عمومیکسب و کار ویژه

تحصیل رایگان در مقطع دکتری در اروپا

در گذشته، درس خواندن، هزینه بسیار زیادی به همراه نداشت اما امروزه به دلیل موارد جانبی مانند پرداخت شهریه، تحصیل در شهری بجز شهر مادری، هزینه انجام امور پژوهشی کتابخانه ای و میدانی و … تحصیل، بودجه مالی مستقلی می طلبد. این موارد هنگامی چند برابر خواهد شد که شما، بخواهید مهاجرت کنید و در کشوری دیگر به تحصیل در مقطع دکتری بپردازید.

اما جای نگرانی نیست. در اروپا دانشگاه هایی وجود دارد که امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی را فراهم کرده است. تحصیل در این دانشگاه ها یا کاملا رایگان است یا می بایست هزینه ناچیزی جهت امور اداری پرداخت کنید. در برخی موارد، دانشگاه انتخابی شما، شروطی برای تحصیل رایگان در نظر دارد. مانند تحصیل به زبان بومی منطقه یا انجام کار دانشجویی.

با تمام سختی های عاطفی، اجتماعی و … تحصیل رایگان در مقطع دکتری در اروپا ارزش خاص خود را دارد. زیرا این منطقه، کشورهای فوق پیشرفته ای را در خود جای داده است که با کسب مدرک از آنها به راحتی میتوانید در هرجای دنیا که بخواهید مشغول به کار شوید. داشتن مدرک دکتری اروپایی، در مباحث علمی شما را چند قدم از رقبایتان جلوتر می برد و آبروی ویژه ای به شما می بخشد.

در این مقاله بر آنیم تا درباره تحصیل رایگان در مقطع دکتری در اروپا با یکدیگر صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

تحصیل فاند و فول فاند

تحصیل فول فاند یعنی تمام مخارج تحصیل و اقامت شما از ابتدای پذیرش تا انتهای دوره آموزشی، از روی دوش شما برداشته خواهد شد.

اما باید بدانید که اگر این نوع بورسیه تحصیلی برای شما در نظر گرفته شود، شما می بایست عهده دار اموری مانند تدریس، انجام تحقیقات، فعالیت های اداری و … شوید. انجام کارهایی از این قبیل می تواند برای پربارتر کردن رزومه شما برای فوق دکتری مفید باشد.

شیوه گرفتن بورسیه کامل در مقطع دکتری در اروپا

1.      نوشتن مقاله

مقاله نویسی یکی از روش هایی است که می توانید به وسیله آن به فول فاند دست پیدا کنید. اما باید برای ارسال این نوع مقاله حدود 2500 دلار هزینه کنید. بجز این هزینه، مبلغ دیگری لازم نیست پرداخت کنید.

خواندن این مقاله پیشنهاد می‌شود: شرایط انصراف دکتری دانشگاه آزاد

2.      بورسیه DAAD

یکی از راه های تحصیل رایگان در مقطع دکتری در اروپا، بورسیه DAAD است.

تحصیل در آلمان

آلمان کشوری است که در میان مهاجران به کشور کم خرج یا بی هزینه برای تحصیل معروف است. این کشور با ارائه کمک هزینه ای ماهانه به مبلغ دو هزار یورو به مهاجران علم دوست خود، سعی می کند اقامت را برای آنان آسانتر کند. اگر رتبه علمی شما استادیار یا کمک معلم باشد، مبلغ ذکر شده و اگر جزو اساتید باشید 2150 یورو دریافت می کنید. جدا از این بورسیه اگر شما به زبان آلمانی مسلط باشید می توانید رایگان در مقطع دکتری در این کشور تحصیل کنید.

تحصیل رایگان محدود به آلمان نیست. کشور دیگری که قصد معرفی آن را داریم نروژ است.

نروژ از جمله کشورهایی است که اگر به آنجا مهاجرت کنید، به دلیل زیبایی بی حد و اندازه اش به سختی از آن دل خواهید کند. شما می توانید رایگان در این کشور تحصیل کنید و فقط هزینه امور اداری را بپردازید.

دوره دکتری چند سال است؟

طول دوره دکتری چند سال است سوالی است که بسیاری از داوطلبینی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند، می‌پرسند. باید گفت تحصیل در رشته دکتری در ایران 8 ترم است که میتوان آن را معادل 4 سال در نظر گرفت. البته در کشورهای خارجی مقدار آن بسته به رشته متفاوت است برای مثال در نروژ مقطع دکتری از سه سال بیشتر است.

جمع بندی

در این مقاله ما به معرفی دو کشور برای تحصیل رایگان در مقطع دکتری در اروپا پرداختیم. دانشگاه های رایگان محدود به این دو کشور نمی شوند اما تقریبا قوانین تحصیل رایگان در اروپا همین قوانینی را دارد که در این مقاله ذکر کردیم. برقرار باشید.

دکمه بازگشت به بالا