ها عبارتند از:

 • هورمون‌های رشد: این هورمون‌ها در غده هیپوفیز ساخته می‌شوند و مهم‌ترین هورمون رشد هستند. می‌تواند تاثیر زیادی در رشد کودک داشته باشد. البته راه‌های زیادی هم برای افزایش هورمون رشد وجود دارد که می‌توانید برای جبران این کمبود از آنها استفاده کنید.
 • هورمون‌های تیروئید: غده تیروئید هورمون‌هایی می سازد که بر رشد تأثیر می‌گذارند.
 • هورمون‌های جنسی: تستوسترون و استروژن برای رشد در دوران بلوغ بسیار مهم هستند.

۳. میانگین قد بر اساس جنس و سن

مردها معمولاً قد بلندتر از زن‌ها هستند. دوره جهش رشد نوجوانان پس در دوران بلوغ دو سال دیرتر از دختران است، و ممکن است برای مدت طولانی‌تری نسبت به زنان به رشد خود ادامه دهند.

دوره جهش رشد در دختران جوان معمولا یک سال قبل از پریود شدن اتفاق می‌افتد یعنی به طور متوسط ​​در سن ۱۲ تا ۱۳ سالگی. البته رشد دختران در بعد از پریود کاملا متوقف نمی‌شود و امکان دارد ۱-۲ سانتی‌متر بلندتر شوند.

دوره های رشد فرد به چه صورت است؟

رشد کودک الگوی نسبتا مشخصی دارد، در برخی سنین رشد زیاد نیست و در برخی سنین شاهد جهش رشد هستیم. سریع‌ترین دوره رشد مربوط به دوران جنینی است که در آن جنین در دوره ۹ ماهه به قد ۵۰ سانتی‌متر یا بیشتر می‌رسد. در دوران کودکی تا ۸ سالگی تقریبا رشد کودک دختر و پسر به یک اندازه است و کودک در این دوره هر سال تقریبا ۵.۵ سانتی‌متر بلند می‌شود. در نوجوانی شاهد دوره رشد سریعی هستیم. در این دوره رشد پسران سریع‌تر از دختران است. به‌طورکلی مردان بالغ ۱۴ سانتی‌متر بلندتر از زنان بالغ هستند.

 برای افزایش قد به چه دکتری مراجعه کنیم؟

پزشکان مختلفی می‌توانند در زمینه رشد قد به شما کمک کنند. اگر عدم رشد شما به دلیل کمبود هورمون رشد باشد، شما باید به یک در دکترتو مراجعه کنید. در کودکی بر رشد قد نظارت می‌کند و توصیه‌های لازم را به شما می‌کند. همچنین در این رابطه نیز می‌توانند به شما کمک زیادی کنند. اگر در سنین بالا و بعد از بسته شدن صفحات رشد به دنبال افزایش قد خود هستید، می‌توانید از کمک کمک بگیرید. در دکترتو می‌توانید با این پزشکان به صورت آنلاین، متنی یا تلفنی مشورت کنید و یا برای دریافت نوبت اینترنتی اقدام کنید.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا