سلامت و دانشکسب و کار ویژه

آیا هرس درخت گلابی روی کیفیت محصول اثر می‌گذارد؟

واریته‌های بسیار متنوعی از ارقام نهال گلابی در بازار  وجود دارد باغداران متناسب با نیاز بازار، شرایط محیطی اعم از بافت خاک و منابع آبی و همچنین اقلیم آب و هوایی محیط اقدام به خرید نهال گلابی به منظور احداث باغ می‌کنند اما این تمام راه نیست و نمی‌توان با اتکا به خرید نهال گلابی سالم و کاشت آن ادعا کرد که این نهال گلابی بازدهی مطلوبی را خواهد داشت و یا قرار است در پایان کار محصولات مرغوب و بازارپسندی را داشته باشیم، در این مقاله با ما همراه باشید تا موثرترین راهکاری‌های پرورش و نگهداری درختان گلابی را به شما عزیزان آموزش دهیم.

پرورش درختان گلابی

همانگونه که می‌دانید برای پرورش نهال گلابی باید اراضی شما در ارتفاع ۱۸۰۰ تا ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته باشد تا امکان رفع نیاز سرمایی نهال گلابی که در حدود ۱۲۰۰ ساعت در دمای منفی ۷ درجه سانتی گراد است، وجود داشته باشد و البته رفع تمامی نیازهای اکولوژیکی نهال گلابی نیز شرط است. پس از کاشت نهال و تدوین برنامه مستمر آبیاری و کوددهی برای نهال جوان و اجرای آن، می‌توانیم ادعا کنیم که حدودا نیمی از مسیر پرورش درختان گلابی را با هدف تجاری سازی و کسب راندمان بالا طی کرده‌ایم.

حال ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که نیمه دیگر مسیر کدام است؟ برای پاسخ دادن به این سوال مهم باید گفت که اقدامات مراقبتی و نگهداری که باغداران پس از کاشت نهال گلابی صورت می‌دهند از هر مرحله‌ای در باغداری مهم‌تر است؛ چرا که این اقدامات است که سبب افزایش عمر اقتصادی نهال گلابی و بهبود عملکرد و سلامت درختان تا سالیان متوالی خواهد شد. از جمله این اقدامات مهم هرس کردن است.

هرس درختان گلابی

به جرات می‌توان گفت که تخصصی‌ترین مرحله‌ای که برای حفظ سلامت درختان گلابی انجام می‌شود، مرحله‌ی هرس درختان است که باید طبق اصول کارشناسان نهالستان پالیز نهال صورت گیرد تا موثر واقع شود. همه ما می‌دانیم که هرس درختان میوه به معنی حذف شاخه‌ و برگ اضافی و آفت زده‌ای است که حذف آنها فواید بیشتری برای درختان گلابی خواهد داشت تا باقی ماندن آنها روی درخت.

از آن جایی که هر کاری باید طبق اصول خود پیش رود، ما نیز در این مقاله راهکارهایی موثر در هرس درختان گلابی را ارائه داده‌ایم که مستقیما بر کیفیت محصولات درختان نیز اثر گذار باشد.

معمولا هرس درختان گلابی منتهی به حذف شاخه‌ و برگ‌های اضافی و بیمار نیست مجموعه اقدامات دیگری نیز وجود دارد که می‌توان به کمک آنها عملیات هرس را به انجام رسانید که در نهایت منجر به سلامت درخت و افزایش میزان باردهی آن در واحد هکتار شود که این اقدامات عبارتند از:

۱.حذف علف‌های هرز روئیده در اطراف درختان گلابی:

اگر بدانید که رشد و بقای علف‌های هرز در اطراف درختان گلابی تا چه حد می‌تواند بر کاهش میزان بازدهی درختان شما موثر باشد؛ همین الان بدون هیچ گونه اتلاف وقتی، اقدام به حذف و هرس آنها به صورت دستی یا مکانیکی خواهید کرد. از آن جایی که بر سر آب و مواد مغذی خاک میان درختان گلابی و این علف‌های هرز و مزاحم روئیده در باغ رقابت ایجاد خواهد شد، بهتر است حذف شوند تا منابع غذایی و میزان آب جذب شده توسط ریشه درختان گلابی محدود نشود.

۲. حذف چمن‌های اطراف درختان گلابی:

پس از رقابت بر سر مواد غذایی و آب، نوبت می‌رسد به حذف عامل ایجاد رقابتی که بر سر نور مورد نیاز زمین به وجود خواهد آمد و آن هم چیزی نیست به جز چمن‌هایی که اطراف درختان روی زمین می‌رویند و از آن جایی که زمین تنها به آب و موادغذایی نیاز ندارد بلکه نور نیز می‌طلبد، بهتر است با کمک هرس کردن چمن‌هایی را که سبب کاهش نور دریافتی زمین می‌شوند را نیز حذف کنیم.

۳. ایجاد تعادل میان رشد رویشی و رشد زایشی درختان به کمک هرس کردن:

هنگامی که برخی مواد آلی همچون نیتروژن موجود در خاک کاهش یابد، تعادل میان رشد رویشی و رشد زایشی درختان گلابی به‌ هم خواهد ریخت و ممکن است رشد رویشی از رشد زایشی پیشی بگیرد و در نهایت این رقابت تنگاتنگ منجر به کاهش راندمان برداشت محصول سالانه خواهد شد که به کمک هرس سالانه نهال گلابی و افزودن کود حاوی نیتروژن می‌توان این مشکل را حل نمود.

نتیجه گیری

در نهایت عملیات هرس درختان گلابی شما درختانی شاداب‌تر، سرسبزتر با قدرت رشد بسیار بالا خواهید داشت که هر ساله علاوه بر این که تناژ باردهی در هکتار باغ شما افزایش خواهد داشت، محصولاتی مرغوب‌تر و خوش طعم‌تر نیز برای عرضه به بازار خواهید داشت؛ به گونه‌ای که امکان صادرات آنها به کشورهای دیگر نیز مهیا خواهد شد، فقط کافیست شما باغداران عزیز هیچ گاه از هرس منظم درختان خوش قد و قامت گلابی غافل نشوید.

امروزه تولید و فروش نهال گلابی در نهالستان‌های تحت نظارت مستقیم جهاد کشاورزی صورت می‌گیرد و دلیل مناسب بودن قیمت نهال گلابی در ایران نیز، بومی بودن اکثر ارقام است که این موضوع می‌تواند سه هیچ باغدار را جلو بیاندازد.

 

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

دکمه بازگشت به بالا