عمومی

VAR در لیگ قهرمانان آسیا الزامی است؟

بررسی قوانین فصل پیش روی لیگ قهرمانان آسیا نشان می‌دهد که تاکنون AFC برنامه‌ای برای الزامی کردن VAR ندارد.

به گزارش دکترنامه، نبود کمک داور ویدیویی یا همان VAR به یکی از معضل‌های فوتبال ایران تبدیل شده که مشخص نیست چه زمانی حل می‌شود. البته در این ماجرا تمام تقصیرها گردن فدراسیون فوتبال نیست و تحریم‌ نقشی اساسی در عدم موفقیت پروژه VAR ایفا می‌کند.

یکی از نگرانی‌هایی که نبود VAR در فوتبال ایران ایجاد کرده، تاثیر آن بر میزبانی نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیاست. صادق درودگر، مدیرعامل نساجی و رضا کرمانشاهی، مدیر اجرایی تراکتور به عنوان نمایندگان دو تیم از چهار تیم ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا، صحبت‌های متفاوتی درباره تاثیر نبود VAR بر میزبانی‌شان انجام دادند.

درودگر در گفت‌وگویی که در جمع خبرنگاران داشت، میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا را منوط به بودن VAR در ایران دانست اما کرمانشاهی نظر متفاوتی داشت و VAR را به عنوان یکی از شروط لازم برای داشتن میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا مطرح نکرد.

در این ماجرا حق با کدام یکی از آن‌هاست؟

در هیچ کجای آیین‌نامه فصل ۲۳-۲۰۲۲ لیگ قهرمانان آسیا عنوان نشده که ورزشگاه میزبان بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا باید دارای سیستم کمک داور ویدیویی باشد. با این حال در بند ۴ ماده ۱۷ آیین‌نامه آمده که کنفدراسیون فوتبال آسیا به صلاحدید خودش می‌تواند از فناوری‌های فوتبال در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا استفاده کند.

این موضوع به این معناست که هیچ الزامی در قوانین لیگ قهرمانان آسیا درباره لزوم استفاده از VAR در ورزشگاه‌های میزبان این رقابت‌ها وجود ندارد. با این حال آیین‌نامه این دوره از رقابت‌ها دست AFC را باز گذاشته و این اجازه را داده که کنفدراسیون فوتبال آسیا در صورت صلاحدید، VAR را در یکی از مراحل لیگ قهرمانان آسیا الزامی کند. البته احتمالا اگر AFC قرار بود VAR را الزامی کند تا الان این موضوع را در بین شروط اخذ مجوز حرفه‌ای می‌گنجاند.

VAR در لیگ قهرمانان آسیا الزامی است؟

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا