سلامت و دانشکسب و کار ویژه

راهنمای انتخاب و خرید بهترین کمپرسور دندانپزشکی

 کمپرسور دندانپزشکی چیست؟

زمانی که در مورد تجهیزات یک مرکز دندانپزشکی صحبت می شود، قطعاً اولین موردی که در لیست تجهیزات قرار خواهد گرفت، کمپرسور دندانپزشکی خواهد بود. این دستگاه صنعتی در واقع وسیله ای برای تامین بهداشت و ضد عفونی کننده در مطب های دندانپزشکی می باشد و بدون وجود آن در واقع فرآیند درمان وجود نخواهد داشت.

 کمپرسور هوا دندانپزشکی در واقع  قدرت و توان اصلی فعالیت های دندانپزشکی را تامین می کنند. آنها هوا را فیلتر کرده، باکتری ها را از بین برده، هوا را فشرده و ذخیره کرده و در نهایت به بسیاری از ابزارهای دندانپزشکی نیرو می دهند.

تاریخچه کمپرسورهای هوای دندانپزشکی

اگر با دقت بیشتری به گذشته های دور نگاه کنیم می بینیم که اولین کمپرسور هوای مورد استفاده انسان، ریه انسان بوده است و پس از آن هزاران سال پیش، دمنده ‌های پیچیده‌تری با هدف جذب هوا و ایجاد یک فشار متمرکز جریان هوا اختراع شدند. در واقع می توان گفت که این همان ایده پشت کمپرسورهای هوای مدرن است. در طول دوره انقلاب صنعتی، دمنده ها و کمپرسورهای هوا به طور فزاینده ای پیچیده شدند.

تراکم هوا تا دهه های 1940، 1950 و 1960 به توسعه خود ادامه داد و کاربری های پزشکی، تفریحی و صنعتی جدیدی را برای عموم فراهم نمود. امروزه، کمپرسورهای هوای دندانپزشکی بسیار پیشرفته، بخش عمده ای از فعالیت های حوزه دندانپزشکی مدرن را تامین می کنند. در حالی که ممکن است یک کمپرسور هوای دندانپزشکی فعلی بسیار بسیار دور از دمنده های باستانی مورد استفاده در آهنگری به نظر برسد، اما همچنان با همان هدف کار می‌کند.

کمپرسورهای هوای دندانی از دیگر کمپرسورهای هوا متمایز هستند زیرا هوای ورودی را فیلتر می کنند.

فرآیند فیلتراسیون و فشرده سازی چندین مرحله دارد. ابتدا هوا وارد کمپرسور هوای دندانی می شود. دوم، فرآیند فیلتراسیون نقطه شبنم را کاهش می دهد و ناخالصی ها را از بین می برد و دندانپزشک را با هوای تمیز و خشک می گذارد. در نهایت، این هوای خشک فشرده، ذخیره و آماده برای استفاده در آینده نگه داشته می شود.

انواع کمپرسور دندانپزشکی

در حالت کلی می توان کمپرسورهای دندانپزشکی را به دو نوع کمپرسور روغنی و کمپرسور بدون روغن دندانپزشکی یا اویل فری دسته بندی نمود. اما انواع مختلف دیگری نیز مانند کمپرسور دندانپزشکی بی صدا، کمپرسور یخچالی دندانپزشکی، کمپرسور یخچالی دندانپزشکی یا کمپرسور دنداپزشکی قابل حمل وجود دارد که هریک می توانند کاربرد خاص خود را داشته باشند که در ادامه به بررسی اجمالی هریک از آنها خواهیم پرداخت:

کمپرسور دندانپزشکی بی صدا:

شدت لرزش و تولید صدا در هر دستگاه برقی و صنعتی می تواند امری آزار دهنده باشد. کمپرسور دندانپزشکی بی صدا مکی توانند گزینه بسیار مناسبی برای دندانپزشکان باشد؛ چرا که به دلیل عدم وجود لرزش و سر و صدای بالا می تواند محیطی آرام و بدون استرس را برای پزشک و بیمار مهیا نماید.

کمپرسور یخچالی دندانپزشکی:

کمپرسور یخچالی دندانپزشکی در واقع مدل ایستاده ای از کمپرسور های دندانپزشکی بی صدا هستند و با توجه به ابعاد خود می توانند در باکس ها و کابینت های مراکز دندانپزشکی قرار بگیرند و در آنجا ثابت شوند.

کمپرسور دنداپزشکی قابل حمل:

کمپرسورهای دنداپزشکی قابل حمل، نوع دیگری از کمپرسورهای دندانپزشکی هستند که با توجه به طراحی و ساختار خود به پزشک این امکان را می دهند که در هر زمان و مکان همراه پزشک جابجا شوند.

کاربرد کمپرسور در دندانپزشکی

بطور کلی باید گفت که معمولاً از کمپرسورهای بدون روغن و به صورت های تک مرحله ای و دو مرحله ای در حوزه دندانپزشکی استفاده بیشتری می شود. اغلب دندانپزشکان برای کارهای زیبایی، تعمیرات دندان ها و جلوگیری از انباشتگی میکروب و باکتری از کمپرسور بدون روغن دندانپزشکی در مراکز خود استفاده می کنند.

قیمت انواع کمپرسور دندانپزشکی

اغلب قیمت انواع کمپرسور دندانپزشکی یا هر دستگاه دیگری به عوامل بسیار زیادی از جمله برند دستگاه، نوع آن، کیفیت آن، ویژگی های مختلف دستگاه، شرایط بازار و … بستگی دارد. در حال حاضر و با نگاهی اجمالی به لیست قیمت کمپرسور دندانپزشکی در سایت های معتبر می توان گفت که قیمت این دستگاه از دود 5 میلیون تومان آغاز و تا 25 میلیون تومان متغیر می باشد.

خرید کمپرسور دندانپزشکی

برای خرید یک کمپرسور دندانپزشکی مناسب بهتر است ابتدا شرایط و هدف مورد نیاز از تهیه آن بررسی شود. باید قبل از خرید یک کمپرسور دندانپزشکی کارآمد به نکات مختلفی از جمله برند دستگاه و شرکت تولید کننده آن، نوع دستگاه، قیمت و … توجه شود. همچنین بطور کلی بهتر است که در زمان خرید، یک کمپرسور دندانپزشکی کمی قوی‌تر از آنچه مورد نیاز است خریداری شود چرا که کارکردن مداوم کمپرسور با حداکثر ظرفیت می تواند باعث فرسودگی دستگاه شود و احتمالاً در دراز مدت هزینه بیشتری را به همراه آورد.

برای خرید یک کمپرسور دندانپزشکی مناسب می توان به نمایندگی های فروش کمپرسور دندانپزشکی مراجعه نمود و یا آن را از سایت های فروش آنلاین تهیه کرد.

بهترین کمپرسور دندانپزشکی

قطعاً بحث بهترین بودن یا کارآمدترین بود یک دستگاه کمپرسور باد دندانپزشکی که در واقع قلب یک مطب دندانپزشکی است، تا حد زیادی به استفاده و نیاز کاربر بستگی دارد. در زمان خرید یک دستگاه کمپرسور دندانپزشکی باید به نکاتی از قبیل برند شرکت سازنده، کشور تولید کننده، قدرت موتور دستگاه، ابعاد دستگاه، ویژگی ها و موارد جانبی و اضافه دستگاه و … توجه نمود. ما علاوه بر این موارد نکات مهم دیگری نیز می توانند در یک خرید ایده آل و عالی موثر عمل کنند؛ توجه به کم صدا بودن دستگاه، لرزش کم دستگاه، کیفیت و قیمت دستگاه و گارانتی و خدمات پس از فروش از این موارد هستند.

از جمله برندهای مطرح و معتبر در زمینه تولید تجهیزات صنعتی مختلف از جمله کمپرسور دندانپزشکی می توان به کمپرسور هیوندای ، کمپرسور رونیکس و کمپرسور کنزاکس اشاره نمود.

دکمه بازگشت به بالا