سلامت و دانشکسب و کار ویژه

عوامل مهم و تاثیر گذار در تفاوت قیمت نهال گردو

عوامل بسیاری هستند که در زمان قیمت گذاری بر تعیین قیمت نهال در نهالستان­ها موثر هستند، اما نکته ای که در این مورد اهمیت دارد این است که باغداران نمی­دانند کدام قیمت منصفانه است؟ آیا نهالستانی که نهال را با قیمت بالا به فروش می­رساند کیفیت نهال بالا دارد و آنکه قیمت پایین تر ارائه می­کند کیفیت نهال پایین­تری دارد؟

یا اینکه اصلا قیمت ربطی به کیفیت نداشته و آن نهالستان­هایی که قیمت بالا بر نهال گذاشته اند غیر منصفانه عمل می­کنند؟ برای پاسخ به این سوال باید در درجه ی اول بدانید چه عواملی می­توانند بر قیمت گذاری در نهالستان­ها موثر باشند، در این خبر نامه عوامل مهم موثر بر قیمت گذاری را مورد بررسی قرار می­دهیم.

نوع رقم گردو موثر بر قیمت

اولین و مهمترین عامل موثر در قیمت نهال گردو است، از آنجایی که ارقام مختلف گردو از نظر میزان باردهی و کیفیت میوه با هم متفاوت هستند بنابراین قیمت نهال گردو در رقم­های مختلف نیز با هم متفاوت خواهد بود.

تنها تفاوت ارقام مختلف، تفاوت در میزان باردهی و یا کیفیت میوه نبوده و ارقام مختلف از نظر میزان مقاومت در برابر شرایط نامساعد محیطی، مقاومت در برابر آفات و بیماری­ها و مقاومت در برابر خشکی و کم آبی نیز با هم متفاوت بوده و این عوامل نیز می­توانند بر قیمت گذاری موثر باشند.

در نظر داشته باشید که ارقام گردو را به طور کلی در دو دسته ی ارقام بومی و محلی و ارقام تجاری دسته بندی می­کنند و ارقام تجاری به دلیل بهبود در تمام فاکتورهای رشدی و باردهی قیمت بالاتری نسبت به ارقام بومی و محلی خواهند داشت، اما این شرایط اقلیمی و خواسته ی مشتریان است که در نهایت تعیین می­کند چه رقمی را می­خواهند خریداری کنند.

روش تکثیر بذری موثر بر قیمت

روش­های مختلفی برای تکثیر نهال گردو وجود دارد و به طور کلی روش تکثیر بذری یک روشی است که معمولا برای تکثیر ارقام بومی و محلی و یا تولید نهال برای پایه ی ارقام تجاری مورد استفاده قرار می­گیرد، این روش تکثیر هزینه ی کمتری داشته و بنابراین هر نهالی که با این روش تکثیر شده باشد قیمت پایین­تری خواهد داشت، در زمان نوشتن این خبر نامه به طور معمول کسانی که اقدام به خرید نهال گردو بذری می­کنند باید حداقل 70 (قیمت‌گذاری سال 1402) هزار تومان بابت هر نهال پرداخت کنند.

روش تکثیر پیوندی موثر بر قیمت

همانطور که پیش­تر نیز گفتیم ارقام گردو به دو دسته ی تجاری و بومی تقسیم بندی می­شوند، ارقام بومی را می­توان به صورت بذری تکثیر کرد چرا که مقاومت کافی در برابر شرایط محیطی و خاک مناطق مختلف ایران دارند اما ارقام تجاری که اغلب ارقام وارداتی از کشورهای آمریکا، کانادا، اسرائیل و برخی از کشورهای اروپایی مانند فرانسه هستند باید به شیوه ی پیوندی تکثیر شوند.

تکثیر به شیوه ی پیوندی از یک طرف سبب می­شود نهال گردو در سال اول یا دوم پس از کاشت باردهی خود را آغاز کند و زودبازده شود و از طرفی سبب می شود نهال­های غیر بومی بتوانند مقاومت کافی را در برابر اقلیم و خاک مناطق مختلف ایران و البته آفات و بیماری­های بومی در ایران پیدا کنند چرا که در این روش پایه ارقام بومی و مقاوم هستند.

هزینه ی تکثیر نهال به روش پیوندی به دلیل کارهای تخصصی که باید در این روش تکثیر انجام شود بالا است، از جمله هزینه ی تایید سلامت پایه و پیوندک، هزینه ی تکثیر نهال پایه و نهالی که از آن پیوندک گرفته می­شود به صورت جداگانه و هزینه ی انجام عمل پیوند توسط کارشناس متخصص که به این هزینه­ها افزوده می­شود، اما به هر حال مزایای استفاده از نهال پیوندی به حدی است که قیمت بیش از 200 هزار تومان (قیمت‌گذاری سال 1402) برای هر نهال را برای باغدار پوشش دهد.

اصلاح شدن نژاد گردو موثر بر قیمت

اصلاح نژاد گردو در برخی از نهالستان­های تخصصی که به صورت ویژه و تخصصی در کار تولید نهال گردو و البته فروش نهال گردو کار می­کنند مانند پالیز گردو  انجام می­شود، به این صورت که ویژگی­های بد در ارقام بومی و قدیمی با استفاده از روش­های مختلف اصلاح می­شود، ویژگی­هایی مانند کیفیت پایین میوه و یا باردهی کم را اصلاح می­کنند، قیمت ارقام اصلاح شده ی گردو حدود 150 هزار تومان به ازای هر نهال است که بسته به رقم این قیمت می­تواند کمتر یا بیشتر شود.

دریافت گواهی سلامت موثر بر قیمت

در نهالستان­های معتبر و با سابقه نهال بدون گواهی سلامت ارائه نمی­شود، گواهی سلامت گواهی است که زیر نظر متخصصان و کارشناسان گیاهپزشک و مسئولان حفظ نباتات و جهاد کشاورزی صادر شده و تایید می­کند نهالی که به شما فروخته شده عاری از هر گونه آفت و یا بیماری است.

صدور این گواهی در برخی از موارد مستلزم انجام برخی از آزمایشات است که انجام آنها هزینه بر بوده و بنابراین این هزینه­ها می­تواند بر قیمت نهایی نهال گردو موثر باشد، اما در نظر داشته باشید که خرید نهال گردو بدون گواهی سلامت می­تواند سلامت باغ شما را به طور کامل به خطر بیاندازد و هزینه­های هنگفت خرید سموم شیمیایی را روی دست شما بگذارد و حتی ممکن است مجبور به حذف درختان خود شوید و از طرفی انجام آنها به وسیله ی خود شما می­تواند هزینه ی بیشتری در پی داشته باشد.

دریافت شناسنامه ی نهال موثر بر قیمت

از آنجایی که ارقام مختلف گردو در حالت نهال دو ساله شبیه به هم هستند بنابراین در نهالستان­های معتبر گواهی مبنی بر تایید اصالت رقم وجود داشته و به شما ارائه می­شود و در صورتی که رقم فروخته شده همان رقمی نباشد که مد نظر شما باشد این گواهی می­تواند خرید را ضمانت کرده و شما می­توانید به استناد این گواهی خسارت خود را دریافت کنید.

کلام آخر

تمام مواردی را که گفتیم می­تواند موجب افزایش قیمت شود اما باید بدانید که هزینه ی انجام این اعمال مانند پیوند، اصلاح نژاد و یا صدور گواهی سلامت با داشتن تجربه ی کاری بیشتر کاهش پیدا می­کند، تمام این هزینه­ ها قطعا برای یک نهالستان با سابقه و تجربه ی کم بسیار بیشتر از یک نهالستان با سابقه ی چند ده ساله خواهد بود.

در نهالستان با سابقه و تجربه ی کاری زیاد مانند پالیز گردو کارشناسان می­دانند چه کارهایی را انجام دهند که هزینه ی نهایی انجام این اقدامات در نهایت پایین­تر آمده و قیمت نهال گردویی که تمام این کارها بر روی آن انجام شده باشد پایین­تر بیاید بنابراین توصیه می­شود با خرید از نهالستان­های معتبر و البته با سابقه نهال با کیفیت را با قیمت منصفانه تهیه کنید.

 

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا