عمومیکسب و کار ویژه

آیا انگشتر نقره شماره دارد؟

نقره یک فلزی است که کاربرد وسیعی دارد، از جمله در صنعت جواهرات و زیورآلات، ساعت سازی، لوازم تزیناتی خانه و … به کار برده می شود. نقره ی درجه یکی که در ساخت زیورآلات درجه یک استفاده میشود دارای عیار 925 است. مفهوم عیار 925 این است که یک محصول مثل گردنبند یا دستنبند نقره 92.5 درصد از نقره و 7.5 درصد از سایر فلزها (در درجه اول مس) ساخته می شود. نقره خالص نرم و شکننده است و معمولا نقره ناب نامیده می شود. بعضا بعضی محصولات که خود را جای نقره اصلی معرفی می کنند با لایه ای نازک از نقره اصل پوشش داده می شود. در این مقاله سعی شده است که روش هایی را برای تشخیص نقره اصل از بدل یا همان تست تشخیص نقره اصل را برای شما عزیزان بازگو کنیم.

7 روش آسان تشخیص نقره اصل از بدل - راهنمای تشخیص اصالت نقره

تست تشخیص نقره اصل از بدل

برای تست تشخیص نقره اصل از بدل روش ها و تست های مختلفی وجود دارد که در این مقاله 7مورد از راحت ترین و به اصطلاح دم دست ترین روش های تشخیص نقره ی اصلی را بررسی می کنیم.

روش اول : به عیار حک شده بر روی نقره نگاه کنید

زیورآلات و اکسسوری های نقره با یک مهر حک شده بین المللی شناخته می شوند. البته این دلیل حتمی بر نقره بودن نیست، و ممکن است قطعه نقره ای مهر حک شده نداشته باشد ولی نقره اصل باشد.

عیار حک شده بر روی انگشتر نقره مردانه را بررسی کنید. با استفاده از یک ذره بین، نقره ای که در دست دارید را بزرگ نمایی کنید و نگاه کنید. فروشندگان بین المللی مهرهایی با اعداد 925،900،800 را بر روی نقره حک می کنند. این اعداد درصد خالص بودن نقره را نشان میدهند.925 یعنی 92.5 درصد از نقره خالص می باشد. 900 و 800 یعنی 90 درصد یا 80 درصد از نقره خالص استفاده شده است.

دیدن عیار نقره یکی از روش های تشخیص نقره اصل از بدل است که البته همیشه نمیتوان به آن اعتماد کرد. چرا که بعضی از کارگاه های نقره ممکن است این حک را انجام ندهند و یا ممکن است بعضی کالاهای تقلبی را با حک زدن عدد مثلا 925 به جای نقره بفروشند.

به گزارش، نمی توان منکرعلاقه و اشتیاق زنان نسبت به تزئینات ظاهری و خرید زیورآلات شد. استفاده از جواهرات، طلا و نقره و به طورکلی زیورآلات جزء لاینفک زندگی بسیاری از بانوان می باشد و هرکس بسته به توان مالی و نوع شخصیت و سلیقه خود از زیورآلات به خصوصی استفاده می کند.

برای بالا بردن میزان اطلاعات شما در مورد یکی از انواع زیورآلات یعنی نقره با یکی از افرادی که در این حرفه مشغول به فعالیت می باشد گفت و گویی انجام شده که مآحصل آن در اختیار شما قرار گرفته است.یاسر اسکندری از افرادی ست که بیش از 14 سال در کار طلا بوده و در حدود سه سالی است  که وارد حرفه  فروش نقره شده است.

فاکتور خرید طلا و نقره از سه بخش تشکیل شده است

وی در مورد میزان استقبال مردم نسبت به نقره، این گونه داد: استقبال مردم از زمان افزایش قیمت طلا بیشتر شد. این روزها به دلیل تغییراتی که در نوع تفکر افراد روی داده، مردم فقط طلا را فلز نمی دانند. این اتفاق بخصوص از سال گذشته تا کنون تغییر محسوسی داشته است.

وی به فاکتور خرید و مطالب درج شده در آن اشاره کرده این گونه توضیح داد: فاکتور خرید طلا و نقره و به طور کلی فلزات گرانبهایی که ارزش زیور آلاتی دارد، از سه قسمت تشکیل می شود. بخش اول مربوط به قیمت خود نقره یا طلا است، بخش دوم اجرت کار و بخش سوم سود فروشنده می باشد که هنگام خرید شما ارزش همه این قسمت ها را پرداخت می کنید.

نقره تعداد فروش بالا و طلا از گردش مالی بالایی برخوردار است

اسکندری متذکر شد: به هنگام فروش، فقط ارزش خود نقره یا طلا را دریافت خواهید کرد، نقره ای که از شما خریداری می شود باید ذوب شود چرا که فقط ارزش خود نقره منظور است و سود و اجرت مفهومی ندارد.

این نقره فروش در مورد تفاوت های موجود بین طلا و نقره یادآور شد: تقریباً تمامی موارد از جمله ساخت آنها، بین این دو فلز یکسان است. نقره از نظر تعداد، فروش بالایی نسبت به طلا دارد ولی طلا گرانتر بوده درنتیجه از نظر مالی از حجم بالایی برخودار است یعنی گردش مالی بالاتری به خود اختصاص داده است.

اسکندری در ادامه تصریح کرد: بیشتر سبک ما جواهر است و خانم هایی با رِنج سنی 27 و 28 سال به بالا بیشتر نقره خرید می کنند ولی دختر خانم ها، اکثراً سراغ سبک کارهای بدل می روند.

وی اضافه کرد: نقره هم مثل طلا دارای خواص ارزشمندی می باشد. سنگ هایی که بر روی آن ها کار شده مثل مروارید و زمرد هرکدام دارای خواص منحصر به فردی هستند به همین دلیل استفاده از این نوع جواهرات برای خانم ها و آقایان مفید می باشد.

تنها راه تشخیص نقره و طلا شماره ای است که در داخل آن حک شده است

اسکندری به خصوصیت ظاهری نقره اشاره کرد و گفت: نقره دارای رنگ مشخصی است و سفید روشن مایل به ماتی دارد. در سال های اخیر نقره را آب کاری می کنند تا رنگ آن به رنگ طلا سفید تبدیل شود. برای این کار از رنگ آب رادیوم استفاده می کنند که باعث براق شدن نقره شده در نهایت طلا و نقره و بدیجات دارای رنگ یکسانی می شوند. همین موضوع کار تشخیص را برای افراد عادی با مشکل مواجه کرده است.

وی در ادامه صحبت های خود یادآور شد: تنها راه تشخیص نقره و طلا شماره ای است که در داخل آن حک شده است. در حال حاضر استاندارد طلای جهانی که همان طلای 18 عیار است، برای طلا، شماره 750 و برای نقره، 925 می باشد که در نقره های داخلی و جهانی ثابت است.

اسکندری خاطر نشان کرد: از نقره فروشی های معتبر و کسانی که کار نقره می کنند، اقدام به خرید کنید در ضمن، کاغذ خرید نیز دریافت کنید در این صورت هرگز دچار مشکل نمی شوید.

رتبه استفاده از بدلیجات در کشور ما پایین و در طلا بالا است

وی با بیان این مطلب که، افزایش تورم در قیمت خود نقره خیلی تاثیر گذار نبوده بلکه اجرت آن است که ارزشمند بوده و بر اثر تورم و بالا رفتن قیمت دلار و یورو دستخوش تغییر شده است، ادامه داد: واردات نقره بیشتر از کشورهای ترکیه و تایلند صورت می گیرد و از زمان افزایش قیمت یورو خرید از کشور ایتالیا کمتر شده است. در کشور خودمان نیز شهرهای اصفهان، یزد و تبریز کار نقره دارند.

اسکندری به خرید بالای طلا در کشور ایران اشاره کرد و خاطر نشان نمود: رتبه استفاده از بدلیجات در کشور ما پایین و در طلا بالا است. من فکر نمی کنم هیچ جای دنیا اندازه کشور های ترکیه، افغانستان، ایران و کشورهای عربی، طلا خریداری کنند. بیشتر کشورها از بدلیجات گران و مارک استفاده می کنند چراکه برای آنها بیشتر زیبایی کار مهم بوده و ملاک خرید قرار می گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که هنگام خرید هدیه به چه نکاتی باید توجه کرد، گفت: مهمترین بخش در خرید هدیه این است که شما برای چه سنی و چه شخصیتی هدیه می خرید و نکته دوم اینکه تا چه سقفی قصد هزینه کردن دارید با توجه به این دو اصل، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا