عمومیکسب و کار ویژه

تفاوت آیلتس کامپیوتری و کاغذی

آیلتس کامپیوتری یا آیلتس کاغذی؟ کدامیک برای متقاضیان آزمون آیلتس کاربردی‌تر است؟

متقاضیان آزمون آیلتس، حالا می‌توانند علاوه بر آیلتس کاغدی IELTS Paper Based برای نوع کامپیوتری آن نیز اقدام کنند. این قابلیت که در ابتدا فقط برای متقاضیان ساکن کشور انگلیس ممکن بود، حالا برای متقاضیان در سرتاسر دنیا آزمون آیلتس کامپیوتری IELTS Computer Based نیز امکان‌پذیر شده است؛ حالا دانشجویان می‌توانند بسته به وضعیتشان، بین دو نوع آزمون آیلتس کاغذی و آزمون آیلتس کامپیوتری یکی را انتخاب کنند. در این مقاله قصد داریم به بزرگترین تفاوت‌های میان آیلتس کاغذی و آیلتس کامپیوتری و مزایای آموزش آنلاین زبان انگلیسی اشاره کنیم.هردو آزمون آیلتس جنرال و به‌صورت کامپیوتری برگزار می‌شود.

ولی اگر قصد گذراندن را دارید و از طرف دیگر، به هردلیلی دارای محدودیت زمانی هستید، پس آزمون آیلتس کامپیوتری گزینه مناسبی برای شماست، در این نوع آزمون می‌توانید روز و ساعت مورد نظرتان برای آزمون را از طریق اینترنت رزرو کنید. قبل از انتخاب نوع آزمون، این مقاله را تا انتها بخوانید و تا متوجه شوید که کدام نوع آزمون با توجه به وضعیت شما، بهترین انتخاب است. جهت خرید بسته آموزش آنلاین زبان انگلیسی نیز با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آزمون آیلتس کاغذی چیست؟

همانطور که می‌دانید، در نوع آزمون کاغذی آیلتس، متقاضی باید در روز و ساعت مقرر به مرکز برگزار کننده مراجعه کند و در آن محل برای سه مهارت ، و Writing آزمون دهد. فراموش نکنید که برای تست‌زنی به یک مداد HB نیاز است. آزمون Speaking به شکل جدا و در ساعت مقرر شده توسط همان مرکز، توسط مصاحبه کنندگان برگزار می‌شود. این آزمون معمولاً به این شکل است که سه مهارت Listening، و در یک زمان، و مهارت در موعدی دیگر -که می‌تواند قبل یا بعد از آزمون سه مهارت باشد- برگزار شود.

اطلاعات مهم درمورد آزمون آیلتس برگه ای

در لیست زیر به برخی از دلایل کاهش تعداد کاغذی اشاره کرده‌ایم که دانستن آنها خالی از لطف نیست:

 • محل برگزاری آزمون آیلتس دارای ۵۰ تا ۱۰۰ آزمون گیرنده است،
 • نتایج آزمون آیلتس بعد از 5 روز الی 2 هفته بعد اعلام می‌شود.

آزمون آیلتس کامپیوتری چیست؟

آزمون آیلتس کامپیوتری از این جهت ترجیح داده می‌شود که نتایج آن نسبت به نوع کاغذی آن زودتر منتشر می‌شود. سال ۲۰۱۶، سالی بود که این نوع آزمون برای اولین بار در ۲۰ کشور جهان معرفی شد و مورد استفاده قرار گرفت. از آن زمان تا کنون، هر روز به تعداد متقاضیانی که این نوع را به نوع کاغذی آن ترجیح می‌دهند افزوده شده است و همچنین آپشن‌های بیشتری به این نوع آزمون نیز افزوده شده است.

این نوع آزمون دارای امنیت، یکپارچگی و اعتباری برابر با آزمون نوع کاغذی است. یکی دیگر از مزیت‌های آزمون کامپیوتری آیلتس این است که متقاضیان می‌توانند از طیف گسترده‌ای از زمان مقرر برای آزمون، بهترین و مناسب‌ترین آن را برای خود رزرو کنند و بعد از آزمون هم نتیجه را کمتر از دو هفته دریافت کنند. تمام ویژگی‌های آیلتس در نوع کامپیوتری آیلتس، چه از نظر زمان‌دهی و چه مطالب، دقیقا با آزمون نوع کاغذی یکسان است.

بخش Speaking آیلتس کامپیوتری نیز به شکل یک مصاحبه رو در ‌رو است که توسط یک مصاحبه کننده متبحر انجام می‌گیرد. موسسه‌های زیادی وجود دارند که شما را برای آزمون کامپیوتری آماده می‌کنند که می‌توانند در میزان موفقیت شما در این نوع آزمون بسیار موثر باشند. نتایج در عرض ۵ الی ۷ روز منتشر می‌شود.

کدام نوع آزمون را انتخاب کنیم؟

بسیاری از متقاضیان شکل سنتی‌تر آزمون آیلتس، یعنی آیلتس کاغذی را به نوع جدیدتر آن ترجیح می‌دهند. با اینحال همیشه به یاد داشته باشید که آزمون کامپیوتری، مزایای جالب و قابل تأملی دارد که باید قبل از تصمیم‌گیری، از آنها اطلاع داشته باشید:

 • در آزمون کامپیوتری برای هر متقاضی، یک کامپیوتر مجزا وجود دارد و اینکار کارها را آسان و روان می‌کند،
 • یک تایمر شمارش معکوس، شما را نسبت به زمان آزمون مطلع می‌کند و امکان مدیریت صحیح زمان را برای شما فراهم می‌کند،
 • نتایج آزمون کمتر از دو هفته و به عبارتی دیگر در ۵ الی ۷ روز منتشر می‌شود،
 • بازه زمانی گسترده‌تری برای انتخاب روز و ساعت آزمون در اختیارتان قرار داده می‌شود.

در این مقاله به بزرگترین تفاوت‌های میان دو نوع آزمون آیلتس کاغذی و کامپیوتری پرداختیم. هرکدام از این نوع آزمون‌ها می‌تواند مزایا و معایب خاص خودش را داشته باشند ولی باز هم انتخاب بهترین و مناسب‌ترین نوع آزمون، به وضعیت و ترجیح خود متقاضی برمی‌گردد. در نهایت اینکه گرچه آزمون کاغذی آیلتس سال‌ها است که مورد استفاده قرار گرفته، ولی به تدریج جای خود را به آیلتس کامپیوتری می‌دهد.

آیا آزمون آیلتس کامپیوتری در ایران برگزار می‌شود؟

آزمون آیلتس کامپیوتری در ایران و تهران آزمون آیلتس در دو مرکز ایرسافام و آیلتس تهران برگزار می‌شود. به گزارش ، این آزمون در ۲۰ کشور به‌صورت کامپیوتری برگزار می‌شود. با افزایش روز افزون مهاجرت‌های تحصیلی و شغلی و در نتیجه افزایش تقاضا برای شرکت در ، ما در موسسه زبان ایران اروپا تصمیم به آشنایی بیشتر شما با انواع شیوه‌های برگزاری این آزمون گرفته‌ایم. اگر سابقه شرکت در آزمون‌ آیلتس را داشته باشید، احتمالا با آزمون Paper-based آشنا هستید. برای این آزمون، بخش‌های Listening، Reading و Writing به صورت کاغذی است و آزمون Speaking به صورت حضوری توسط یک ممتحن آموزش‌دیده آیلتس برگزار می‌شود. اما در رابطه با CD IELTS یا آزمون کامپیوتری آیلتس شرایط چگونه است؟

آزمون کامپیوتری آیلتس: CD IELTS

آزمون کامپیوتری آیلتس دقیقاً همان آزمون آیلتس Paper-based می باشد، با این تفاوت که به جای اینکه پاسخ‌های خود را روی کاغذ بنویسید، آن‌ها را در کامپیوتر تایپ می‌کنید.

از آنجایی که محتوای هر دو آزمون یکسان است، سطح دشواری آزمون کامپیوتری آیلتس و آزمون Paper-based تفاوتی ندارد. علاوه بر این، از آنجایی که نمره‌دهی برای همه بخش‌ها نیز در هر دو آزمون مشابه است، هیچ یک از آزمون‌ها آسان‌تر از دیگری نیست. با این حال برخی از شرکت‌کنندگان آزمون CD IELTS را به دلیل راحتی بیشتر، آسان‌تر می‌دانند. همچنین، افرادی که در زندگی روزمره خود بیشتر از تلفن‌های هوشمند برای تایپ کردن استفاده می‌کنند، ترجیح می‌دهند در آزمون CD IELTS شرکت کنند تا آنکه پاسخ‌ها را بر روی کاغذ بنویسند.

در آزمون آیلتس Paper-based، یک مداد و یک پاسخنامه به شما داده می شود. قبل از تمام شدن زمان آزمون، باید پاسخ‌های خود را بر روی برگه پاسخنامه بنویسید. در آزمون CD IELTS شما پاسخ‌های خود را در کادرهای مربوطه، در صفحه نمایش مقابل خود تایپ می‌کنید. همچنین به شما یک مداد یا خودکار به همراه کاغذ داده می‌شود تا در صورت نیاز یادداشت برداری کنید (با وجود اینکه آزمون آیلتس را به صورت کامپیوتری انجام می دهید).

اگر نگران این موضوع هستید که ممکن است به اندازه کافی سریع تایپ نکنید باید بدانید که آزمون کامپیوتری آیلتس برای افرادی با مهارت‌های تایپ معمولی طراحی شده است. اگر شما توانایی تایپ یک ایمیل را دارید، پس توانایی شرکت در آزمون CD IELTS را نیز دارید. آزمون‌های آیلتس Paper-based معمولاً در اتاق‌های بزرگ‌ مانند دانشگاه ها برگزار می‌شوند، در حالی که آزمون‌های CD IELTS در اتاق‌های کوچک‌تر، سفارشی‌سازی شده و کاملاً جدید برگزار می‌شوند.

هر کسی که آزمون آیلتس CD IELTS را انتخاب می‌کند، جدا از یک اتاق آزمون جدید، کامپیوتر مخصوص به خود، صفحه نمایش با کیفیت و هدفون مخصوص به خود را برای بخش Listening آزمون دارد. از آنجایی که شما نیازی به صحبت با دستگاه حین آزمون آیلتس ندارید، بنابراین هیچ میکروفونی در اختیار شما قرار نخواهد گرفت. در برخی مراکز برگزاری آزمون CD IELTS هدفون‌های ضد نویز به شما ارائه می‌دهند که به شما کمک می‌کند تا بتوانید تمرکز بیشتری بر روی عملکرد خود در حین آزمون داشته باشید.

مزایا و معایب آزمون آیلتس کامپیوتری

در ادامه به منظور آشنایی بیشتر شما با آزمون CD IELTS، به بررسی مزایا و معایب آن در بخش های مختلف آزمون آیلتس می‌پردازیم.

·         مزایای آزمون کامپیوتری آیلتس:

در صورتی که شما سرعت تایپ بالایی داشته باشید و در تایپ کردن مهارت داشته باشید، نوشتن پاسخ سوالات برای شما آسان خواهد بود. همچنین اندازه بزرگ صفحه‌های نمایش، خواندن سوالات را برای شما راحت‌تر می‌کند. معمولا تعداد افرادی که به طور همزمان در آزمون‌های CD IELTS شرکت می‌کنند،‌ کمتر از تعداد افرادی است که متقاضی شرکت در آزمون‌های Paper-based هستند و این به معنای استرس کمتر و تجربه‌ای آسان‌تر نسبت به شرکت در آزمون در مکان‌های بزرگ‌تر برگزاری آزمون که استرس و سر و صدای بیشتری دارند، می باشد.

تصور کنید در یک پرواز بین المللی با بیش از 200 مسافر یا هواپیمایی با 12 سرنشین هستید. کدام یک راحت‌تر است؟ در آزمون کامپیوتری آیلتس شما نتایج آزمون خود را دربازه زمانی 2 تا 5 روز دریافت خواهید کرد. بنابراین، اگر برای درخواست ویزا یا تحصیل در یک دانشگاه به دریافت فوری نتیجه آزمون خود نیاز دارید، بهتر است آزمون CD IELTS را انتخاب کنید. همچنین آزمون های CD IELTS از انعطاف زمانی بالایی برخوردار هستند و شما می توانید تا 7 روز در هفته و حداکثر 3 بار در روز در آزمون CD IELTS شرکت کنید.

·         معایب آزمون کامپیوتری آیلتس:

شما باید در تایپ کردن ماهر باشید. اگر شما از مهارت تایپ به قدر کافی برخوردار نیستید، بهتر است در آزمون Paper-based شرکت کنید. همچنین به هنگام اتمام آزمون، نمایشگرها دقیقاً در زمان ذکر شده قفل می‌شوند، بنابراین شما نمی‌توانید در لحظه آخر، هیچگونه تغییری در پاسخ‌ها ایجاد کنید. تایمر آزمون دقیقه شمار بوده و ثانیه‌ها را در یک دقیقه آخر نمایش نمی‌دهد، بنابراین شما نخواهید دانست که صفحه نمایش دقیقا چه زمانی قفل می‌شود.

قبل از شرکت در آزمون CD IELTS، بهتر است که با شرکت در نمونه آزمون‌های CD IELTS مهارت خود را در آزمون‌های کامپیوتری بسنجید. این نمونه آزمون‌ها در موجود هستند. در صورتی که سرعت تایپ شما پایین است، بهتر است آزمون Paper-based را انتخاب کنید. در صورت نیاز به راهنمایی های بیشتر به منظور انتخاب نوع آزمون متناسب با شرایط شما، می توانید از راهنمایی‌های مشاورین مجرب و حرفه ای ، به‌ صورت رایگان بهره‌مند شوید.

مزایا و معایب CD IELTS در بخش های مختلف آیلتس:

اگر بخواهیم مزایا و معایب آزمون کامپیوتری آیلتس را با جزییات بیشتری برایتان بازگو کنیم، لازم است به بررسی بخش‌های مختلف این آزمون بصورت جداگانه بپردازیم.

مزایا و معایب CD IELTS در بخش لیسنینگ:

از جمله مزایای آزمون CD IELTS در می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. امکان هایلایت کردن بخشی از متن توسط شما وجود دارد.
 2. با استفاده از کلید تب می توانید از یک بخش به بخش دیگر سوالات حرکت کنید.

و از معایب آزمون CD IELTS  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. با وجود اینکه به شما کاغذ و خودکار داده می‌شود، شما موظف هستید که پاسخ خود را مستقیما در کامپیوتر تایپ کنید و این بدان معناست که باید توانایی شنیدن و تایپ را به صورت هم‌زمان داشته باشید.
 2. در برخی از سوالات از شما خواسته می‌شود که پاسخی را تایپ کنید، در برخی دیگر از شما می‌خواهند کلمات را از مکانی به مکان دیگر بکشید و در برخی دیگر از انواع سوالات از شما می‌خواهند که کادرهایی را انتخاب کنید. شما باید با روش‌های مختلف پاسخ دادن به سوالات در کامپیوتر آشنا باشید. به منظور آشنایی بیشتر با ظاهر آزمون و انواع سوالات در آزمون CD IELTS می‌توانید به وب سایت IDP مراجعه کنید.
 3. درآزمون آیلتس Paper-based به آزمون دهندگان ده دقیقه فرصت داده می‌شود که پاسخ‌های خود را به پاسخنامه منتقل کنند. این مرحله زمانی که پاسخ‌دهی مستقیما بر روی کامپیوتر انجام می‌شود، از بین می‌رود. بنابراین در بخش Listening آزمون مبتنی برکامپیوتر، شما فقط دو دقیقه برای بررسی پاسخ‌های خود، زمان دارید و نه ده دقیقه برای انتقال سوالات.
 4. اگر بلد نباشید چگونه از یک بخش به بخش دیگر حرکت کنید، ممکن است زمان ارزشمندی را برای کشف و پیدا کردن آن تلف کنید.

مزایا و معایب CD IELTS در بخش رایتینگ:

از جمله مزایای آزمون CD IELTS در می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. شما نیاز به شمردن تعداد کلمات ندارید.کامپیوتر تعداد کلمات را به شما نشان خواهد داد.
 2. ویرایش Writing شما به دلیل امکان انجام کات، کپی و پیست راحت‌تر خواهد بود.

و از معایب آزمون CD IELTS  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. عیب اصلی آزمون CD IELTS آن است که ممکن است ما دچار اشتباهات تایپی ناخواسته ‌شویم و با وجود اینکه املای صحیح یک کلمه را می‌دانیم، در هنگام تایپ دچار اشتباه شویم. تشخیص همه اشتباهات تایپی در بازبینی Writing همواره ممکن نیست.
 2. افراد زیادی به مدت یک ساعت بصورت همزمان در حال تایپ خواهند بود و این بدان معنی است که احتمال وجود سر و صدا خواهد بود که می‌تواند منجر به حواس پرتی برخی افراد شود.
 3. سرعت تایپ شما باید به اندازه کافی بالا باشد.

منبع: آموزش آنلاین زبان انگلیسی آرمانی

دکمه بازگشت به بالا