عمومی

بررسی «جهانِ ایرانی: ماد و هخامنشی»

همایش ملی «جهانِ ایرانی: ماد و هخامنشی» ۱۴ تیرماه در موزه ملی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش دکترنامه، گروه پژوهشی باستان‌کاوی تیسافرن با هدف پرداختن به جهان ایرانی در دوران برآمدن حکومت ماد و در پی آن شاهنشاهی هخامنشی، همایش ملی «جهانِ ایرانی: ماد و هخامنشی» را با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و با مشارکت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موزه ملی ایران در ۱۴ تیرماه ۱۴۰۳ برگزار می‌کند.

«دین، هنر و معماری»، «تاریخ فرهنگی و اجتماعی»، «نویافته‌های باستان‌شناختی»، «اقتصاد، معیشت و بازرگانی»، «تاریخ و جغرافیای سیاسی و اداری»، «مرزهای ایران و جغرافیای تاریخی» و «برهم‌کنش‌های ایران با همسایگانش» محورهای همایش «جهانِ ایرانی: ماد و هخامنشی» و «مطالعات باستان‌شناختی و تاریخی هخامنشی در چشم‌انداز جغرافیایی و فرهنگی کرانه‌های خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای مکران» محور ویژه این همایش است.

در توضیح برگزاری این همایش آمده است: فرهنگ و تمدنِ پربار ایرانی که به هزاره‌های دور بازمی‌گردد، سالیانی است بر جهان سایه افکنده و آن را روشنی بخشیده است. فرهنگ و تمدن ایرانی همچون لاجورد شاهوار بدخشان ثمره تابش خورشید و سعی باد و باران است. ازاین‌رو شناخت و شناساندن و پاسداری از این فرهنگ و تمدن سایه‌گستر و بِشکوه خویشکاری همۀ ایرانیانی است که دل در گرو این آب و خاک و میراث آن دارند.

دبیر علمی این همایش شاهین آریامنش و هوشنگ رستمی هستند و دبیر اجرایی آن محمد جمالی است.  پژوهشگران می‌توانند مقاله‌های پژوهشی خود را از طریق وبگاه همایش به نشانی www.ncpwmap.tissaphernesarc.ac.ir   به دبیرخانه آن ارسال کنند.

چکیده‌های پذیرفته‌شده، در کتاب چکیده مقاله‌های همایش منتشر خواهد شد و در روز برگزاری همایش در دسترس همگان قرار خواهد گرفت. همچنین اصل مقاله‌های همایش، پس از برگزاری همایش در مجله بین‌المللی پژوهشنامه ایران باستان -نمایه‌شده در وبگاه اسکوپوس- منتشر خواهد شد.

پایان زمان دریافت چکیده مقاله ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳، اعلام نتیجه ۱۰ خردادماه ۱۴۰۳ و پایان زمان دریافت اصل مقاله ۳۱ خردادماه ۱۴۰۳ است و همایش در محل اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی ایران برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا