عمومی

افزایش امنیت تبادل اطلاعات از رهگذر همکاری ایران و روسیه/ روابط اطلاعاتی تهران- مسکو خطری جدی برای غرب

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا ، در جریان سفر ظریف به مسکو ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و سرگئی لاوروف همتای روسی وی توافق نامه همکاری در زمینه امنیت اطلاعات را امضا کردند. این کشور از امنیت سایبری نام برد.

مهمترین مزیت این توافق نامه هماهنگی و همکاری در مجامع منطقه ای و بین المللی برای اطمینان از امنیت اطلاعات ملی و بین المللی است. این توافق نامه به صورت یک توافق نامه عمومی است که در مارس 2001 بین دو کشور امضا شده است.

توافق نامه امنیتی جامع ترین توافق نامه بین دو کشور است

اهمیت و کامل بودن این توافق نامه را می توان با بررسی مواردی که در این توافق نامه به عنوان زمینه های همکاری ذکر شده ، درک کرد. با این توافق نامه ، دو کشور همه هماهنگی ها و همکاری های لازم را در زمینه تقویت امنیت اطلاعات ، مبارزه با جرایم ارتکابی با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات ، کمک فنی و فناوری و همکاری های بین المللی ، از جمله شناسایی ، هماهنگی و همکاری در استقرار مجامع منطقه ای و بین المللی در خط مقدم تضمین امنیت ملی و بین المللی برای دستیابی به اهداف این پیمان هرچه سریعتر و کاملتر.

اهمیت توافق به حدی است که لاوروف تأکید کرد که این سند به دو کشور این امکان را می دهد تا به راحتی هماهنگی های لازم را برای مقابله با مشکلاتی که در فضای مجازی وجود دارد انجام دهند و از مزایای آن بهره مند شوند.

اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، ایران نه تنها از سنگر قدرت های استعماری غرب جدا شد ، بلکه با حمایت از جنبش های ضد استعماری و اشغالگری از جمله مردم فلسطین ، هدف حملات جاسوسی سایبری قرار گرفت. این حملات بیشتر توسط رژیم صهیونیستی و آژانس های اطلاعاتی آمریکا و سایر ملت های دشمن انجام شده است.


بیشتر بخوانید:

تکان دهنده ترین حمله سایبری 2020 به مراقبت های بهداشتی / هکرها همچنین از اطلاعات بیمار دریغ نمی کنند

سردار سلیمانی آغازگر همکاری ایران و روسیه علیه تروریسم است


لازم به ذکر است که ایران و روسیه در سال 1921 در مورد ایمنی دریای خزر توافق مشابهی داشتند. کشور ما همچنین به عنوان عضو ناظر عضو توافق نامه همکاری شانگهای است. ایران و روسیه همچنین در زمینه مبارزه با تروریسم و ​​افراط گرایی و تهدیدات منطقه همکاری و توافق دارند. در مورد مسئله بلندپروازی های ایالات متحده و غرب در عراق ، سوریه و افغانستان دیدگاه مشترکی بین ایران و روسیه وجود دارد تا آنها بتوانند موضع یکسانی را اتخاذ کنند.

به عبارت دیگر ، ایران و روسیه مشترکاً در دشمنان و دشمنان مشترک هستند و به همین دلیل است که آنها باید از نشت اطلاعات دولت ، بخش خصوصی و حتی شهروندان آن جلوگیری کنند و زمینه را برای حملات سایبری فراهم کنند که بعضا به یک مرکز مهم آسیب می رساند . نزدیک.

انفجار در سایت هسته ای نطنز ، ترور شهید دانشمند هسته ای شهید محسن فخری زاده و هک شدن بخش اطلاعات چندین سازمان دولتی و خصوصی به دلیل این واقعیت بود که دشمن از نظر نظامی توانست در ساختار سایبری کشور نفوذ کند. فن آوری. که این پیمان مانع دشمن خواهد شد.

از آنجا که برخی از دشمنان ایران در علم سایبر و اینترنت رهبر هستند ، مقامات امنیت سایبری در ایران به این نتیجه رسیده اند که گسترش همکاری با روسیه به عنوان یک ابرقدرت امنیتی و علمی می تواند فضای مجازی کشور را برای کسانی که از اطلاعات ارزشمند سو mis استفاده می کنند ناامن سازد.

متفقین غربی از توافق نامه امنیتی ایران و روسیه ناراضی بودند

وقتی موقعیت کشورهای منطقه و جهان در رابطه با ایران را بررسی می کنیم ، بیشتر از اهمیت روابط ایران و روسیه در بخش امنیت آگاه می شویم. در این منطقه ، ترکیه به عنوان رقیب ایران ، همیشه سعی در نظارت بر روابط ایران و روسیه دارد. کشورهای عربی متحد غرب روابط ایران و روسیه را تهدید می دانند. با توجه به سابقه روابط با ایالات متحده و اروپا ، کشورهای عربی توسعه همکاری های ایران و روسیه را از نظر امنیت نظامی تهدید جدی می دانند. دیدگاه آنها بیشتر امنیتی-نظامی است تا اقتصادی. کشورهای عربی می ترسند که توسعه روابط ایران و روسیه منجر به افزایش توان نظامی ایران و ایران شود و این افزایش توانایی های نظامی ایران آنها را تهدید کند. کشورهای عربی همچنین نگرانند که توسعه روابط روسیه با ایران بتواند موقعیت نظامی – امنیتی ایران را تجهیز و تقویت کند.

امنیت سایبری

بنابراین ، در منطقه ای با این همه رقبا و دشمنان بالقوه ، نمی توان جریان اطلاعات با ارزش را در کشور کنترل کرد.

از سوی دیگر ، اتحادیه اروپا و ایالات متحده در تلاشند روابط ایران و روسیه را رصد کرده و سطح روابط را رصد کنند. غرب معتقد است که همکاری در سیستم امنیتی و ارتقاcing توان دفاعی ایران یکی از زمینه های همکاری ایران و روسیه است.

چین به عنوان یک قدرت اقتصادی در حال توسعه ، امنیت خود را به ایران گره نمی زند. چین اهمیت بیشتری به فروش محصولات خود و ارائه خدمات فنی و فنی به کشورمان می دهد. اما ما با روسیه مرزهای دریایی یکسانی داریم. منافع مشترکی در قفقاز و آسیای میانه داریم. همانطور که قبلا ذکر شد ، ما نیز دشمنان و دوستان مشابهی داریم. به همین دلیل است که انعقاد یک توافق مهم ، مانند توافق نامه همکاری در زمینه امنیت سایبری ، می تواند پیام مهمی به دولت های منطقه ای و جهانی اعم از دوست و دشمن ارسال کند.

مهمترین این پیامها به مخاطبان می گوید ایران و روسیه برای یکدیگر بسیار مهم و حیاتی و همسو با یکدیگر هستند که در اولویت اول یعنی امنیت به توافق رسیده اند. این توافق نامه به اطلاع دوستان می رساند که پس از این ، ارتباط با ایران و تبادل اطلاعات ارزشمند با بخشهای دولتی و خصوصی ایران قابل اعتماد خواهد بود. دشمن همچنین آموخته است که وقتی دو کشور قدرتمند ایران و روسیه در حفاظت از فضای مجازی خود همکاری کنند ، این بدان معناست که دو کشور در زمینه های دیگر با سهولت بیشتری هماهنگی خواهند داشت.

انتهای پیام / 4155 /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا