سلامت و دانش

بیش از ۷۰ نفر در افغانستان در ۷ ماه اخیر قربانی تب کریمه کنگو شده‌اند

یکی از مقامات وزارت بهداشت افغانستان امروز (یکشنبه) اعلام کرد که این کشور از آغاز سال جاری میلادی (۲۰۲۳) تاکنون ۶۶۷ مورد ابتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را به ثبت رسانده است.

به گزارش دکترنامه به نقل از اسپوتنیک، همچنین در همین بازه زمانی بیش از ۷۰ مورد مرگ ناشی از این بیماری در این کشور به ثبت رسیده است.

این مقام وزارت بهداشت افغانستان در این باره گفت: برآورد می‌شود از هفت ماه قبل، ۶۶۷ مورد ابتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در سراسر کشور داشته‌ایم و متأسفانه بیش از ۷۰ نفر را نیز بر اثر این بیماری از دست داده‌ایم.

سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان همچنین افزود که بیمارستان‌های ویژه برای درمان بیماری های عفونی از جمله تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در کابل و ولایات مختلف این کشور وجود دارد.

تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری ویروسی خطرناک مشترک بین انسان و دام است که علائم آن ممکن است شامل تب و خونریزی باشد به طوری که به دنبال تب، بیمار دچار انواع خونریزی می‌شود؛ اعم از خونریزی داخلی یا خونریزی از بینی و … که این خونریزی می‌تواند ادامه یابد تا زمانیکه به سمت کشندگی پیش رود.

اولین مورد ابتلا به این بیماری در کریمه اوکراین و در سال ۱۹۴۴ میلادی شناسایی شد.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری را ۴۰ درصد تخمین زده است.

انتهای پیام

تیم خبری مقالات علمی

به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، هدفم این است که متونی را ارائه دهم که علاقه شما را به علم پزشکی تحریک کند و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهم.
دکمه بازگشت به بالا