سلامت و دانشکسب و کار ویژه

تفاوت انگشتر عقیق یمنی با هندی (شناخت انگشتر عقیق یمنی)

چرا خرید انگشتر عقیق یمن توصیه می گردد؟ عقیق یمنی چیست؟ عقیق یمنی اصل چه رنگی است؟ تفاوت نگین عقیق سرخ با قهوه ای و دیگر رنگها در چیست؟ قیمت انگشتر سبز با عقیق قرمز آن متفاوت است؟ مقاله ای که مشاهده می کنید شامل معرفی کامل، نحوه نگهداری از سنگ عقیق یمنی و انگشتر آن، راه های تشخیص سنگ اصلی و تشخیص عقیق های بهسازی شده، انواع و خواص عقیق یمنی براساس احادیث معصومین و منابع علمی می باشد که به طور مفصل به آن اشاره شده است.

 عقیق یمنی

عقیق یمنی چیست؟ معروفت ترین رنگ در اذهان عمومی رنگ سرخ نگین عقیق سرخ است که تقریبا اکثریت سنگ یمنی را با این رنگ می شناسند اما این گوهر دارای چندین رنگ متنوع نظیر کبود، یاسی، مشکی، پرتقالی، قهوه ای و … می باشد در مورد عقیق یمنی باید بگوییم که معادن آن از قدیمی ترین، باکیفیت ترین و بهترین معادن این گوهر در جهان محسوب می شوند. در شرح این گوهر باید گفت که این سنگ با ارزش از کشور یمن استخراج میشود و کیفیت و برتری سنگی که از معادن یمن استخراج می شوند، در قیاس با دیگر معادن به مراتب بیشتر بوده و از قیمت بالاتری برخوردارند.

خوب است بدانید که بدلیل خواص عقیق سرخ یمنی و دیگر انواع آن معمولا این گوهر خوش رنگ و زیبا، یک دست و کمیاب بوده و اکثر علاقه مندان به سنگ های قیمتی و کلکسیونی، از میان انواع مختلف آن معمولا به دلیل زیبایی و خواص سنگ عقیق یمنی سرخ و قهوه ای را انتخاب میکنند. البته بایستی توجه نمود که انواع دیگر این گوهر نظیر خراسانی، برزیلی و … نیز در این بین جایگاه خاص خودشان را دارند و بی ارزش نیستند. این نگین را با عناوینی نظیر یمن، یمانی و… نیز می شناسند.

در کشور ما، ایران بیشترین کاربرد و استفاده از عقیق یمنی در ساخت زیورآلات و جواهراتی نظیر انگشتر و گردن آویز می باشد. به دلیل احادیث، توصیه ها و روایات فراوانی که در دین اسلام در مورد استحباب و ثواب استفاده از عقیق یمانی وجود دارد، خرید انگشتر عقیق مردانه بسیار رواج دارد. استفاده و کاربرد سنگی که منشا و مبدا استخراج آن کشور یمن می باشد در ایران و همچنین مسلمانان سایر کشورهای دیگر طرفداران زیادی دارد که در ادامه به طور کامل به آن خواهیم پرداخت. البته این اقبال در خصوص خواص سنگ عقیق یمنی قهوه ای (جزع یمانی) و سرخ از قدیم وجود داشته چنانچه که امیر معزی در این خصوص و در یکی از اشعار خود می فرماید :

می به رنگ عقیق یمن که چون ز قدح
دهد فروغ که گویی ستاره یمن است

 کانی شناسی

عقیق، سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است که غالبا از سنگ یمانی ساخته شده است. ترکیب شیمیایی آن 100% SiO2 یا سیلیس است که  گاهی عنصرهایی نظیر Al ،Fe،Mg ،Ca ،Ni ،Cr در کنار آن قرار می گیرد. از خواص عقیق یمنی و به طور کلی انواع آن، ریزدانه بودن و شفافیت رنگش است. این سنگ درخشان و دارای چمک بلورین می باشد. بهترین آن زرد، قرمز و سفید است. یک نوع از آن دانه های فراوان میکا دارد و براق می باشد، دلربا نامیده می شود. شکل بلورهای آن، ظریف و شش گوش است. این کانی با هیدروکسید پتاسیم (KOH) ترکیب و حل می شود. این سنگ به شکل بافت های گره خورده در صخره سنگ گدازه های آتشفشانی مشاهده می شود و  وقتی صخره ها شکافته می شوند، با اشکال و رنگ های بی نظیری ظاهر می شوند.

 خواص عقیق سرخ یمنی در احادیث

دلیل اهمیت استفاده از عقیق یمنی چیست؟ مهم ترین روایات در مورد خواص سنگ عقیق یمنی چیست؟ در احادیث به استفاده از خواص انگشتر عقیق یمنی و خواص سنگ عقیق یمنی قهوه ای بسیار توصیه شده است که با مطالعه آنها میتوانیم به جواب سوالات مطرح شده دست یابیم:

1- در روایتی از حضرت محمّد (ص) درمورد این سنگ میخوانیم: در شب معراج که به آسمان ها سفر کردم (به عرش رفتم) به درجه ای رسیدم که نزدیکتر از آن به مرتبه ربوبیّت، ممکن و تصور پذیر نیست. پس خداوند در آنجا با من در میان دو کوه از عقیق سخن گفت. (الشیعه فی احادیث الفریقین، ص 168)

2- زیاد قندی از امام موسی کاظم، از پدران بزرگوارش (ع) از حسین بن علی (ع) روایتی در باره خواص سنگ عقیق یمنی و همچنین خواص انگشتر عقیق یمنی و به همراه داشتن آن نقل کرده است که فرمود: هنگامی که خداوند، موسی بن عمران را آفرید و در طور سینا با او سخن گفت، بر زمین نظری افکند و از نور روی خود عقیق را آفرید، سپس در آن زمان فرمود: بحقّ خودم بر خود لازم کردم که کسی را که (انگشتر) عقیق دست داشته باشد، به آتش جهنم عذاب نکنم به شرط آن که علی (ع) را دوست داشته باشد.

3- امام صادق علیه السلام در روایتی از فواید و خواص عقیق فرموده اند که خداوند دستی که برای دعا کردن به درگاهش بلند می شود دوست دارد با این انگشتر باشد. ( مکارم الاخلاق ص 88 ، وسائل الشیعه : 5 /91 )

4- درباب فضیلت و خواص عقیق یمنی ذکر این مورد جالب توجه است که روزی جبرئیل به نزد پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) آمد و فرمود:«یا محمد ربّی یقروک السّلام و یقول لک: البس خاتمک بیمینک و اجعل فصّه عقیقاً و قل لابن عمّک یلبس خاتمه بیمینه و یجعل فصّه عقیقاً…

ای محمد! پروردگارم به تو سلام می رساند و می فرماید: انگشترت را در دست راست کن و سنگ آن را عقیق بگذار و به پسر عمویت (علی (ع)) نیز بگو انگشترش را در دست راست بگذارد و برای آن نگین عقیق قرار دهد». این یکی از مهمترین و با ارزش ترین خواص انگشتر عقیق یمنی است که در روایات به آن اشاره شده است. سپس علی (ع) درباره این سنگ سوال می فرمایند و حضرت محمد (ص) فرمایند: «کوهی است در یمن».

خواص معنوی عقیق

1- یکی از خواص سنگ عقیق یمنی همراه داشتن آن فقر را دور می کند از بین می برد.

2- باعث  فراخی و زیادی رزق و روزی می شود.

3- دفع بلا، در برابر حوادث و خطرات که از صاحب آن محافظت می کند.

4- برای محافظت از چشم زخم توصیه شده است.

5- ترس را از بین می برد و شجاعت را برای صاحبش به ارمغان می آورد.

6- سنگ عقیق باعث خوش شانسی و خوش اقبالی فرد استفاده کننده از آن نیز می باشد.

خواص عقیق برای بدن

1- برای درمان بیماری های دستگاه گوارش بسیار مفید است.

2- دیگر خاصیت از سنگ عقییق  این است که همراه داشتن آن برای دردهای استخوانی به خصوص کمر درد مفید است.

3- برای جلوگیری از خونریزی های شدید  به خصوص برای بانوان توصیه می شود.

4- این سنگ بسیار پر انرژی می باشد و برای ناراحتی های روحی و بر طرف شدن غم و اندوه مفید است و همینطور آرامش بخش و باعث نشاط و شادی است.

5- این سنگ همچنین برای درمان بیماری های پوستی از جمله آکنه استفاده می شود. برای این کار باید سنگ را در بالای پوست قرار داده و برای مدت زمان چند دقیقه بصورت دایره وار حرکت دهید.

6- در زمان خستگی و کوفتگی چشم ها می توانید از تکه ای از این سنگ بر روی چشم هایتان به مدت 10 الی 20 دقیقه در روز استفاده کنید.

7- درباره خواص عقیق یمنی که در انگشتر به کار می رود و به طور کلی، انواع آن باید به این موضوع اشاره کرد که این سنگ برای درمان بیماری های کمر درد ، پا درد ، استخوان درد و همنطور دردهای ماهیچه ای مناسب و مفید است. چرا که حرکت فوق العاده ی آن باعث شده که مدارات  شفابخش را به سمت خود جذب کرده و تشکیل یک انرژی شفابخش بسیار قوی دهد. شما می توانید با کمی تمرکز و دقت، امواج ساطع شده از این سنگ را به رنگ سبز ببینید. این انرژی در نوع قرمز همیشه به رنگ سبز است

 تشخیص عقیق یمنی از خراسانی

عقیق خراسانی نیز از جمله سنگ های با ارزش و قیمتی است که از انواع آن استفاده های بسیاری میشود و ویژگی ها و خواص مخصوص خودش را دارد اما به دلیل شباهت ظاهری این سنگ با عقیق یمنی ممکن است گاهی اوقات اشتباهی در تشخیص عقیق یمنی از خراسانی رخ دهد. توصیه می شود برای تشخیص عقیق یمنی از خراسانی حتما به یک کارشناس مراجعه کنید چرا که از نظر ظاهری این دو سنگ بسیار شبیه به هم هستند و تشخیص آنها کار دشواری است. اما در اینجا چند روش ساده تشخیص عقیق یمنی از خراسانی را شرح میدهیم.

در بازار امروز با وجود نمونه های تقلبی بسیاری که از عقیق وجود دارد، شناسایی اصل کار ساده ای نیست. بسیاری از عقیق های تقلبی از جنس شیشه و یا سنگ های معمولی شبیه به عقیق هستند که کار را برای خریداران سخت کرده است. در هنگام خرید هر چیزی نکاتی وجود دارد که باید به آن دقت کنید. مثلاً وقتی لباس می خرید به خوبی آن را بررسی می کنید که پارگی و مشکل دیگری نداشته باشد. آیا نکاتی که باید هنگام خرید عقیق بدانید را نیز بلد هستید؟ در ادامه چند روش کاربردی را برای پیدا کردن عقیق اصل به شما معرفی می کنیم.

یکی از راه های پیدا کردن عقیق اصل، توجه به شفافیت آن است. عقیق سنگی است که از دل زمین به دست می آید، وجود املاح و مواد معدنی، باعث از بین رفتن صافی و شفافیت آن می شود. در حالی که عقیق های تقلبی به شکل غیر واقعی شفاف و زلال هستند، درون عقیق اصل بی نظمی، رگه های غیر شفاف و حباب هایی نیز حتی دیده می شود.

یک روش تشخیص عقیق توجه به رنگ آن است. عقیق مصنوعی را به شکلی می سازند که چشم مشتری را به خود جذب کند. به همین جهت از رنگ های یکدست استفاده می کنند. عقیق اصل رنگ روشن تری از عقیق تقلبی دارد. اگر آن را مقابل نور بگیرید و به دقت به داخل آن نگاه کنید، لکه های قرمز رنگ و متراکمی را می بینید که نشان از اصل بودن آن است. در حالی رنگ عقیق غیراصل، واقعی به نظر نمی رسد.

اگر میان دو سنگ عقیق، به اصل بودن یکی از آنها شک کردید، به بافت آن توجه کنید. سنگ عقیق اصل، از بافت محکم تری برخوردار است. در حالی که عقیق مصنوعی بافت نرمی دارد. برای تشخیص بافت عقیق مصنوعی و طبیعی می توانید از شیشه استفاده کنید. اگر سنگ را به آرامی روی شیشه بکشید، عقیق اصل روی آن خط خواهد انداخت. در حالی که در نمونه تقلبی، خطی روی شیشه ایجاد نمی شود و یا نیاز به قدرت بیشتری برای این کار است.

دکمه بازگشت به بالا