عمومی

آژانس: ذخایر اورانیوم ایران ۱۶ برابر سقف برجام است

به گزارش ایرنا ، رافائل گروسی ، در گزارش های فاش شده به رسانه های خارجی ، گفت كه ذخایر اورانیوم ایران در سه ماهه منتهی به ماه مه حدود 273 كیلوگرم بوده است. براساس این گزارش ، ایران 2.4 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 60٪ و 62.8 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 20٪ تولید کرده است.

دو سال پس از خروج یك جانبه آمریكا از برجام و تأخیر احزاب اروپایی در انجام تعهدات خود در این توافق ، ایران اقدامات خود را تحت برجام برای كاهش تعهدات خود انجام داد و همیشه بر این عقیده است كه در صورت بازگشت ایالات متحده به شورای امنیت و امنیت سازمان ملل متحد شورای سازمان ملل متحد به تعهدات خود عمل می کند این توافق نامه بین المللی ، اقدامات انجام شده توسط تهران برای کاهش تعهدات برجامی ، به سرعت لغو می شود.

در تاریخ 6 دسامبر 2009 ، ایران پنجمین و آخرین مرحله کاهش تعهدات خود را اعلام کرد و بیان داشت که تهران دیگر محدودیت عملیاتی نخواهد داشت (از جمله ظرفیت غنی سازی ، درصد غنی سازی ، مواد غنی شده و تحقیق و توسعه). برنامه هسته ای صرفاً براساس نیازهای فنی آن بنا خواهد شد و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور معمول ادامه خواهد یافت.

در تاریخ 26 مارس سال گذشته ، برای اجرای ماده 6 قانون اقدامات استراتژیک برای لغو تحریم ها و حمایت از منافع ملت ایران ، ایران نظارت و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را به حالت تعلیق درآورد و اعلام کرد که تنها در صورت لغو تحریم ها اقدامات جبرانی دوباره برقرار می شود. پذیرفته خواهد شد

گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین ادعا می کند که توضیح ایران درباره تأثیرات غیر قابل توضیح اورانیوم بر تأسیسات هسته ای خود ناکافی است. گروسی ادعا می کند ، با توجه به عدم توضیح ایران ، آژانس بین المللی انرژی هسته ای به شدت نگران حضور مواد هسته ای در سه مکان نامعلوم در ایران است. با این حال ، محل این ماده هسته ای برای آژانس بین المللی انرژی هسته ای روشن نیست.

وی در ادامه گفت که ایران س otherالات دیگری نیز در مورد مکانهای نامعلوم دیگر دارد و این مسئله به طور جدی بر توانایی آژانس انرژی اتمی بین المللی برای اطمینان از صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران تأثیر می گذارد.

آژانس بین المللی انرژی هسته ای قبلاً ادعاهایی را درباره آنچه فعالیت هسته ای اعلام نشده در سایت های ایران می خواند ، ابراز داشت. در همین حال ، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز ادعا کرد که ایران فعالیت های هسته ای را در مکانی به نام تورقوزآباد اعلام کرده است. در همین حال ، فضای رسانه ای علیه برنامه هسته ای ایران همراه با مسئله بازگشت آمریکا به آژانس انرژی هسته ای افزایش یافته است.

علی اکبر صالحی ، رئیس آژانس بین المللی انرژی هسته ای ، پیش از این با انتقاد از آژانس انرژی هسته ای به دلیل درز اطلاعات طبقه بندی شده به رسانه های بین المللی ، اظهار داشت: چنین موضوعاتی بطور معمول بین آژانس بین المللی انرژی هسته ای و کشورهای عضو است و تا زمان تکمیل مراحل تحقیق ، نباید مورد بررسی مجدد قرار گیرند. رسم رسانه کنید. وی افزود: شکی نیست که انتشار مطالب برای اهداف سیاسی انجام شده است.

در گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی ، بخشهایی از آن در رسانه های بین المللی منتشر شده است:

– آژانس از 23 فوریه 2021 به داده های جمع آوری شده توسط تجهیزات نظارت خود دسترسی نداشته است.

– از 23 فوریه 2021 ، ایران پروتکل الحاقی را اجرا نکرده و اعلامیه خود را در این زمینه به روز نکرده است.

– از 23 فوریه 2021 ، آژانس قادر به دسترسی اضافی تحت پروتکل الحاقی به سایتها و سایتهای ایرانی نبوده است.

– از 23 فوریه 2021 ، ایران کد اصلاح 1/3 را اجرا نکرده است.

– آژانس قادر به دسترسی روزانه فردو و نطنز نبوده است.

– ایران موجودی آب سنگین و تولید آب سنگین را به آژانس اعلام نکرده و به آژانس اجازه نظارت بر ذخایر و تولید آب سنگین را نداده است.

– ایران برخلاف برنامه غنی سازی طولانی مدت که در 16 ژانویه 2016 به آژانس ارسال شد ، به انجام چندین فعالیت غنی سازی ادامه می دهد.

– آژانس به اطلاعات سانتریفیوژها و زیرساخت های آنها در انبار دسترسی ندارد.

– آژانس برای ارائه اطلاعات در مورد خروج ماشین های IP. R1 از انبار دسترسی ندارد تا با موتور معیوب جایگزین شود.

– از 23 فوریه 2021 ، ایران اظهارنامه ای در رابطه با تولید و موجودی روتور سانتریفیوژ و دم نکرده است و به آژانس اجازه تأیید این اقدامات را نداده است.

– از 23 فوریه 2021 ، آژانس قادر به بررسی اینکه آیا ایران دارای دستگاه IP جدید است نیست. آیا R1 برای جایگزینی با موتور معیوب تولید کرده است یا خیر؟

– آژانس قادر به تأیید کل ذخایر اورانیوم غنی شده ایران نبوده و آنچه در این گزارش آمده بر اساس برآوردها است.

– از 23 فوریه 2021 ، آژانس هنوز به اطلاعات آنلاین و موم الکترونیکی و سیستم های نظارت بر غنی سازی دسترسی ندارد.

– از 23 فوریه 2021 ، هیچ اطلاعاتی یا دسترسی به اقدامات نظارتی در رابطه با انتقال UOC به F 6 ایالات متحده به آژانس ارائه نشده است.

311311

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا