سلامت و دانش

بیانیه شرکت ایلان ماسک ؛ ما میمون‌ها را شکنجه نکرده ایم

بیانیه شرکت ایلان ماسک مبنی بر شکنجه میمون

یک شرکت بیوتکنولوژی در حال توسعه یک رابط مغز و کامپیوتر است که ادعا می کند روزی می تواند انسان را بسیار باهوش کند و توانایی راه رفتن را به افراد فلج بازگرداند.

با این حال، کمیته پزشکان برای پزشکی مسئول (PCRM) ادعا می کند که بین سال های 2017 تا 2020، میمون های آزمایشگاهی متعلق به Nuralink تحت آزمایش های شکنجه قرار گرفتند و شواهدی از بثورات پوستی، آسیب به خود و خونریزی مغزی در اسناد بررسی شده مشاهده شد.

نورالینک در آخرین بیانیه خود در مورد میمون های آزمایش شده اذعان کرد که میمون ها کشته شده اند، اما گفت که این به دلیل عدم مراقبت و درمان پزشکی نبوده است.

Noralink که توسط ایلان ماسک تأسیس شده است، در حال کار بر روی یک تراشه مغزی قابل کاشت است که به گیرندگان اجازه می دهد تا وظایف را تنها با استفاده از ذهن خود انجام دهند.

سال گذشته، این شرکت فناوری خود را در میمون هایی که بدون جوی استیک و تنها با دستورات مغزشان بازی های ویدیویی انجام می دادند، نشان داد.

یک گروه حقوق حیوانات به نام کمیته پزشکان برای پزشکی مسئول (PCRM) ادعا کرد که Nuralink از ایمپلنت‌های بسیار تهاجمی استفاده کرده است که باعث “رنج شدید میمون‌های شکنجه‌شده که مراقبت کافی را دریافت نکرده‌اند.”

این گروه در گزارش 700 صفحه ای خود مدعی شد که 15 میمون از 23 میمون مورد آزمایش کشته شده اند و برخی انگشتان خود را از دست داده اند.

در این شکایت، مدافعان حقوق حیوانات دانشگاه کالیفرنیا، دیویس را در 9 مورد نقض حقوق حیوانات، از جمله قوانینی که درد و ناراحتی حیوانات را در حین مراقبت از آنها به حداقل می رساند، پیدا کردند. به گفته این گروه، بسیاری از میمون ها در نتیجه آزمایش های بسیار تهاجمی و مراقبت ضعیف، مورد آزار شدید قرار گرفتند. این ایمپلنت‌ها و سخت‌افزارهای مربوطه که پس از ایجاد حفره در جمجمه وارد مغز می‌شوند، باعث عفونت‌های مکرر در حیوانات شده و سلامت و دقت مطالعه آن‌ها را به‌طور چشمگیری به خطر انداخته است. نمونه‌های زیادی از صدمات به میمون‌ها نیز مشاهده شد، از جمله یکی از آن‌ها که در آن انگشتان دست و پا از دست رفت، که به نظر می‌رسید در نتیجه آسیب‌دیدگی به خود یا آسیب‌های دیگر باشد.

در موردی دیگر، یک میمون با سوراخی در سرش دچار عفونت خونی پوستی شد که او را مجبور به مرگ کشی کرد. در نمونه دیگری که گروه ارائه کردند، یک میمون ماده با نای وارد مغزش علائمی مانند استفراغ و مشکل در تنفس را تجربه کرد که مشخص شد ناشی از سکته مغزی است.

این گروه از داده‌ها برای شکایت از دانشگاه کالیفرنیا، دیویس، جایی که نورالینک آزمایش‌های خود را انجام داده است، استفاده کرد، اما این شرکت مستقیماً در این دعوی دخالت نداشت.

دانشگاه کالیفرنیا، دیویس، که همکاری خود را با نورالینک در سال 2020 تکمیل کرد، ادعا می کند که دستورالعمل های تحقیقاتی را به طور کامل در طول کارآزمایی بررسی و تایید کرده است. سخنگوی دانشگاه گفت که کارکنان آن مراقبت از حیوانات از جمله نظارت شبانه روزی بر حیوانات را انجام داده اند و هر گونه حادثه را به کمیته رفاه حیوانات (IACUC) گزارش داده اند تا در صورت نیاز تغییراتی در دستورالعمل ها و آموزش ها ایجاد کنند.

این کمیته قصد دارد از دانشگاه کالیفرنیا، دیویس شکایت کند و تصاویر و ویدیوهای منتشر نشده را به عنوان بخشی از داده های اصلی درخواست کند. او همچنین می خواهد به هویت حیواناتی که پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه با Nuralink برای تعیین سرنوشت آنها آزمایش می شوند، دسترسی پیدا کند. اما کالیفرنیا دیویس می گوید این اطلاعات متعلق به نورالینک است.

شفافیت نورالینک

Nuralink در متنی طولانی در وب سایت خود، تیم PCRM را به مخالفت با استفاده از حیوانات در تحقیقات به هر نحوی متهم می کند، حتی زمانی که مقررات فعلی نیاز به آزمایش حیوانی قبل از آزمایش بر روی انسان دارد.

این شرکت در بیانیه‌ای تاریخچه مختصری از همکاری خود با دانشگاه کالیفرنیا، دیویس را توضیح داد و گفت که مرکز ملی تحقیقات پستانداران کالیفرنیا (CNPRC) ابتدا اجازه دسترسی به لاشه میمون‌ها را برای آزمایش عملکرد آنها و سپس میمون‌هایی که از آنها جان سالم به در بردند را داد. سایر پروژه های تحقیقاتی . .

Nuralink ادعا می کند که در مراحل اولیه پروژه خود، میمون ها فقط در روز عمل در دسترس شرکت بودند و سپس تحت بیهوشی به شکلی اتانازی کشته شدند. همچنین هرگونه آسیب به این میمون ها، از جمله از دست دادن انگشتان دست، ممکن است ناشی از رفتار پرخاشگرانه با سایر میمون ها در مرکز درمانی بوده باشد و نتیجه آزمایش های این شرکت نباشد.

46

دکمه بازگشت به بالا