عمومیکسب و کار ویژه

علت زردی ناگهانی برگ درختان + دلیل علمی

کلروز یا زرد شدن برگ های گیاهان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در برخی موارد، بخشی از چرخه رشد طبیعی گیاه است؛ در فصل پاییز برگ­ها زرد شده و می­ریزند. اما همچنین می تواند نشان دهنده عوامل نامطلوب مانند کمبود مواد مغذی، آفات، بیماری ها یا مشکلات مربوط به کاشت باشد.

کلروز چیست؟

کلروز اصطلاح دیگری برای زرد شدن است. به احتمال زیاد در توصیف کمبود مواد مغذی یا ویروس های گیاهی با این اصطلاح مواجه می شوید (اصطلاح دیگری که معمولاً در چنین توصیفاتی استفاده می شود نکروز است که به معنای مرگ سلولی یا بافتی است). با این حال، بسیاری از علل احتمالی کلروز علاوه بر ویروس ها یا مشکلات مواد مغذی وجود دارد.

علائم

نوع زردی مشاهده شده (مثلاً موقعیت برگ‌های آسیب‌دیده روی گیاه و یا الگو و موقعیت زردی روی برگ) اغلب بسته به علت آن، متفاوت است.

 کلروز اغلب با علائم دیگری همراه است که سرنخ های بیشتری در مورد علت آن می دهد، به عنوان مثال نکروز با پژمردگی، ریزش برگ، پژمردگی، رشد کند همراه است. شایع ترین علل زردی برگ درختان هلو در زیر توضیح داده شده ند:

مشکلات تغذیه ای

زرد شدن نواحی بین سیاهرگ ها (کلروز بین رگ ها) معمولاً نشان دهنده کمبود منگنز، آهن یا منیزیم است. کمبود آهن ابتدا جوان‌ترین برگ‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در حالی که علائم کمبود منگنز و منیزیم در برگ‌های مسن‌تر شروع می‌شود.

کمبود نیتروژن باعث زردی یا قرمزی می­شود که ابتدا معمولاً در برگ‌های مسن‌تر می‌شود. با کمبود پتاسیم، زردی اغلب در لبه‌های برگ آشکارتر می‌شود.

 

ویروس ها

زرد شدگی برگ­ها یک علامت بسیار شایع عفونت ویروسی در گیاهان است. علائم بسیار متغیر است و به عواملی مانند ویروس، گیاه میزبان و حتی شرایط آب و هوایی بستگی دارد. در حالی که تعداد کمی از ویروس ها باعث زرد شدن یکنواخت برگ ها می شوند، اما در بیشتر موارد الگوهای کلروز مانند موزاییک ها، خال ها، رگه ها، لکه های حلقه، الگوهای خطی و غیره دیده می شود.

مشکلات کاشت و آب و هوایی

زرد شدن برگ ها می تواند در شرایط غرقابی یا زمانی که خاک خیلی فشرده است رخ دهد. اگر شرایط غرقابی ادامه یابد، علائم دیگری مانند ریزش برگ و پژمردگی ممکن است رخ دهد. زهکشی یا رفع فشردگی خاک می­تواند سبب بهبود شرایط شود.

شرایط خشکی نیز ممکن است منجر به کلروز، قهوه ای شدن و از بین رفتن برگ شود. چنین علائمی در مرد نهال میوه تازه کاشته شده که تحت تأثیر استقرار ضعیف قرار گرفته اند نیز رایج است. کلروز ناشی از سرما در بهار روی برگهای جوان و فعال در حال رشد شایع است. برگ های آسیب دیده ممکن است تا پایان فصل در این شرایط باقی بمانند.

سایر آفات و بیماری ها

بسیاری از بیماری ها به جز ویروس ها می توانند باعث زرد شدن برگ ها شوند. برخی از بیماری ها باعث تولید اتیلن در برگ ها می شود، گازی که منجر به زرد شدن سریع و ریزش برگ می شود.

زنگ زدگی، سفیدک پودری، سفیدک و غیره همگی می توانند باعث زرد شدن تمام یا بخشی از برگ شوند.

بیماری هایی که به سیستم ریشه حمله می­کنند نیز می­توانند باعث زردی برگ شوند علائم دیگری نیز در این مورد وجود خواهد داشت، مانند پوسیدگی ریشه یا بافت‌های آوندی لکه‌دار، و گیاه معمولاً زوال می‌یابد، از دست دادن قدرت، پژمردگی، پژمردگی و در بسیاری از موارد مرگ نهایی را نشان می‌دهد.

آفاتی که به شاخ و برگ یا ریشه گیاهان حمله می کنند نیز اغلب باعث زرد شدن برگ ها می شوند. به عنوان مثال می توان از آفات مکنده شیره مانند شته ها، کنه های عنکبوتی قرمز و مگس های سفید و تغذیه کننده های ریشه مانند شپشک انگور و مگس ریشه کلم اشاره کرد.

آسیب علف کش

علائم بسته به استفاده از علف‌کش­ها در باغات و نهالستان­ها متفاوت خواهد بود. زردی ممکن است نواحی بین رگبرگ ها، خود رگبرگ ها را تحت تأثیر قرار دهد یا به طور کلی روی برگ پخش شود. اغلب علائم مرتبط دیگری مانند قهوه ای شدن، پژمردگی و غیره وجود دارد.

زرد شدن برگ گیاهان همیشه سبز

وقتی برگ های درختان و درختچه های برگریز در پاییز می ریزند، هیچ کس نگران نیست، زیرا بیشتر مردم از رنگ های پاییزی لذت می برند.

گیاهان همیشه سبز نیز به طور منظم برگ های قدیمی خود را می ریزند، این برگ ها اغلب قبل از ریزش زرد می شوند. ریزش برگ های جوان در گیاهان همیشه سبز باعث نگرانی خواهد شد.

 برگهای این گیاهان معمولاً در طول سال به تدریج می­ریزند، اما برخی از گیاهان همیشه سبز گهگاه تعداد زیادی برگ قدیمی را در یک زمان می ریزند و این می تواند باعث نگرانی شود.

کلام آخر

بهترین روش­های مدیریت باغ و از بین بردن بحران ها در زمان اندک و بدون خسارت بدست آوردن دانش و آگاهی می­باشد.

مجموعه­های زیادی در این زمینه فعالیت می­کنند و شما می­توانید برای حل مشکلات مربوط به باغ خود از آن بهره ببرید.

مجموعه نهال برتر یکی از مجموعه های نهال فروشی در شمالغرب کشور می­باشد. برای خرید نهال میوه می­توانید به راحتی با ما در تماس باشید.

مناسب ترین قیمت نهال میوه را از ما بخواهید!

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا