سلامت و دانشکسب و کار ویژه

بهترین راه حل برای یادگیری زبان انگلیسی

این روزها با پیشرفت شیوه‌های ارتباطی و بازار کار و تحصیل، بیش از پیش افراد به یادگیری زبان دوم به خصوص زبان انگلیسی نیاز پیدا کرده‌اند. اما همانطور که با استفاده از تکنولوژی، زندگی بسیار سریع‌تر و راحت‌تراز پیش شده است، افراد نیز به دنبال سریع‌ترین و راحت‌ترین روش برای یادگیری زبان هستند.

بهترین راه حل برای یادگیری زبان انگلیسی

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی

این روزها همه به دنبال معجره‌ یا اکسیری برای یادگیری سریع و بدون زحمت هستند. و از طرفی نیز برخی سودجویان به این بهانه و با سواستفاده از نا آگاهی افراد، بازار کار خود را رونق می‌دهند. بنابراین برای نیفتادن در دام این سودجویان باید سطح آگاهی را بالا برد و مراحل کلی یادگیری یک زبان خارجی و راه‌های سرعت بخشیدن و تسهیل پروسه یادگیری را دانست.

برای شروع یادگیری باید چند مرحله را پشت سر بگذارید:

1.      تعیین هدفی مشخص و واقع بینانه

برای اینکه در میانه‌ی راه دلسرد نشوید و علاقه و اشتیاق بیشتری به یادگیری داشته باشید و جدی‌تر مسیر را دنبال کنید، باید هدفی را برای خود مشخص کنید. اهداف یادگیری بلند مدتی را تعیین کنید و سپس آن را به بازه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و اهداف یادگیری کوتاه مدت داشته باشید.

این اهداف باید معقول باشند و اهداف فضایی که نیاز به معجزه دارند، تعیین نکنید. زیرا بعد از مدت کوتاهی به این نتیجه خواهید رسید که معجره‌ای در کار نیست و به سرعت دلزده می‌شوید. برای تعیین اهداف خود می‌توانید به نیازهای خود و توقعی که از یادگیری زبان دارید و همچنین مدت زمانی که می‌توانید در هر روز یا هر هفته صرف یادگیری کنید، توجه داشته باشید. برای این کار می‌توانید از یک معلم و یا کارشناس آموزش زبان مشاوره و کمک بگیرید.

گول تبلیغات دروغین را نخورید و توقع بیجا از خود نداشته باشید. هیچ زبانی در دو ماه قابل فراگیری نیست. پس با مقایسه خودتان با این تبلیغات دروغین فقط اعتماد به نفس خود را نابود می‌کنید.

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی

2.      لایف استایل انگلیسی

یکی از راهکارهایی که یادگیری زبان را ساده و تاثیرگذار می‌کند، این است که زندگی خود را با آن زبان درآمیزید و زندگی شخصی را از یادگیری جدا نکنید. با این روش بخشی از زبان را به طور ناخوآگاه و بدون هیچ زحمتی فرا خواهید گرفت و همچنین مطالبی که یادمی‌گیرید مدام تکرار می‌شوند و به یادگیری فعال میرسید.

اگر فقط بخواهیدمنتظر فرصت مناسبی بمانید تا کتاب و دفتر و مداد و خودکار را در مقابلتان بگذارید و شروع به یادگیری و مطالعه کنید، مدت خیلی زیادی را باید صرف یادگیری کنید و پروسه یادگیری طولانی‌ای خواهید داشت.

اما اگر در کنار آن در طول روز به موسیقی و پادکست‌های انگلیسی گوش کنید و به جای دنبال کردن مطالب زرد در فضای مجازی، بلاگرهای نیتیو را دنبال کنید، خواهید دید که یادگیری زبان چقدر سریع‌تر، لذت‌بخش ‌تر و واقعی‌تر خواهد بود.

3.      نترسیدن از اشتباه

اگر بدانید که اشتباه کردن بخشی از مسیر یادگیری است، به جای فرار از اشتباه، اعتماد به نفس تولید زبان را پیدا خواهید کرد. بدون تولید زبان و حرف زدن و نوشتن، اشتباهات در ذهن شما فسیل می‌شوند و در سطوح بالا اصلاح کردن اشتباهات پایه بسیار دشوار و زمان‌بر خواهد بود.

بنابراین منتظر این نمانید که به سطح قابل قبولی از زبان برسید تا بعد صحبت کردن را شروع کنید. از همان ابتدا با همان ساختارها و لغات محدودی که یادگرفته‌اید شروع به تولید زبان کنید. اجازه دهید از همان ابتدا معلم ایرادات شما را اصلاح کند و شما را در مسیر درست قرار دهد. اینگونه یادگیری شما اصولی و بسیار سریع خواهد بود.

راه های یادگیری سریع زبان

4.      تمرین مداوم و مستمر

با هفته‌ای دو یا سه ساعت کلاس رفتن یا مطالعه، یک قرن طول می‌کشد تا به سطح بالایی از زبان برسید و مدام مطالب گذشته را فراموش می‌کنید و نیاز به مرور خواهید داشت.

سعی کنید هر روز تمرین داشته باشید؛ حتی اگر روز شلوغی دارید. با گوش دادن به پادکست‌ های انگلیسی همزمان با کارهای دیگر می‌توانید تمرین زبان داشته باشید.با اپلیکیشن‌های مخصوص یادگیری زبان، می‌توانید با چند دقیقه وقت صرف کردن، چند لغت و جمله جدید را تمرین کنید. با حرف زدن با خودتان همزمان با انجام کارهای روزمره، می‌توانید مطالبی که یاد گرفته بودید را مرور و تمرین کنید. منتظر وقت خالی و مناسبی برای تمرین زبان نباشید.

5.      پارتنر مطالعاتی

با داشتن یک پارتنر مطالعاتی یا study buddy می‌توانید هم انگیزه خود را بیشتر کنید و هم منظم‌تر پیش بروید.یکدیگر را تشویق کنید و مطالب جدیدی که یادمی‌گیرید را با هم به اشتراک بگذارید. با دوستی که هم سطح شما است و یا سطح بالاتری دارد، تیم دونفره یا نهایتا سه نفره تشکیل دهید و برنامه منظمی برای تمرین داشته باشد. توجه داشته باشید که تعداد بالای اعضای تیم، فقط برنامه‌ریزی را سخت‌تر می‌کند و باعث اتلاف وقت می‌شود.

همانطور که گفته شد، تایم کوتاهی که در کلاس زبان صرف می‌کنید، هم برای یادگیری مطالب جدید و هم برای مرور مطالب قبلی و هم برای تمرین و تکرار و تولید زبان و گرفتن فیدبک، به هیچ وجه کافی نیست. پس سعی کنید با توجه به زمان آزاد خود و پارتنر مطالعاتی خود هفته‌ای چند ساعت را فقط برای مرور مطالب و گفتگو درباره موضوع مشخصی صرف کنید. یکدیگر را اصلاح کنید و اعتماد به نفس خو را افزایش دهید. بعد از مدت کوتاهی متوجه افزایش سرعت درک و یادگیری خود خواهید شد.

روش بهبود یادگیری انگلیسی

6.      وبلاگ‌های آموزشی

می‌توانید از مطالب آموزشی برخی از وبلاگ‌های معتبر هم برای یادگیری مطالب مختلف مانند لغات و اصطلاحات انگلیسی و مهارت گرامری کمک بگیرید و هم روش مطالعه را یاد بگیرید و از اطلاعات به روز وبلاگ‌های آموزشی استفاده کنید.

همچنین اگر نمی‌دانید از کدام پادکست‌ها، موسیقی‌ها و کتاب‌ها برای یادگیری بهتر استفاده کنید، می‌توانید از وبلاگ‌ها کمک بگیرید. هم منابع خوبی پیدا می‌کنید و هم روش درست استفاده از آن‌ها را متوجه می‌شوید.

در وبلاگ دیجی زبان نیز مطالب به روز و مفید توسط تیم تخصصی کارشناسان و مدرسین مجرب تهیه و ارائه شده است که می‌تواند در یادگیری صحیح و اصولی زبان کمک بزرگی باشد. همچنین در بخش دیدگاه‌های وبلاگ می‌توانید سوالات خود را از کارشناسان بپرسید.

7.      کلاس زبان

بهترین راه حل برای یادگیری زبان: کلاس، کلاس، کلاس.

هیچ راه میانبری برای یادگیری زبان وجود ندارد. هیچ معجزه‌ای وجود ندارد. هیچ اکسیری وجود ندارد.

بله می‌توان به صورت خودخوان زبان را یاد گرفت؛ اما به شرطی که در محیط قرار داشته باشید و در یک کشور انگلیسی زبان زندگی کنید؛ حتی در این صورت هم یادگیری زبان به صورت خودخوان بسیار زمان‌بر خواهد بود.

اگر به هر دلیل امکان کلاس رفتن را ندارید، لااقل برای سطوح مبتدی حتما کلاس بروید. و بعد از فراگیری اصول ابتدایی، اصولی و با آگاهی، همراه با یک پارتنر مطالعاتی و کتاب‌ها و منابع خودخوان پیش بروید و حتما هرازچندگاهی برای بررسی اسپیکینگ و رایتینگ از یک معلم کمک بگیرید.

مهارت‌های تولیدی زبان مانند اسپیکینگ و رایتینگ، حتما نیاز به یک معلم دارند. شما باید اصلاح شوید و فیدبک درست و اصولی بگیرید؛ درغیر این صورت اشتباهات شما در ذهنتان فسیل می‌شوند و به فردی تبدیل می‌شوید که لغات بسیاری می‌داند و می‌تواند ساعت‌ها حرف بزند اما پر از غلط.

پیشرفت راه‌های ارتباطی نیز بهانه‌ی پیدا نکردن کلاس و استاد مناسب را از بین برده است و به راحتی می‌توانید از طریق پلتفرم‌های بسیار حرفه‌ای از طریق فضای مجازی با هر استادی، در هر کجای دنیا و در هر ساعتی از شبانه روز که مایل هستید، کلاس بردارید و پیشرفت کنید.

خلاصه‌ی کلام، به دنبال هیچ راه میانبری نباشید و به بازار سیاه و غیراصولی آموزش زبان دامن نزنید. تنها راه میانبر یادگیری زبان، داشتن آگاهی کافی، درست و اصولی پیش رفتن، تمرین مداوم و صبر است.

دکمه بازگشت به بالا