عمومیکسب و کار ویژه

چرا دندان عقل را ترمیم نمیکنند؟

آیا دندان عقل پر می شود یا دندان عقل پر می شود؟ دندان عقل چیست؟ چگونه دندان را پر کنیم؟ آیا دندان عقل باید برداشته شود؟  در ادامه با مجله امروزه همراه باشید

همانطور که می دانید دندان های انسان انواع مختلفی دارند و هر انسانی در فک خود دارای دندان های آسیاب، نیش، دندان عقل و … است. دندان عقل در انتهای لثه و فک قرار دارد و به طور معمول هر فرد باید چهار عدد از آن را داشته باشد.

این در حالی است که برخی از افراد به دلیل کمبود فضا برای رشد فک های کوچک و دندان عقل تا آخر عمر بیش از دو دندان ندارند.

روند رشد و شکل گیری دندان عقل با سایر دندان ها بسیار متفاوت است. همانطور که می دانید دندان های انسان از دوران کودکی و نوجوانی شکل گرفته و شکل می گیرد. در حالی که دندان عقل با افزایش سن ظاهر می شود.

وقتی صحبت از دندان عقل می شود، همه به بالا و پایین کشیدن دندان عقل فکر می کنند. اما همیشه نیازی به کشیدن دندان عقل نیست. زمانی که دندان عقل به طور کامل رشد کرد و فضا سبز شد، نیازی به کشیدن آن نیست. اما در مواقعی که مشکلاتی پیش می آید این سوال مطرح می شود که آیا دندان عقل پر می شود؟ آیا دندان عقل باید برداشته شود؟  چگونه دندان سفید داشته باشیم؟ لازم به یادآوری است که در صورت وجود مشکل یا درد، بسته به شرایط، کشیدن دندان عقل یا پرکردن دندان عقل توسط دکتر. توسط فرج تیموری قابل انجام است.

دندان عقل چیست و چه انواعی دارد؟

روند رشد دندان های انسان از بدو تولد تا سن خاصی شروع می شود. ابتدا دندان های شیری و سپس دندان های دائمی رشد می کنند. تکمیل و تکمیل رشد دندان شامل دندان عقل می شود که معمولاً بین 17 تا 25 سالگی شروع به رشد می کند البته توجه داشته باشید که رشد دندان عقل برای همه افراد یکسان نیست.

تا زمانی که دندان عقل در جای خود قرار دارد و به طور کامل رشد کرده است، نیازی به کشیدن یا کشیدن عصب و پر کردن آن نیست. اما زمانی که دندان عقل آسیب جدی می بیند، بیمار مجبور می شود مراقب باشد. دندان عقل به سه روش رشد می کند:

یک مرد عاقل بزرگ شد

در این صورت دندان عقل به طور کامل و در جای مناسب رشد می کند. در این دسته تا زمانی که مشکلی وجود نداشته باشد نیازی به پرکردن دندان عقل یا برداشتن دندان عقل نیست.

جزئی دندان عقل

به دلیل رشد نیمه پنهان دندان عقل بیمار، مشکلات زیادی از دو طرف دندان عقل به وجود می آید. در این صورت غذا در هنگام صرف غذا بین دندان ها و لثه ها باقی می ماند و آسیب زیادی به دندان و لثه وارد می کند. مشکلات ناشی از دندان مصنوعی جزئی شامل آبسه و سلولیت است. در بیشتر موارد با رشد این نوع دندان ها، دندان های مجاور پوشیده می شوند و باید دندان عقل را خارج کنید.

یک دندان عقل کامل

شاید در نگاه اول دندان عقل پنهان مشکل خاصی برای فرد ایجاد نکند اما در درازمدت عواقب جبران ناپذیری به همراه دارد. آیا می توان دندان عقل را پر کرد؟ با این نوع دندان عقل باید گفت که از آنجایی که دندان عقل مخفی است، هیچ راهی برای کشیدن دندان عقل بدون جراحی یا جراحی وجود ندارد. اگر کشیدن دندان عقل به تاخیر بیفتد، احتمال از دست دادن استخوان فک وجود دارد.

کشیدن دندان عقل یا پر کردن دندان عقل

اگر بخواهیم عصب کشی را تعریف کنیم، بگوییم که عصب کشی شامل یک درمان دندانپزشکی است که در نزد دندانپزشکان به عنوان درمان ریشه نیز شناخته می شود. در عصب کشی دندان عقل، دکتر فراز دندان تیموری را با پالپ و کانال های ریشه عفونی تمیز می کند و با این روش از پوسیدگی و عفونت دندان عقل جلوگیری می کند. برداشتن دندان عقل به مهارت های خاصی نیاز دارد زیرا کانال های ریشه زیادی وجود دارد.

اگر دندان عقل مخفیانه یا نیمه پنهان رشد کند، فضای کافی برای رشد آن وجود ندارد، بنابراین خوراکی که نباید زیاد خورد  راهی جز کشیدن دندان عقل وجود ندارد. اما زمانی که دندان عقل به طور کامل رشد کرد، می توان پس از رفع هر گونه مشکلی، دندان عقل را پر کرد یا عصب دندان عقل را خارج کرد.

پرکردن دندان چیست؟

به محض اینکه یک دندان، حتی دندان عقل، پوسیده شد، پرکردن دندان یکی از راه حل های درمانی است. به عنوان یک روش عادی، آسیب بافت نرم پس از گرفتن اشعه ایکس قابل مشاهده است. فعالیت مداوم باکتری ها در مدت طولانی می تواند منجر به عفونت و در نتیجه آسیب به دندان ها شود. اگر بیمار این سوال را جدی نگیرد، باید دندان عقل را پر کرده یا دندان عقل را خارج کند.

آیا می توان دندان عقل را پر کرد؟

دندان عقل را می توان مانند هر دندان دیگری پر یا عصب کشی کرد. دندان عقل را معمولاً می توان به طور دائم یا موقت پر کرد. تنها مشکل محل قرارگیری دندان عقل است که نه تنها برای جراح دندان عقل، بلکه برای سایر متخصصان دندانپزشکی نیز مشکل ایجاد می کند.

اگر دندان عقل نیاز به پر کردن داشته باشد، متخصص به طور موقت آن را با پر کردن پر می کند اگر بیمار تحت درمان به ماده یا ساختار پرکننده حساسیت نداشته باشد، متخصص پرکننده موقت اولیه را برمی دارد و پرکننده اصلی را با پرکننده دائمی جایگزین می کند.

هدف از پر کردن دندان عقل چیست؟

اگر دندان عقل خود را پر کرده اید، از مزایای ذکر شده در زیر  بهره مند خواهید شد:

امکان استفاده از دندان مورد نظر؛

عدم ایجاد حفره بین دندان و سینوس و بروز مشکلات سینوسی در صورت پر شدن دندان عقل بالایی.

پس از کشیدن دندان لازم نیست درد و خونریزی را تحمل کنید

دکمه بازگشت به بالا